przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Melasma: Przyczyny, leczenie i znaczenie oceny dermatologicznej

Melasma: Przyczyny, leczenie i znaczenie oceny dermatologicznej

Przebarwienia na naszej skórze mogą powstawać w różny sposób. Mogą to być ślady po trądziku, zmiany hormonalne czy właśnie melasma. Często nazywana jest także ostudą lub chloasmą. Ta zmiana skórna dotyka głównie kobiety. Pojawia się na skórze twarzy i bez odpowiedniego leczenia może stać się poważnym problemem. Jak rozpoznać melasmę? Jakie są metody leczenia melasmy?

Przyczyny melasmy: Wpływ hormonalny i czynniki zewnętrzne

Czynników wywołujących ostudę jest kilka. Pierwszym źródłem wywołującym melasmę są zaburzenia hormonalne. Mogą one powodować większą produkcję hormonu zwanego tyrozynazą. Jest on odpowiedzialny za powstawanie w naszym organizmie melaniny. Kiedy nasze ciało ma rozregulowane hormony, mogą pojawić się przebarwienia. Wpływ na to może mieć także ciąża oraz tabletki antykoncepcyjne.

Kolejną przyczyną jest promieniowanie słoneczne. Nadmierna ekspozycja na promienie UV może przyczynić się do powstawania nowych zmian na naszej skórze. Podobnie jak guzy jajnika czy pasożyty w naszych jelitach. Jednak bardzo często mamy po prostu pewne uwarunkowania genetyczne, które są czynnikiem wywołującym ostudę.

Warto wspomnieć, że niektóre leki mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się przebarwień. Mogą to być między innymi medykamenty dla cukrzyków, niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, leki psychiatryczne, nasercowe i przeciwalergiczne lub moczopędne.

Objawy i rozpoznanie melasmy: Jak rozpoznać przebarwienia skóry

Przebarwienia na skórze ma wiele osób. Jednak melasma występuje najczęściej na twarzy. Dotyka przeważnie okolicy czoła i skroni. Również policzków oraz miejsc wokół górnej wargi. Zdarza się, że ostuda występuje także na szyi lub ramionach. Można więc wywnioskować, że są to miejsca narażone na bezpośredni kontakt z promieniami UV. Przebarwienia mają nieregularny, pozbawiony symetrii kształt. Melasma przybiera kolor brązowy lub szary.

Znaczenie oceny dermatologicznej w przypadku melasmy

Nasze ciało codzienne jest narażone na wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Otarcia, rany, dermatozy oraz promieniowanie słoneczne. Pojawienie się przebarwienia może mieć więc wiele źródeł. Niekiedy zmiany skórne ustępują samoistnie. Jednak co w przypadku kiedy plamy nie znikają?

Chcąc pozbyć się zmian skórnych, kobiety najczęściej sięgają po kremy rozjaśniające. Jednak łatwo dostępne kosmetyki mogą nie poradzić sobie z problemem. Bardzo istotna w leczeniu przewlekłych przebarwień jest opinia specjalisty.

Diagnostyka przebarwień obejmuje w pierwszej kolejności wywiad lekarski. Dermatolog może zapytać pacjenta o przyjmowane leki oraz stosowane kosmetyki. Również o przebyte ciąże lub inne schorzenia, które mogą wpływać na naszą skórę. Następnie przejdzie do zbadania naszej zmiany skórnej. Wszystko po to, aby ukierunkować odpowiednio proces leczenia pacjenta.

Metody leczenia melasmy: Skuteczne terapie dostępne u dermatologa

Metod leczenia melasmy jest kilka. Dobra poradnia dermatologiczna w Warszawie lub innym mieście powinna pomóc w zdiagnozowaniu i leczeniu przebarwień. Dermatolodzy oferują kilka opcji leczenia, które pomagają radzić sobie z ostudą i poprawiają wygląd skóry.

Najczęściej stosowaną terapią przebarwień jest leczenie miejscowe. Kremy, maści lub płyny zwykle zawierają takie składniki, jak hydrochinon, retinoidy, kortykosteroidy, kwas azelainowy lub kojowy. Substancje te mają za zadanie zmniejszyć ilość pigmentu w miejscu przebarwień.

Peelingi chemiczne są częstym zabiegiem stosowanym na przebarwienia skórne. Polega to na nałożeniu na skórę roztworu, który złuszcza zewnętrzną warstwę skóry. Peeling usuwa komórki barwnikowe i stymuluje produkcję kolagenu, co skutkuje poprawą wyglądu i kolorytu skóry.

Kolejnym zabiegiem jest mikrodermabrazja. Jest to nieinwazyjna procedura, która polega na delikatnym złuszczaniu skóry. Ten proces usuwa najbardziej zewnętrzną warstwę martwych komórek skóry, w tym plamy związane z ostudą. Osiągnięcie pożądanych rezultatów może wymagać wielu sesji.

Zabiegi laserowe, które wykorzystują określone długości fal światła do rozkładania złogów melaniny w skórze. Zabiegi te pomagają rozjaśnić przebarwienia i stymulują produkcję kolagenu. Może być potrzebnych kilka sesji z użyciem lasera, a pacjenci powinni chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce po zabiegu.

W niektórych przypadkach dermatolodzy mogą zalecić terapię łączoną. Na przykład połączenie kremów, peelingów i terapii laserowej może dać lepsze wyniki niż pojedyncze zabiegi. Jednak nie należy robić tego na własną rękę.

Niezależnie od wybranej metody leczenia melsamy, ochrona przed słońcem ma kluczowe znaczenie. Promieniowanie UV może być powodem lub nasilić pojawianie się plam na skórze. Dermatolodzy zalecają codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych z filtrem SPF 50.

Reakcja na leczenie ostudy może się różnić u poszczególnych osób. Zauważenie pierwszych efektów terapii może zająć kilka tygodni lub miesięcy. Dermatolodzy dostosowują plany leczenia na podstawie indywidualnych potrzeb danego pacjenta. W trakcie leczenia regularnie monitorują postępy i proponują dalsze metody radzenia sobie z problemem.

Porady dotyczące zapobiegania melasmy i dbania o skórę

Chcąc uniknąć plam na twarzy, ważna jest profilaktyka. Najważniejsze jest unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Plamy na twarzy oraz szyi bardzo często powstają właśnie przez ten czynnik. Ilość przebarwień może dodatkowo wzmagać stosowanie niektórych leków, a nawet ziół. Chociażby naparów z nagietka lub dziurawca.

Ważne jest, aby stosować przez cały rok kremy z filtrem SPF 50. W bardziej słoneczne dni nie wychodźmy z domu bez czapek z daszkiem lub kapeluszy. Natomiast chcąc chronić okolice wokół oczu, powinniśmy zakładać okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowo dbać o nawilżenie naszej skóry. Chcąc uniknąć ostudy, ważna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy, szyi i dekoltu. Jeśli nie wiemy, jak ułożyć plan dbania o naszą skórę możemy zasięgnąć porady specjalisty.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk