Alkoholizm – kiedy udać się na terapię?
Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała alkoholizm za ogólnoustrojową chorobę. Choroba alkoholowa jest stanem fizycznego i psychicznego uzależnienia od alkoholu etylowego, do którego przyczyniają się czynniki środowiskowe, genetyczne, socjalne oraz psychologiczne. Nadmierne spożywanie substancji alkoholowych bezpośrednio wpływa na życie osoby uzależnionej oraz jego najbliższe otoczenie. Nadużywany alkohol prowadzi do rozwoju zachowań agresywnych, a także uniemożliwia podejmowanie świadomych decyzji. Skutkiem alkoholizmu jest pogorszenie się jakości życia, poprzez oddziaływanie na sferę prywatną, a także sytuację społeczną, na przykład finansową. Dodatkowo, alkoholizm prowadzi do otępienia osoby uzależnionej, a także jest przyczyną rozwoju chorób natury psychicznej. Nadmierne spożywanie alkoholu jest też czynnikiem wywołującym szereg ogólnoustrojowych chorób organizmu, które nieleczone mogą prowadzić do śmierci alkoholika.
Kiedy warto zdecydować się na wsparcie profesjonalistów w leczeniu uzależnienia? Wiele osób nadużywających alkohol wykazuje zachowania, których efektem jest wypieranie problemu. Momentem przełomowym zazwyczaj staje się znacznie pogorszenie zdrowia fizycznego oraz życia prywatnego i społecznego. Głównymi objawami problemu są:
- głód alkoholowy,
- stale wzrastająca tolerancja organizmu na alkohol,
- skupianie uwagi i myśli na spożywaniu alkoholu,
- rezygnacja z życia zawodowego i pasji,
- zaniedbanie życia prywatnego,
- zaburzenia świadomości i tak zwane luki w pamięci,
- wahania nastroju,
- objawy wynikające z odstawienia substancji uzależniającej.
Wystąpienie niektórych objawów alkoholizmu powinno być momentem, w którym osoba chora rozpocznie walkę z nałogiem. Pomoc specjalisty i przeprowadzenie profesjonalnej, efektywnej terapii leczenia uzależnień pozwoli uporać się z uzależnieniem i powrócić do pełni życia. Jednym z ośrodków, który specjalizuje się w leczeniu różnego rodzaju uzależnień, w tym od alkoholu jest https://terapiaiwonicz.pl/
Na czym polega leczenie alkoholizmu?
Leczenie alkoholizmu jest skomplikowanym procesem, który najczęściej wymaga pomocy specjalistów. Terapia alkoholowa jest jedną z form leczenia choroby alkoholowej, której efektem jest stałe wyjście z nałogu. Terapia składa się z psychoterapii indywidualnej i grupowej, gdzie specjaliści wykorzystują różne techniki wsparcia dla osób uzależnionych, które pomagają mu podjąć walkę z nałogiem.
Leczenie alkoholizmu składa się z kilku etapów:
- Uświadomienie choremu problemu, jakim jest uzależnienie od alkoholu – zrozumienie problemu u osoby uzależnionej jest momentem przełomowym, w którym rozpoczyna się jego walka o życie w trzeźwości,
- Dobranie najlepszej formy terapii – po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu przez psychoterapeutę, możliwe jest znalezienie najlepszej formy terapii, która uwzględnia różne fazy choroby oraz stan psychiczny alkoholika. To jeden z najważniejszych kroków, który pozwala na efektywne przeprowadzenie leczenia,
- Przeprowadzenie terapii w ośrodku leczenia uzależnień – w zależności od stopnia rozwoju uzależnienia, osoba chora korzysta z pomocy specjalistów w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Specjaliści korzystają z różnych metod leczenia choroby, jak psychoterapii, treningów, których celem jest zapobieganie nawrotom choroby oraz uczenia się zachowań, które są ważne dla utrzymania abstynencji.
Alkoholizm jest chorobą, która może dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku czy statusu społecznego. Domowe sposoby leczenia uzależnienia często są mało efektywne, dlatego jedynym, słusznym sposobem poradzenia sobie z nałogiem jest skorzystanie z fachowej pomocy i wiedzy osób zajmujących się leczeniem alkoholizmu.