przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Naczynka – jak skutecznie pozbyć się kłopotliwego zaczerwienienia?

Naczynka – jak skutecznie pozbyć się kłopotliwego zaczerwienienia?

Naczynka – jak skutecznie pozbyć się kłopotliwego zaczerwienienia?

Czerwona, pełna pajęczynowato ułożonych zmian twarz to duży problem natury estetycznej. Jak się jednak okazuje z nadmiernie widocznymi naczynkami można skutecznie walczyć. Jak to robić? Odpowiada ekspertka z gabinetu medycyny estetycznej Neonia w Krakowie.

Kiedy mówimy o naczynkach na myśl przychodzą nam zaczerwienione policzki z wyraźnie zarysowanymi pajęczymi sieciami podskórnych zmian. Czym są dokladnie naczynka?

Naczynka to potoczna nazwa zmian rumieniowych przybierających postać teleangiektazji lub plam naczyniowych. Są one charakterystyczną cechą cery naczyniowej, czyli niezwykle wrażliwej skóry, na której – ze względu na jej delikatność i wyjątkowo płytkie ułożenie naczyń – są one znacznie bardziej widoczne. Dodatkowo dużo łatwiej o ich poszerzenie, a nawet pękanie. Warto dodać, że naczynka nie zawsze mają czerwoną barwę. Zdarza się, że przybierają siny, sino-granatowy lub niebieski kolor. Czasem są niewielkie – ułożone liniowo i pojedynczo, a czasem są bardzo rozsiane, przypominają pajęczynę lub promieniście układają się na skórze.

Co jest powodem zwiększonej widoczności naczynek?

Na rozszerzanie naczynek, a tym samym na ich większą widoczność wpływać może wiele czynników. Przede wszystkim pamiętajmy, że posiadaczki skóry delikatnej i wrażliwej są znacznie bardziej narażone na zaczerwienienie spowodowane poszerzaniem naczynek. Dochodzi do niego zarówno z powodu silnych emocji i stresu, a także skrajnych warunków atmosferycznych – niskich temperatur, silnego wiatru, mrozu, ekspozycji na intensywne słońce. Poszerzone naczynka mogą być także wynikiem zmian zachodzących w układzie odpornościowym, hormonalnym czy nerwowym. Pamiętajmy, że nie bez znaczenia pozostaje także przyjmowanie niektórych leków oraz pielęgnacja skóry.

Czy problem widocznych naczynek dotyczy wyłącznie kobiet?

Osobami, które najczęściej borykają się z pękaniem i poszerzaniem naczynek są kobiety, choć należy podkreślić, że mężczyźni niekiedy także mogą mieć z nimi problem. W ich przypadku często związany jest on z używaniem alkoholu lub stresem. Muszę jednak przyznać, że to dla kobiet widoczne naczynka są znacznie częściej powodem dyskomfortu, a nawet kompleksów. To właśnie kobiety znacznie częściej zgłaszają się także do naszej kliniki z prośbą o pomoc.

Co oferuje im zatem medycyna estetyczna? Jak pozbyć się problemu widocznych naczynek?

W naszej klinice pacjentkom zgłaszającym się z problemem naczynek oferujemy najczęściej ich laserowe zamykanie. Ten zabieg jest niezwykle skuteczny, a przy tym nieinwazyjny, bezpieczny i w zasadzie bezbolesny.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek w Krakowie?

Urządzenie emituje wiązkę światła, które absorbowane jest przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. Następnie, za sprawą miejscowo powstałego efektu termicznego, dochodzi do obkurczenia, zniszczenia i zamknięcia ścianek naczynia. W ciągu kolejnych kilku do kilkunastu dni ulega ono wchłonięciu i w ten sposób przestaje być już widocznym problemem.

Ale czy laser nie uszkodzi jednocześnie innych tkanek?

Nie, ponieważ cechą laseroterapii jest selektywne działanie. Oznacza to, że wiązka światła oddziałuje na barwnik, ale nie na pozostałe tkanki. To dlatego zabieg jest w pełni bezpieczny i nie powoduje poparzeń.

Czy poza laseroterapią medycyna estetyczna oferuje alternatywne metody?

Naczynka można usuwać także przy pomocy światła pulsacyjnego IPL. Działa on na podobnej zasadzie co światło lasera, choć stosowany jest głównie do usuwania powierzchownych zmian naczyniowych. Możliwe jest także wykorzystanie elektrokoagulacji, czyli zabiegu polegającego na wprowadzeniu do naczynka cienkiej igły, wytworzeniu fali radiowej o wysokiej częstotliwości i jego likwidacji. Metoda ta jest jednak bolesna i wiąże się z ryzykiem powstania blizn, stąd stosowana jest niezwykle rzadko. Podobnie z resztą jak elektroliza, czyli oddziaływanie na naczynka prądem, w wyniku czego dochodzi do ich obkurczenia.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk