przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Kto powinien zgłosić się na terapię?

Kto powinien zgłosić się na terapię?

Terapia, zwana również psychoterapią bądź poradnictwem, stanowi proces przebiegający we współpracy z psychoterapeutą – regularne spotkania pozwalają na osiągnięcie wyznaczonych celów terapeutycznych. Umożliwia to poprawę jakości życia oraz relacji z innymi. W tym artykule przedstawiamy, kto powinien zgłosić się na terapię.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to jedna z metod leczenia różnego rodzaju schorzeń, zaburzeń, jak i nieprawidłowości dotyczących psychiki człowieka. Co więcej, stanowi ona również wsparcie do wprowadzenia zmian w strukturze psychicznej, a tym samym zwiększenia osobowościowego potencjału pacjenta. Podczas terapii wykorzystywane są metody o naukowo potwierdzonej skuteczności, oparte o wiedzę pozyskaną z obszarów, takich jak medycyna, psychologia czy socjologia. Uczestnictwo w psychoterapii wpływa na zmianę postawy – uczestnik terapii wraz z biegiem czasu zaczyna lepiej rozumieć swe emocje oraz zdobywa umiejętność radzenia sobie z nimi.

Przebieg psychoterapii – co warto wiedzieć?

Terapia obejmuje cykl spotkań pacjenta z psychoterapeutą. W zależności od rodzaju terapii, mogą być to spotkania indywidualne bądź w większej grupie. Przebieg psychoterapii kształtuje się odmiennie w przypadku każdego pacjenta – wspólnym elementem jest jednak ustalenie celów oraz określenie kroków niezbędnych do ich osiągnięcia. Relacja z terapeutą posiada charakter poufny, gdyż podczas psychoterapii pacjent dzieli się swymi doświadczeniami oraz uczuciami.

Warto także wspomnieć, że psychoterapia może stanowić jedyny element leczenia, aczkolwiek w trudnych schorzeniach i zaburzeniach może być ona częścią całego procesu – towarzyszyć jej może m.in. leczenie farmakologiczne. Leki przepisywane są przez psychiatrę, gdy problemy psychiczne znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjenta oraz negatywnie wpływają na możliwość tworzenia terapeutycznej relacji.

Kiedy warto zgłosić się na terapię?

Na psychoterapię warto się zgłosić, jeśli zmagamy się z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak m.in. depresja, stany lękowe, zaburzenia odżywiania bądź uzależnienia. Co ważne, nie musimy jednak doświadczać zaburzeń psychicznych, aby uczęszczać na terapię – warto na nią iść również wtedy, gdy odczuwamy potrzebę poprawy jakości funkcjonowania psychicznego.

Psychoterapia może stanowić wsparcie dla osób doświadczających życiowych kryzysów, posiadających niską samoocenę, mających problemy w kształtowaniu relacji, trudności w kontrolowaniu emocji, częste zmiany nastroju, problemy zawodowe czy cierpiących na bezsenność wywołaną stanem psychicznym. Zdecydowanie warto zgłosić się na terapię, jeśli pragniemy się rozwijać oraz wyrabiać dobre nawyki, dzięki którym poprawimy jakość naszego życia.

Sprawdź ofertę psychoterapii prowadzonej przez doświadczonych psychoterapeutów pracujących w nurcie poznawczo-behawioralnym: https://cpp.swidnica.pl/psychoterapia/.

Zadanie psychoterapeuty podczas terapii

Proces psychoterapii oparty jest o kontakt pacjenta z psychoterapeutą – podczas regularnych spotkań specjalista pomaga obrać odpowiednią ścieżkę, aby pacjent dostrzegł swe możliwości, a także zrozumiał swoje ograniczenia oraz mocne strony. Co ważne, psychoterapeuta nie wskazuje gotowych rozwiązań, a wspiera pacjenta w zrozumieniu siebie oraz poprawie swego funkcjonowania.

Nurt psychoterapeutyczny a proces terapii

Osoby pragnące zostać psychoterapeutą, wybierając szkołę psychoterapii kierują się nurtem psychoterapeutycznym – to właśnie on wyznacza kierunek pracy jako specjalista. Zdobywana przez uczestnika kursy wiedza o funkcjonowaniu człowieka oraz zaburzeniach psychicznych jest wtedy przedstawiana z perspektywy wybranego nurtu. Co ważne, to właśnie w oparciu o niego nauczane są określone narzędzia oraz techniki pracy – i z nich psychoterapeuta korzysta podczas sesji terapeutycznych. Kształtuje to przebieg współpracy, gdyż od nurtu uzależniony jest wygląd spotkań oraz zakres poruszanych problemów.

Chociaż psychoterapeuci mogą łączyć metody pochodzące z wielu podejść, zazwyczaj jeden nurt psychoterapeutyczny jest dominujący – to właśnie z niego będą czerpane określone psychologiczne techniki terapeutyczne, czyli procedury umożliwiające realizację celów terapeutycznych.

Na psychoterapię powinny zgłosić się osoby zmagające się z problemami psychicznymi, a także pragnące poprawić jakość swego dotychczasowego życia. Terapia oferuje przede wszystkim wsparcie w pokonywaniu trudności, a także pomaga zaprzestać pacjentowi odtwarzać destrukcyjne zachowania oraz nawyki.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk