przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Leczenie ortodontyczne – na czym polega i jakie wady zgryzu koryguje?

Leczenie ortodontyczne – na czym polega i jakie wady zgryzu koryguje?

Wady zgryzu powstają z różnych przyczyn. Obecnie ich leczenie przeprowadza się u dzieci, młodzieży i dorosłych. Efektywną korektę umożliwiają aparaty ortodontyczne, a także alternatywne metody leczenia – nakładki na zęby. Sprawdź, co warto wiedzieć o wadach zgryzu i sposobach ich korygowania.

Kto leczy wady zgryzu?

Wady zgryzu koryguje lekarz ortodonta, do którego należy identyfikacja nieprawidłowości, a następnie wybór najlepszej metody leczenia. Jeśli zastanawiasz się nad korekcją wady zgryzu, pierwszym krokiem, który musisz zrobić jest wybór lekarza. Najlepiej zapytać rodziny, bliższych oraz dalszych znajomych i udać się do sprawdzonego gabinetu. Można też po prostu wpisać w wyszukiwarkę np. ortodonta Poznań (oczywiście jeśli szukasz ortodonty w innym mieście, użyj  właściwej nazwy miejscowości), a następnie sprawdzić na forach internetowych, jakie są opinie o sugerowanych przez wyszukiwarkę lekarzach.

Kiedy wynaleziono aparat ortodontyczny? Jak działa to urządzenie?

Choć wydaje się, że stomatologia i ortodoncja to nowe dziedziny medycyny, to jednak warto wiedzieć, że pierwsze próby walki z próchnicą, usuwanie zębów czy zakładanie protez miały miejsce już kilka stuleci przed naszą erą. Z kolei pierwszy aparat ortodontyczny powstał w XVIII w., a jego twórcą był francuski chirurg i stomatolog, Pierre Fauchard. Swoim pacjentom korygował ustawienie zębów za pomocą niewielkich metalowych pasków mocowanych w ustach za pomocą nici.

W 1906 r. z kolei, po raz pierwszy zaprezentowano aparat stały, którego pomysłodawcą był Edward Angle, określany obecnie mianem ojca współczesnej ortodoncji. To właśnie dzięki jego obserwacjom i eksperymentom możemy dziś korzystać z mechanizmu, który umożliwia niwelowanie wad zgryzu. Obecnie aparaty stałe wywierają nacisk na odpowiednio wybrane partie zębów, dzięki czemu dochodzi do ich przesunięcia. Proces ten jest długotrwały – przeciętne leczenie ortodontyczne trwa około 2 lat. Nieco mniej czasu zajmuje leczenie z użyciem nakładek na zęby. Niektóre systemy pozwalają na zredukowanie długości leczenia do 4-9 miesięcy, w zależności od wady zgryzu.

Jakie aparaty są dostępne na rynku?

Aparaty ortodontyczne można podzielić na dwa rodzaje: ruchome, stosowane u najmłodszych pacjentów, oraz stałe, przeznaczone dla starszej młodzieży i dorosłych. Wśród aparatów stałych wyróżnia się:

  • aparaty ligaturowe (tradycyjne), które składają się z łuków, ligatur (gumeczek) oraz zamków. Poza metalowymi, dostępne są także aparaty z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, szafirowymi czy kryształowymi;
  • aparaty samoligaturujące – pozbawione ligatur;
  • aparaty lingwalne, z zamkami umieszczonymi od wewnętrznej strony zębów.

Metodą alternatywną dla aparatu stałego są przezroczyste nakładki na zęby, które pacjent swobodnie może nałożyć lub zdjąć, podobnie jak ma to miejsce w przypadku aparatu ruchomego. Dla uzyskania szybkiego i właściwego efektu leczenia, nakładki trzeba jednak nosić co najmniej 22 godziny na dobę.

Wady zgryzu – co warto o nich wiedzieć?

Ortodonci wyróżniają 4 grupy wad zgryzu (poprzeczne, przednio-tylne, pionowe i zębowe), a wśród nich kilka nieprawidłowości. Do najczęściej spotykanych wad należą:

  • tyłozgryz – przesunięcie do tyłu dolnego łuku zębowego względem górnego;
  • przodozgryz – wysunięcie zębów żuchwy względem zębów szczęki w przód;
  • zgryz otwarty – brak styku zębów górnych z zębami dolnymi;
  • zgryz głęboki – siekacze górne zbyt mocno przykrywają siekacze dolne;
  • stłoczenie zębów – nachodzenie zębów na siebie (jest zbyt ciasno, zęby zęby mogły we właściwy sposób ustawić się w łuku zębowym);
  • szparowatość zębów – zbyt duże odstępy między zębami;
  • zatrzymany ząb – mimo prawidłowego rozwoju, ząb nie wyrżnął się na powierzchnię dziąsła.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk