Laryngologia to jedna z dziedzin medycznych, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń i chorób gardła, głowy, szyi, nosa czy uszu. Specjalista laryngologii pomaga również w przypadkach problemów z węchem, słuchem czy smakiem, a także zaburzeniami równowagi. Laryngolog leczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jednak jeżeli powyżej wymienione problemy dotyczą dziecka, warto wybrać się bezpośrednio do laryngologa dziecięcego. Tym samym należy pamiętać, że laryngologia dziecięca w inny sposób rozwiązuje niektóre schorzenia u dzieci.
Laryngolog dziecięcy – co go wyróżnia
Młodsi pacjenci bardzo często wymagają zupełnie innych metod leczenia, niż osoby dorosłe. Z uwagi na inną strukturę zachorowań oraz schorzeń dzieci leczą się u specjalistów dziecięcych. Na przykład zwiększona częstotliwość schorzeń w ramach nawrotowego zapalenia ucha czy zatok powoduje, że takimi przypadkami leczenia chorób dzieci, zajmuje się laryngolog dziecięcy. Laryngologia dziecięcia charakteryzuje się przede wszystkim przeprowadzaniem badań podmiotowych i przedmiotowych, w których skupia się na takich okolicach jak uszy, nos, szyja, jama ustna. Należy zaznaczyć, że laryngologia to jedna ze specjalizacji, która posiada najwięcej pacjentów. W tym gronie znajduje się bardzo dużo młodszych dzieci, które wymagają specjalistycznego i ukierunkowanego podejścia. Tym samym w momencie występowania u dziecka niepokojących objawów czy w momencie poważniejszych ubytków należy udać się konkretnie do laryngologa, który specjalizuje się leczeniem chorób u młodych pacjentów.
Laryngolog dziecięcy – kiedy należy się udać?
Laryngolog dziecięcy to specjalista, do jakiego trzeba się udać w przypadku, kiedy dziecko po przebytej grypie, a nawet zwykłym przeziębieniu skarży się na bóle głowy, ma wzmożone problemy ze słuchem bądź ciężko oddycha przez usta. Laryngolog dziecięcy to przede wszystkim specjalista w momencie występowania przewlekłej chrypy u młodych pacjentów, która utrzymuje się ponad dwa tygodnie, a stan zdrowia nie poprawia się mimo leczenia środkami, jakie wcześniej przepisał pediatra. Także przerośnięte migdałki czy zawroty głowy to schorzenia, z którymi należy udać się do laryngologa dziecięcego. Generalnie do gabinetu tego specjalisty należy się udać również w momencie cięższych przypadków. Głównie chodzi o dzieci, które urodziły się z pewnymi wadami, które zlokalizowane są w obrębie twarzoczaszki. Ponadto do głównych zadań laryngologia dziecięcego należy również przeprowadzanie mniejszych zabiegów takich jak: punkcje czy pobieranie wycinków tkanek w ramach badań laboratoryjnych. Może on również przeprowadzać drobniejsze zabiegi chirurgiczne, najczęściej dokonywane są one w obrębie uszu tak jak błony bębenkowej oraz na migdałkach.
Wizyty u laryngologa dziecięcego – jak często?
Leczenie laryngologiczne można określić leczeniem naprawiającym uszkodzone zmysły pacjentów. Niemniej do gabinetu laryngologa powinno się zgłaszać w momencie występowania określonych objawów. Jednak każde niepokojące symptomy, które utrzymują się przez dłuższy czas, powinny być konsultowane ze specjalistą. Niekiedy wystarczy jedna wizyta w gabinecie laryngologa i dzięki szybkiej diagnozie dziecko szybko wyzdrowieje. Zdarzają się jednak także cięższe przypadki, w których należy opracować odpowiedni plan leczenia oraz systematycznego monitorowania postępów. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od ilości wizyt w gabinecie laryngologicznym, należy zawsze zabierać ze sobą odpowiednią dokumentację medyczną. Ponadto im młodsze jest dziecko, tym bardziej trzeba mu wytłumaczyć przebieg takiej wizyty oraz jej konieczność, aby w gabinecie lekarskich młodszy pacjent nie był zestresowany.