przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Laseroterapia w stomatologii

W medycynie lasery od jakiegoś czasu znajdują bardzo często swoje zastosowanie. Podobnie jest w przypadku stomatologii, gdzie coraz częściej wykorzystuje się laser do różnego rodzaju zabiegów, czy leczenia.

W tym poradniku omówimy czym jest laseroterapia w stomatologii, oraz jakie ma zastosowania i dlaczego warto na nią stawiać. Przeczytaj poradnik już teraz!

Zastosowanie lasera w medycynie

Okazuje się, że lasery w medycynie zaczęto stosować już w 70 latach XX wieku, natomiast w stomatologii zastosowano je pierwszy raz w latach 80 XX wieku, kiedy to pierwsze lasery CO2 zaczęto stosować do opracowywania miękkich tkanek. Dedykowane lasery dla dziedziny stomatologii pojawiły się konkretnie w latach 90 XX wieku i od tamtego czasu właśnie w nieprzerwany sposób są stosowane podczas leczenia pacjentów. Z roku na rok ich zastosowanie wzrasta i dzięki coraz to nowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym są nieustannie udoskonalane.

Jakie lasery stosuje się w stomatologii

Aktualnie lekarze stomatolodzy mają tę wygodę, że mogą korzystać z wielu rodzajów laserów w dziedzinie swojej pracy. Lasery dzieli się ze względu na ich moc i mogą mieć swoje zastosowanie konkretnie w różnych zabiegach chirurgicznych i specjalistycznych takich jak np.:

 • w leczeniu chirurgicznym,
 • w leczeniu periodontologicznym,
 • w leczeniu endodontycznym,

a także w leczeniu zachowawczym.

Do laserów, które najczęściej wykorzystuje się w stomatologii, są te o dużych mocach i można wymienić:

 • laser chirurgiczno zabiegowy (na dwutlenek węgla),
 • laser do procedur mikrochirurgicznych oraz endodontycznych (jagowo-neodymowy)
 • laser służący do opracowywania twardych tkanek zęba np. ubytków wyrządzonych przez próchnicę (jogowo-erbowy),

Innymi laserami, o których warto wspomnieć, są te z grupy niskoenergetycznej, gdzie ich moc wynosi od 2 do 200 mW. Stosuje się je w biostymulacji laserowej, czyli laseroterapii, o czym więcej informacji możesz znaleźć w dalszej części tego poradnika! Wyróżnić w tej grupie można lasery takie jak:

 • helowo-neonowe,
 • pólprzewodnikowe,

Na czym polega biostymulacja, oraz użycie lasera w biostymulacji laserowej

Lasery te wykorzystuje się w do nieinwazyjnego leczenia różnych chorób błony śluzowej, a także w znieczuleniu i opanowaniu np. krwawienia. Najczęściej lasera biostymulującego używa się do np.:

 • chorób miazgi,
 • schorzeń błony śluzowej,
 • w zabiegach chirurgicznych,

Również ze względu na zmianę progu bólowego wiele zabiegów staje się mniej bolesnymi. Dzięki temu, lasery dość często wykorzystuje się także w ewakuacji ropnia przyzębia, paradontopatii, zapalenia tkanki okołozębnej, czy chociażby w leczeniu nerwobólu. Jednak o co konkretnie chodzi w biostymulacji laserowej? O tym dowiesz się z poniższej części poradnika!

…naświetlanie słabą wiązką laserową…

Sama biostymulacja laserowa polega konkretnie na naświetlaniu dosyć słabą wiązką laserową, której długość fali świetlnej wynosi od około 600 do około 1100 nm. Światło, które emituje laser, przyspiesza, oraz odblokowuje różne procesy, które zachodzą w komórkach.  Za przykład można uznać lepsze funkcjonowanie mitochondriów, a także rybosomów, w których ma miejsce przebieg syntezy białka. Ponadto wykorzystanie lasera o niskoenergetycznej wiązce może pobudzić wzrost limfocytów T, które odgrywają bardzo ważną rolę odnośnie regeneracji tkanki zapalnej. To nie wszystko, bo dochodzi również do wzrostu serotoniny, następuje zmiana stężenia histaminy i heparyny, co odpowiada za obkurczenie naczyń krwionośnych i miejscowo poprawia mikrokrążenie.

Okazuje się, że zastosowanie lasera powoduje znacznie więcej rozmaitych reakcji na poziomie komórki. Dzięki efektowi synergii wszystkie procesy biochemiczne mogą pobudzać układ immunologiczny do wydajniejszej pracy. Skutkuje to szybszym procesem gojenia. Ponadto zmniejsza się możliwość występowania powikłań, które czasami mają miejsce po niektórych zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Można więc rzec, że biostymulacja laserowa znacznie potrafi poprawić efekty zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Ponadto przyspieszy regenerację uszkodzonych tkanek, a także zmniejsza ryzyko powstawania infekcji. Ponadto może zmniejszyć dolegliwości bólowe, chociaż uważa się, że jest to zabieg całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, dlatego zaleca się go przeprowadzać zarówno u dzieci i u dorosłych.

Laseroterapia w stomatologii i jej zastosowanie

Powyżej już wspominaliśmy odnośnie wykorzystania laseroterapii w stomatologi, jednak warto nieco rozwinąć ten temat.

Biostymulacja laserowa jest skuteczna konkretnie w leczeniu aft, zapaleniu błon śluzowych, gojeniu odleżyn protetycznych, i innych. Sam zabieg laserowy, jeżeli jest regularnie powtarzany przy uaktywnianiu się danej infekcji, może w wielu przypadkach doprowadzić do pełnej likwidacji schorzenia.

Ponadto można wyróżnić również to, że biostymulacja użyta podczas leczenia schorzeń przyzębia może skrócić czas gojenia oraz znacznie obniżyć dolegliwości bólowe, nawet już po pierwszym naświetlaniu.

Działanie lasera biostymulującego jest zalecane również dla osób, które cierpią z powodu wyżynania się zębów mądrości. Nie trzeba, chyba mówić o tym, że potrafi to być niezwykle dokuczliwe i bolesne. Promieniowanie laserowe biostymulujące nie tylko może zlikwidować ból, ale również zniwelować szczękościsk, oraz wspomóc zębu przebicie się przez powierzchnię dziąsła.

Największe zalety stosowania laseroterapii w stomatologii

Zdecydowanie za główne atuty stosowania laseroterapii w stomatologii można uznać wyżej wymienione rzeczy. Poniżej znajdziesz również inne zalety, jakie niesie za sobą stosowanie lasera w zabiegach chirurgii stomatologicznej i nie tylko, oto one:

 • delikatne opracowanie tkanek,
 • szybki przebieg leczenia,
 • brak konieczności znieczulania,
 • sterylne warunki zabiegu,
 • bezbolesne leczenie,
 • wysoka możliwość redukcji ilości bakterii,
 • brak hałasu,
 • brak wibracji,
 • i inne.

Jak widać, są to zalety, które głównie podnoszą komfort pacjenta podczas zabiegów. Są one niezwykle istotne odnośnie dzieci, bo jak wiadomo, prawie każde dziecko nie lubi i nie chce przebywać w gabinecie stomatologicznym ze zrozumiałych powodów.

stomatologia

Czy laseroterapia jest bezpieczna

Tak, można to wywnioskować z powyższego tekstu. Laseroterapia jest w pełni bezpieczna i coraz częściej stosowana przez stomatologów. Ponadto z roku na rok coraz bardziej się rozwija i znajduje coraz to nowsze zastosowania.

Należy jednak wymienić przeciwwskazania do wykonywania laseroterapii i mogą nimi być:

 • ciąża,
 • epilepsja,
 • choroby nowotworowe,

wyżej wymienione przeciwwskazania całkowicie zabraniają wykonywania laseroterapii, natomiast poniżej znajdziesz te, które zabraniają jej względnie i są nimi:

 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • różne choroby bakteryjne,

Oczywiście zawsze decyzję odnośnie zastosowania lasera podejmuje lekarz i ocenia on czy dany pacjent zalicza się do grupy gdzie można wykonać zabieg, lub do grupy z przeciwwskazaniami względnymi, lub całkowitymi.

Podsumowanie

Terapeutyczne, a może diagnostyczne zastosowanie lasera? Okazuje się, że ma on wiele do zaoferowania, a terapie nim są wysoce skuteczne jak i bezpieczne dla pacjentów. Biostymulacja poprawia proces gojenia się, działa w postaci zniesienia dolegliwości bólowych, możną ją wykorzystać w leczeniu schorzeń przyzębia, a także w wielu innych schorzeniach w obrębie jamy ustnej.

Jeżeli interesuje Cię wykorzystanie laseroterapii w stomatologii, zgłoś się do swojego stomatologa i dowiedz się więcej na ten temat!

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk