przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Lipidogram – co musisz widzieć o badaniu?

Lipidogram – co musisz widzieć o badaniu?

Informacje na temat lipidogramu przydadzą się nie tylko osobom, które miały miały już to badanie, ale również tym, które dopiero się do niego przymierzają. Sprawdź więc, co powinieneś wiedzieć na temat ilościowej oceny frakcji cholesterolu oraz w jakich sytuacjach skorzystanie z badania jest szczególnie istotne dla twojego zdrowia.

  1. Czym jest i jak interpretować lipidogram?
  2. Kidy warto wykonać badanie?
  3. Jak przygotować się do badania?
  4. Co mogą oznaczać nieprawidłowe wyniki badania?

Z zebranych poniżej porad dowiesz się również, dlaczego te informacje są przydatne w diagnostyce dyslipidemii i chorób sercowo-naczyniowych.

Czym jest i jak interpretować lipidogram?

Dzięki lipidogramowi możliwe jest nie tylko uzyskanie oceny cholesterolu, ale też trójglicerydów. Oprócz diagnostyki dyslipidemii, wykorzystuje się go również do oceny ryzyka miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Jest to świetny sposób na to, aby szybko i bez narażania pacjenta na stres sprawdzić, jak prezentuje się stan gospodarki lipidowej organizmu. Lipidogram stosuje się także w celach kontrolnych, gdyż może pomóc we wczesnym wykryciu ryzyka zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych oraz wielu innych chorób.

Kidy warto wykonać badanie?

Zazwyczaj badania z wykorzystaniem lipidogramu zlecane są przez lekarza specjalistę, jednak w razie potrzeby możesz zapisać się na nie bez skierowania. O regularnych badaniach tego typu powinni pomyśleć pacjenci, którzy mają wysokie stężenie cholesterolu całkowitego, a dodatkowo w ich przypadku współistnieją czynniki związane z miażdżycą. Chodzi o palenie papierosów, wysokie nadciśnienie oraz różnego rodzaju obciążenia genetyczne. Więcej informacji na temat badania lipidogramem znajdziesz na stronie https://diag.pl/sklep/badania/lipidogram-chol-hdl-nie-hdl-ldl-tg/, gdzie będziesz mógł od razu wybrać najbliższą placówkę, w której specjaliści będą mogli je przeprowadzić. W ofercie kliniki znajdziesz również wiele innych usług, w tym między innymi w kategorii badań podstawowych i biochemicznych. Jeżeli nie wiesz, które z nich będzie najlepsze w twoim przypadku, skontaktuj się ze specjalistami. Z pewnością postarają się podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie.

Jak przygotować się do badania?

Chociaż przygotowanie do badania nie wymaga specjalnych czynności, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim badanie to powinno być wykonywane na czczo, więc ostatni posiłek możesz zjeść najpóźniej o godzinie 18 w dniu poprzedzającym wizytę w placówce medycznej. Jeżeli natomiast chodzi o godziny, w których można oddać krew, dobrze jest zrobić to pomiędzy siódmą a dziesiątą rano. Specjaliści zalecają również, aby bezpośrednio przed badaniem pacjenci unikali nadmiernego wysiłku oraz stresu.

Co mogą oznaczać nieprawidłowe wyniki badania?

Po otrzymaniu wyników lipidogramu z pewnością będziesz chciał je jak najszybciej zinterpretować. Pamiętaj jednak, że istnieją czynniki, które mogą w dużym stopniu wpływać na ostateczny wynik. Są to między innymi leki stosowane w związku z podwyższonym cholesterolem, hemoliza oraz aktualna dieta. Do popularnych przyczyn odchyleń występujących w wynikach zaliczane są między innymi hiperlipoproteinemia (zarówno wtórna jak i pierwotna), cukrzyca, niewydolność wątroby oraz zespół złego wchłaniania. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinieneś zawsze skonsultować otrzymane wyniki z lekarzem specjalistą. Dzięki temu, w razie zaistnienia takiej konieczności, będzie mógł zlecić dodatkowe badania lub rozpocząć leczenie.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk