przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – główne różnice

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – główne różnice

Czy wiesz, czym różnią się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne? Poznaj najważniejsze informacje o obu typach leków – zapraszamy do krótkiej lektury!

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne to jedne z najczęściej przyjmowanych środków leczniczych – dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Mimo to jednak wiele osób nie do końca dostrzega różnicę między jednymi a drugimi. A przecież najważniejsza i główna różnica jest zawarta już w nazwie i odnosi się do sposobu działania – leki przeciwzapalne eliminują stan zapalny, natomiast leki przeciwbólowe zmniejszają dolegliwości bólowe.

Paracetamol i ibuprofen

Aby jednak łatwiej przedstawić różnice między lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, warto posłużyć się konkretnymi przykładami. Otóż ibuprofen te lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdzie mechanizm działania jest odmienny od tego znanego w przypadku paracetamolu. Otóż ibuprofen wykazuje działanie przeciwzapalne, co nie występuje w przypadku paracetamolu.

Z drugiej strony ibuprofen częściej może wywoływać różnego rodzaju efekty uboczne. Najczęstszymi dolegliwościami są zgaga, bóle brzucha, nudności, bóle i zawroty głowy, a także wymioty. Leki zawierające paracetamol jako substancję czynną wykazują o wiele rzadsze działanie uboczne. Ponadto ibuprofen ma znacznie więcej przeciwwskazań niż paracetamol.

Paracetamol czy ibuprofen?

Pytanie „paracetamol czy ibuprofen?” często zadaje sobie wielu rodziców. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, aby jednak ją ułatwić, warto przyjrzeć się działaniu obu preparatów. W przypadku paracetamolu właściwości przeciwbólowe utrzymują się zwykle przez 4-6 godzin, natomiast przeciwgorączkowe przez około 6-8 godzin. W przypadku ibuprofenu działanie zazwyczaj jest bardzo zbliżone. Co jednak istotne, paracetamol można podawać dziecku co około 4-6 godzin, natomiast ibuprofen nie częściej niż co 8 godzin.

Pomimo możliwych (choć rzadko występujących) efektów ubocznych, zarówno paracetamol, jak i ibuprofen najczęściej są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Oba leki wykazują też podobną skuteczność w walce z dolegliwościami bólowymi. Lekarze natomiast bardzo różnie podchodzą do stosowania obu preparatów. Czasem zalecają nawet naprzemienne podawania paracetamolu i ibuprofenu, coraz popularniejsze są też środki zawierające obie substancje.

Co zatem może być decydujące o wybraniu paracetamolu lub ibuprofenu. Wydaje się, że kluczowe w tym zakresie będą częstotliwość występowania objawów ubocznych oraz bezpieczeństwo stosowania. Dość dodać, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 1983 roku ogłosiła, że to paracetamol jest  najbezpieczniejszym, czyli tym samym lekiem pierwszego wyboru dla niemowląt i małych dzieci.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk