przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Nerwica lękowa – objawy, przyczyny, leczenie zaburzeń lękowych

Nerwica lękowa – objawy, przyczyny, leczenie zaburzeń lękowych

Nerwica lękowa ( inaczej zaburzenia lękowe) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, dotykającym coraz większą liczbę osób na całym świecie. Osiowym objawem nerwicy lękowej jest doświadczanie nadmiernego, nieuzasadnionego lęku wraz z towarzyszącymi mu silnymi objawami fizycznymi w reakcji na stresujące sytuacje. Lęk może występować w formie przewlekłej w postaci zespołu lęku uogólnionego albo w postaci nawracających ataków paniki, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Objawy nerwicy lękowej powodują ogromny dyskomfort prowadząc do wycofywania się życia społecznego i zawodowego.

Nerwica lękowa- objawy

Nerwica lękowa jest jednym z wielu rodzajów zaburzeń lękowych. Objawy nerwicy lękowej są różne w zależności od rodzaju zaburzeń. Inne popularne typy to m. in. lęk uogólniony, agorafobia, fobia społeczna, lęk paniczny czy zespół stresu pourazowego (PTSD). Każde z tych zaburzeń ma swoje charakterystyczne objawy, które mogą znacząco wpływać na życie codzienne. Objawy nerwicy mogą się pojawiać w formie przewlekłej lub napadowej. Objawy jakie występują w nerwicy lękowej maja postać zarówno objawów psychicznych jak i fizycznych.

W przypadku lęku społecznego osoby z nerwicą lękową często odczuwają duży niepokój w sytuacjach społecznych, bojąc się oceny innych ludzi i obawiając się, że popełnią jakieś faux pas. Objawy te prowadzą często do unikania różnych sytuacji z lęku przed ośmieszeniem

W przypadku zaburzeń lękowych z napadami paniki są to ataki lęku, które pojawiają się niespodziewanie w różnych okolicznościach np. w sklepie , na autostradzie, ale mogą pojawiać się też w domu. Ataki paniki to nagłe, intensywne uczucie niekontrolowanego lęku, które często wiążą się z dusznością, uczuciem duszenia, kołataniem serca oraz drżeniem.

W przypadku lęku społecznego osoby z nerwicą lękową często odczuwają duży niepokój w sytuacjach społecznych, bojąc się oceny innych ludzi i obawiając się, że popełnią jakieś faux pas.

Lęki uogólnione charakteryzują się niepokojem i nieprzyjemnymi myślami, które towarzyszą osobie przez większość dnia i wpływają na jej funkcjonowanie.

Osoby z nerwicą lękową często mają irracjonalny strach przed konkretnymi rzeczami lub sytuacjami, takimi jak lęki wysokości, lęki przed zwierzętami lub lęki przed lataniem.

Mogą to też być bóle psychogenne lub zaburzenia psychosomatyczne. Nerwica lękowa często objawia się wówczas również dolegliwościami fizycznymi, takimi jak bóle głowy, bóle brzucha, problemy z trawieniem, nudności, zawroty głowy czy problemy z zasypianiem.

Przyczyny i leczenie nerwicy lękowej (zaburzeń lękowych)

Przyczyny zaburzeń lękowych mogą być wielorakie, włączając w to zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Często występuje również związek między stresem a pojawieniem się objawów lękowych.

Leczenie zaburzeń lękowych może obejmować terapię psychologiczną/ psychoterapię farmakoterapię lub kombinację obu metod. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub terapeutą w celu ustalenia indywidualnego planu leczenia, dostosowanego do potrzeb pacjenta.

W przypadku nerwicy lękowej i innych zaburzeń lękowych, istotne jest zrozumienie, że jest to zaburzenie, które można skutecznie leczyć. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie podejście terapeutyczne mogą znacznie poprawić jakość życia i redukcję objawów nerwicy lękowej.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk