przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (inaczej MRI lub MR) to dokładne i nowoczesne badanie, które przedstawia przekrój narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Za jego pomocą można uzyskać bardzo wyraźne obrazy szkieletu i układu mięśniowego. Oprócz tego badanie pozwala zobaczyć naczynia krwionośne, jamy i mięśnie serca oraz elementy szpiku kostnego, którego nie pokazują inne badania. Rezonans magnetyczny jest szczególnie często stosowany do uzyskania obrazów kręgosłupa i przestrzeni między kręgami.

Pracowania rezonansu magnetycznego

Rezonans wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się ciało ludzkie. Żeby badanie mogło być wykonane, pracownia rezonansu magnetycznego musi być wyposażona w urządzenia wytwarzające silne fale radiowe i magnetyczne oraz komputer, który zamienia dane na obrazy. Im silniejszy magnes, tym lepsze wyniki.

Każdy odbiór fal elektromagnetycznych z zewnątrz może zakłócać odczyt, dlatego każda pracownia rezonansu magnetycznego wyposażona jest w tzw. klatkę Faradaya, w którym znajduje się sprzęt MRI. Jest to konieczne, by zachować czystość odczytu.

Przebieg badania

W zależności od typu urządzenia, w jaki jest wyposażona pracownia rezonansu magnetycznego, czas badania waha się między 10-30 minut, a 30-90 minut. Najczęściej badanie wykonuje się w tunelu magnesu. Mowa wtedy o rezonansie magnetycznym zamkniętym. Na początku pacjent kładzie się na wysuwanym stole. Powinno ułożyć się na nim możliwie jak najwygodniej, ponieważ przez resztę badania nie będzie można się ruszać. Każde przesunięcie może zakłócić odczyt obrazu w wyniku czego konieczne będzie powtórzenie badania. Jeśli z jakiegoś powodu pacjent nie może leżeć spokojnie, dostaje on leki uspokajające lub znieczulające. Następnie stół z pacjentem wjeżdża w głąb urządzenia. W środku znajduje się mikrofon i kamera telewizyjna, przez którą pacjent ma kontakt z personelem medycznym. Wnętrze jest również oświetlone. Jedna sekwencja MRI (uzyskanie jednego obrazu) trwa 3-10 minut. W jej trakcie pacjent słyszy pukający dźwięk głośności wirującej pralki. Jeśli jest to problem, można przed badaniem poprosić o słuchawki tłumiące hałas. Jeśli istnieje konieczność wykonania kilku obrazów, stół sam przesunie się na odpowiednią pozycję.

Chociaż wewnątrz urządzenia znajdują się oświetlenie i wentylacja dla wielu osób z klaustrofobią zamknięta przestrzeń MRI może stanowić problem. W takim wypadku można spróbować wykonać rezonans magnetyczny otwarty. W jego przypadku urządzenie otacza pacjenta tylko z trzech stron. Należy jednak pamiętać, że takie badanie jest mniej dokładne.

Każda dobra pracownia rezonansu magnetycznego wykonuje również badania MRI z kontrastem. Umożliwia to ocenę struktury i funkcji tkanek oraz narządów. Polega to na wstrzyknięciu specjalnego środka zwiększającego kontrast i poprawiającego jakość obrazu. Jest to całkowicie bezpieczne nawet dla pacjentów uczulonych na kontrast rentgenowski.

Przeciwskazania do rezonansu

Pracowania rezonansu magnetycznego nigdy nie powinna obsługiwać pacjentów z wszczepionymi rozrusznikami serca. Pole magnetyczne wytwarzane przez MRI może zakłócić pracę rozrusznika, co stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta. Co więcej, dla bezpieczeństwa osób z takim urządzeniem pracownia rezonansu magnetycznego jest dla nich całkowicie niedostępna. Oznacza to, że nie mogą do niej wchodzić nawet jeśli rezonans jest wyłączony.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku występowania metalicznych części ciała obcych, które na skutek przebytego urazu dostały się do organizmu. W takim przypadku istnieje ryzyko, że ciało obce pod wpływem działania magnesu przemieści się i spowoduje uszkodzenia wewnętrzne.

Innymi przeciwwskazaniami są: posiadanie sztucznej zastawki serca, metalowej wkładki wewnątrzmacicznej, protezy, metalicznych implantów ortopedycznych (śruby, druty, sztuczne stawy, stabilizatory), oraz klipsów naczyniowych. Oprócz tego kobiety w ciąży powinny skonsultować swój stan z lekarzem przeprowadzającym badanie.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk