
Nadmierne pocenie okolic intymnych jest wstydliwym problemem, który może znacząco wpływać na komfort oraz jakość życia. Wzmożona potliwość w tej okolicy ciała może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, podrażnień skóry i wilgotnych plam na ubraniach, a także zwiększać ryzyko zakażeń grzybiczych. Dlatego tak ważne jest skuteczne radzenie sobie z tym zjawiskiem. Jakie są sposoby na pocenie się w miejscach intymnych? Jakie są przyczyny nadpotliwości i jak jej zapobiegać?
Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się w okolicach intymnych?
Do jednych z możliwych przyczyn pocenia miejsc intymnych należą m.in.:
Zaburzenia endokrynologiczne, takie jak:
- nadczynność tarczycy;
- zmiany hormonalne w okresie menopauzy;
- otyłość i cukrzyca;
- choroby neurologiczne – np. udar mózgu, choroba Parkinsona, uszkodzenie rdzenia kręgowego;
- nowotwory – chłoniak Hodgkina, guz chromochłonny;
- infekcje bakteryjne czy wirusowe przebiegające z gorączką;
- zatrucia lub zespoły abstynencyjne.
Nadmierne pocenie https://perspirex.com.pl/blog/nadpotliwosc-jak-sobie-z-nia-radzic/ w okolicach krocza może być rodzajem pierwotnej nadpotliwości ogniskowej, która lokalizuje się w rejonach, obejmującej również m.in. pachwiny, odbyt, pośladki oraz wzgórek łonowy. W niektórych przypadkach dolegliwość ta występuje rodzinnie. Najczęściej pojawia się po raz pierwszy u młodych ludzi do około 25 roku życia, a z wiekiem jej objawy mogą odrobinę łagodnieć.
Pocenie się krocza, odbytu czy w pachwinach może być jednym z objawów wtórnej nadpotliwości uogólnionej. Pot jest wtedy nadmiernie wydzielany we wszystkich rejonach ciała z powodu współistniejącej jednostki chorobowej lub jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków.
Trzeba również wziąć pod uwagę, że częstą przyczyną pocenia się miejsc intymnych bywa wybieranie bielizny czy ubrań z nieoddychających tkanin, takich jak np. poliester. Taki wybór może prowadzić do przegrzania się tej delikatnej okolicy ciała.
Pocenie miejsc intymnych – objawy i skutki
Jak może objawiać się nadmierne pocenie miejsc intymnych oraz jakie mogą być tego powikłania?
Do charakterystycznych objawów należą m.in.:
- pojawienie się widocznych plamy potu na ubraniach w okolicach intymnych;
- wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu z krocza i pachwin zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Nadmierna wilgotność miejsc intymnych może powodować odparzenia pachwin. Ponadto predysponuje także do wystąpienia potówek i innych problemów dermatologicznych.
Nadpotliwość pachwin może również prowadzić do zakażeń drożdżakowych miejsc intymnych.
Ponadto nie należy ignorować wpływu nadmiernego pocenia się miejsc intymnych na zdrowie psychiczne. Może ono bowiem powodować zwiększone poczucie niepokoju, obniżenie samooceny, a także negatywnie wpływać na życie społeczne i zawodowe.
Sposoby na zmniejszenie nadmiernego pocenia okolic intymnych
Choć pocenie się między pośladkami czy w pachwinach to uciążliwa dolegliwość, istnieją sprawdzone sposoby na ograniczenie potliwości w tych okolicach intymnych.
Należą do nich m.in.:
- noszenie przewiewnej bielizny z oddychających materiałów, np. bawełna, len;
- utrzymywanie prawidłowej higieny miejsc intymnych;
- stosowanie specjalnych antyperspirantów do okolic intymnych – np. miejscowe używanie chlorku glinu;
- zabiegi z toksyną botulinową.
Należy pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia powodów nadpotliwość miejsc intymnych. Lekarz pomoże ustalić przyczynę nadmiernego pocenia się i przepisze odpowiednie leczenie.
Wstydliwy problem, http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/nadpotliwosc_wstydliwy_problem_uroda_i_medycyna_przemyslaw_styczen.pdf
Dóris Maria Hexsel, Taciana Dal’forno, Camile Luiza Hexsel, Inguinal, or hexsel’s hyperhidrosis, „Clinics in dermatology” t. 22 nr 1 (2004), DOI: https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2003.12.028, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0738081X03001469?via%3Dihub.
Bergler-Czop, P. Barasińska, N. Noga, Nadpotliwość – patogeneza i metody leczenia, Przegląd Dermatologiczny, 4/2018, vol. 10
Krystian Lurka [na:] „Termedia.pl”, https://www.termedia.pl/dermatologia/Nadmierna-potliwosc-przyczyny-i-mozliwosci-terapeutyczne,41718.html, 20 maja 2021 r.
Artykuł Sponsorowany