przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Na czym polega rezonans artrografia stawu kolanowego?

Na czym polega rezonans artrografia stawu kolanowego?

Przedłużające się problemy z chodzeniem, bóle w obrębie kolana, obrzęk czy zmiany o charakterze zwyrodnieniowym są przesłanką do wykonania artrografii kolana. Zobacz, na czym polega to badanie i czym różni się od klasycznego rezonansu magnetycznego.

Rezonans stawu kolanowego – na czym polega

Rezonans magnetyczny (RM) pozwala na dokładne zobrazowanie stawu kolanowego dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego i fal radiowych. Żartobliwie można go nazwać trójwymiarowym USG. Dzięki badaniu można dokładnie ocenić stan stawu, poszczególnych tkanek i włókien. Ułatwia to postawienie prawidłowej diagnozy i monitorowanie postępów leczenia. Jest niezbędne, jeśli badanie fizykalne i badanie RTG bądź USG nie dadzą oczekiwanego efektu w postaci jednoznacznej diagnozy.

Artrografia stawu kolanowego to badanie dokładniejsze niż klasyczny rezonans. Wykonuje się ją z poddaniem środka kontrastującego. Dzięki temu można dokładniej ocenić stan skomplikowanego w budowie stawu kolanowego.

Wskazania i przeciwwskazania do RM kolana

Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego stawu kolanowego są przewlekłe problemy i dolegliwości bólowe w obrębie kolana. Rezonans wykonuje się, gdy badanie USG i badanie fizykalne nie wystarczą do postawienia jednoznacznej diagnozy. Badanie to wykonuje się także w celu monitorowania postępów leczenia.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania są jakiekolwiek metalowe elementy w ciele: protezy, implanty, rozrusznik serca, tatuaże wykonane przy użyciu pigmentów zawierających drobinki metali, aparat ortodontyczny lub wkładka domaciczna.

Badania z użyciem środka kontrastującego (artrografii) nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u osób z niewydolnością nerek oraz uczulonych na preparaty kontrastujące.

Rezonans (artrografia) stawu kolanowego – jak przebiega

Artrografia stawu kolanowego to badanie, które przebiega w dwóch fazach. Pierwsza to klasyczny rezonans magnetyczny. Pacjent zostaje wprowadzony do wnętrza urządzenia i przez cały czas musi leżeć nieruchomo. Ponieważ musi zmierzyć się z dużym natężeniem wysokich dźwięków, wskazane, by miał ze sobą zatyczki do uszu lub słuchawki.

Drugi etap to podanie środka cieniującego. Wprowadza się go do organizmu za pomocą wenflonu. Jeśli na skierowaniu na badanie jest wyraźnie zaznaczone, że mowa o artrografii, wenflon zostanie założony wcześniej. Jeśli decyzję podejmie lekarz w trakcie przeprowadzania klasycznego rezonansu, wenflon zostanie założony przed podaniem kontrastu.

Niezbędne przygotowania do rezonansu artrografii stawu kolanowego

Artrografia stawu kolanowego wymaga wykonania wcześniej badania krwi z oznaczeniem poziomu kreatyniny.

Pacjent powinien stawić się na badanie nieco wcześniej, by wypełnić ankietę dotyczącą stanu zdrowia. Powinien też pamiętać o założeniu stroju, który umożliwi odsłonięcie kolana i który nie będzie miał żadnych metalowych elementów. Bezpośrednio przed badaniem trzeba zdjąć zegarek, pasek, biżuterię. Do urządzenia nie można zabrać portfela z kartami kredytowymi ani telefonu.

Więcej szczegółów na temat przygotowań do artrografii znajduje się w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-artrografia-stawu-kolanowego-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Rezonans (artrografia) stawu kolanowego – wskazania po badaniu

O ile w przypadku klasycznego badania rezonansem magnetycznym pacjent może bezpośrednio po badaniu powrócić do swoich codziennych obowiązków, w przypadku artrografii jest nieco inaczej. To badanie z kontrastem, a więc obarczone ryzykiem wystąpienia alergii na podany środek kontrastujący. W związku z tym pacjenci proszeni są o pozostanie w placówce medycznej około dwóch godzin i poddanie się obserwacji.

Zdjęcie: istockphoto.com

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
0
Twój Koszyk