przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Nietrzymanie moczu – przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Nietrzymanie moczu – przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Nietrzymanie moczu to dolegliwość kojarzona głównie z osobami starszymi. Jednocześnie borykają się z nią w takim samym stopniu osoby młodsze, kobiety po ciąży, a także i mężczyźni w różnym wieku. Dolegliwość ta jest wyjątkowo krępująca i zmniejsza komfort życia dotkniętego nią pacjenta. Wobec tego, jakie są przyczyny, objawy i sposoby terapii nietrzymania moczu?

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to powszechny problem, który fachowo określany jest mianem inkontynencji. Paradoksalnie powodowany jest on zaburzeniami w funkcjonowaniu mięśni dna miednicy. Jednak przypadłość ta może mieć również związek z pewnymi zaburzeniami natury psychicznej. W jej przebiegu pojawiają się niekontrolowane wycieki moczu, które mogą nasilać się np. przy wysiłku fizycznym czy kaszlu. Dolegliwość ta jest dość wstydliwa, a co za tym idzie, pacjenci niechętnie rozmawiają o niej ze swoim lekarzem.

https://pramed.pl/aktualnosci/kiedy-warto-siegnac-po-oleje-konopne/

Czym spowodowane jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może mieć różnorodne przyczyny powstawania. Często jednak głównym powodem jest zaburzenie pracy poszczególnych elementów układu moczowego. Wskazuje się tu zawsze na mięśnie dna miednicy, które odpowiadają za kontrolowanie przepływu moczu z pęcherza – mówiąc prościej, zapobiegają jego bezwiednym wyciekom. Jednocześnie do przyczyn nietrzymania moczu można zaliczyć także:

  • ciążę i poród – szczególnie ten, który odbywa się siłami natury;
  • otyłość lub znaczna nadwaga;
  • zdiagnozowana cukrzyca;
  • choroby o podłożu neurologicznym;
  • naturalne procesy starzenia się organizmu;
  • predyspozycje i uwarunkowania genetyczne.

Okazuje się, że nietrzymanie moczu nie tylko obniża komfort życia, ale może także doprowadzić do powstania bolesnych podrażnień skóry. Osoby zmagające się z tym problemem powinny zainwestować w kremy jak np. Sudocrem, które pomogą zregenerować i zniwelować podrażnienia.

Jakie są objawy nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu objawia się w bardzo prosty sposób. Zazwyczaj są to nietrudne do zdiagnozowania wycieki, które pojawiają się samoistnie lub pojawiające się w konkretnych sytuacjach. Z uwagi na objawy, można dokonać rozróżnienia schorzenia. Wskazuje się głównie na:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – w tym przypadku wycieki odbywają się podczas aktywności fizycznej, dodatkowo towarzyszy temu nagła i silna potrzeba oddania moczu;
  • naglące nietrzymanie moczu – ta dolegliwość objawia się głównie niekontrolowanym i intensywnym parciem na pęcherz, co prowadzi do wycieków.
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza – to zjawisko poniekąd jest całkowicie normalne. Przepełnienie pęcherza powoduje konieczność wycieku moczu na zewnątrz;
  • nietrzymanie moczu w nocy – w przebiegu tej dolegliwości, wycieki moczu mają miejsce głównie w nocy, podczas snu.

Objawy nietrzymania moczu nie są trudne do zdiagnozowania. Za każdym razem, kiedy się one pojawiają, warto udać się do lekarza specjalisty, celem rozpoznania problemu i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Jak leczyć nietrzymanie moczu? – sposoby nieinwazyjne

Nietrzymanie moczu poniekąd może być spowodowane niezdrowym i nieodpowiednim stylem życia i dietą. O ile problem nie jest związany z niedawno przebytym porodem, warto wprowadzić pewne zmiany w swojej codzienności. Przede wszystkim zaleca się ograniczenie kofeiny, która ma działanie moczopędne. Ważne jest także wprowadzenie zmian w diecie i zredukowania nadwagi. Można próbować ograniczyć ilość spożywanych płynów, a także zdecydować się na proste ćwiczenia mięśni dna miednicy. Polegają one na ich rytmicznym zaciskaniu i rozluźnianiu. Takie ćwiczenia są również zalecane młodym mamom, których mięśnie Kegla po porodzie są mocno nadwerężone i mogą powodować nietrzymanie moczu.

https://pramed.pl/aktualnosci/profesjonalna-mata-do-jogi/

Leczenie nietrzymania moczu – wizyta u specjalisty

Nietrzymanie moczu, które przyjmuje bardziej zaawansowaną formę, wymaga konsultacji ze specjalistą. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentką/pacjentem przeprowadzi rozpoznanie i postawi odpowiednią diagnozę. Zwykle w pierwszej kolejności sugeruje się, by chory rozpoczął fizjoterapię, a także skorzystał z technik oddechowych – relaksacyjnych. W trudniejszych przypadkach istnieje możliwość wdrożenia leczenia farmakologicznego. W ostateczności, lekarz prowadzący może zadecydować o konieczności leczenia operacyjnego. Jednocześnie takie rozwiązanie proponowane jest pacjentom w skrajnych przypadkach. Znacznie częściej fizjoterapia w połączeniu z technikami relaksacyjnymi przynosi zadowalające skutki. Wczesne wykrycie nietrzymania moczu daje największą szansę na wyleczenie dolegliwości.

Źródła:

https://sudocrempolska.pl/nietrzymanie-moczu-u-kobiet-przyczyny-i-leczenie/
https://www.allecco.pl/artykuly/nietrzymanie-moczu-skad-ten-problem-i-jak-sobie-z-nim-radzic.html

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk