przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa należy do jednego z rodzajów fali akustycznej, która charakteryzuje się określonymi właściwościami jakie stanowią wysokie i skokowe ciśnienie, które powstaje w niewielkich interwałach czasowych. W terapii tej wykorzystywany jest specjalny aparat, który jest w stanie wytworzyć ciśnienie nawet o wartości 100MPa. Dotarcie do takiej wartości zajmuje około 10 nanosekund.

Fala uderzeniowa – historia powstania

By fala uderzeniowa mogła powstać potrzebna jest specjalna aparatura, która oddziałuje na ciało ludzkie od zewnątrz. Po styku z ciałem fala zostaje przekazana do tkanek za pośrednictwem profesjonalnej głowicy, która przenosi falę do wnętrza ciała człowieka. Obszary styku są najczęściej wyznaczane przez osobę korzystającą z terapii. Są to miejsca, które przynoszą pacjentom sporo dolegliwości bólowych, określanym mianem dysfunkcyjnych.

Przebieg zabiegu

Długość zabiegu, ciśnienie i częstotliwość są uzależnione od schorzenia pacjenta oraz jego wrażliwości na ból. Parametry te są dopasowywane indywidualnie. Każdy zabieg rozpoczyna się od ciśnienia wynoszącego 2 Bary, a dalej następuje zwiększanie o kolejne 0,5 Bar w trakcie następnych sesji terapeutycznych. Czas trwania zabiegu najczęściej wynosi od 5 do 10 minut i może być wykonywany nie więcej niż dwa razy w tygodniu. Seria zabiegów składa się od 3 do 5 wizyt. Jeśli po tej liczbie zabiegów pacjent nie odczuwa pożądanych skutków zaleca się zwiększyć liczbę do maksymalnie 10 spotkań w jednym cyklu.

Najczęściej zadawane pytanie przez pacjentów

Pacjenci przed zabiegiem związanym z falą uderzeniową najczęściej pytają czy w trakcie sesji będą odczuwać ból. Lekarze przyznają, że terapia może być odczuwana, jednak natężenie bólowe nie jest na tyle wysokie, by musieć posiłkować się środkami przeciwbólowymi. Chorzy po zabiegu jednogłośnie twierdzą, że przed zabiegiem wyobrażali sobie większy ból, aniżeli faktycznie występuje w trakcie jego wykonywania. U osób, które skarżą się na ból zwykle nie zwiększa się wartości ciśnienia w trakcie kolejnej wizyty.

Niepożądane skutki po zabiegu

Terapia falą uderzeniową zaliczana jest do grupy nieinwazyjnych sposobów leczenia. Zabieg ten został potwierdzony jako ten o dużej skuteczności oraz w 100% bezpieczny dla pacjentów. Do spotykanych efektów ubocznych zalicza się ból leczonej okolicy, tkliwość, lekkie zaczerwienienie, krwiak czy opuchlizna. Wymienione symptomy najczęściej nie są zbyt dotkliwe i szybko znikają, nie utrudniając w znacznym stopniu normalnego funkcjonowania.

Zalety stosowania terapii falą uderzeniową

To, co zasługuje na wyszczególnienie to, że rezultaty terapii odnotowuje się już po 5, a nawet 3 spotkaniach. Pacjenci twierdzą, że nawet jeden zabieg jest w stanie znacznie zredukować ból. Tak naprawdę efekty terapii są uwarunkowane rodzajem dolegliwości, stopniem zaawansowania choroby oraz personalnych możliwości regeneracyjnych tkanek. W wielu publikacjach naukowych terapia falą uderzeniową jest zaliczana do wysoko skutecznych metod leczenia.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk