przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu jest określeniem na mimowolne (czyli poza kontrolą danej osoby) wydostawanie się moczu na zewnątrz ciała. Jest to przykra i często wstydliwa dolegliwość zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Może prowadzić do pogorszenia jakości życia i niechęci do wychodzenia z domu, uprawiania sportu czy spotykania się z przyjaciółmi. Nietrzymanie moczu nie jest jednak wyrokiem. Istnieją bowiem skuteczne metody leczenia tej przypadłości. Jeżeli chcesz je poznać, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł.

https://pramed.pl/aktualnosci/fizjoterapia-w-lodzi-jak-znalezc-najlepszego-specjaliste/

Metody pozafarmakologiczne leczenia

W zapobieganiu i leczeniu nietrzymania moczu duże znaczenie ma zmiana trybu życia i dbanie o zdrowy styl życia. Istnieje kilka najważniejszych zaleceń, które w znacznym stopniu mogą pomóc w tej przykrej dolegliwości. Jedną z nich jest postaranie się o zrzucenie nadmiaru kilogramów, jeżeli ma się nadwagę lub otyłość. Udowodniono, że nadmiar tłuszczu sprzyja występowaniu nietrzymania moczu, a schudnięcie może nawet całkowicie wyeliminować ten problem. Kolejną przydatną radą jest ograniczanie ilości spożywanych płynów w sytuacjach, gdy nietrzymanie moczu może być wyjątkowo stresujące, np. przed ważnym spotkaniem, wyjściem do kina czy restauracji. Pomocne jest również ograniczanie spożycia niektórych substancji, takich jak kofeina, alkohol czy nikotyna. Działają one bowiem drażniąco na pęcherz moczowy i pobudzają wypływ moczu. 

Leczenie farmakologiczne

Niekiedy w leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn niezbędne staje się włączenie leczenia farmakologicznego. Jeżeli niekontrolowany wypływ moczu wynika z nagłego i niepowstrzymanego parcia na mocz, wówczas zastosowanie znajdują leki antycholinergiczne. Powodują one bowiem zmniejszenie parcia i wydłużają czas od pojawienia się go do konieczności skorzystania z toalety. 

Leczenie chirurgiczne

W bardziej zaawansowanych przypadkach nietrzymania moczu, które nie reagują na zmianę stylu życia i stosowane leki, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. W tym celu można wykonywać różne typy operacji. Jednymi z najbardziej popularnych są:

  • implantacja taśmy,
  • obstrzykiwanie okolicy zwieracza cewki moczowej,
  • założenie sztucznego zwieracza cewki moczowej.

Powyższe zabiegi mają na celu zwiększenie ucisku wywieranego na cewkę moczową, co ma przywracać prawidłowe wydalanie moczu. 

Eliminowanie wtórnych przyczyn nietrzymania moczu

Kolejnym ważnym aspektem nietrzymania moczu u mężczyzn jest rozpoznawanie i leczenie chorób, które prowadzą do występowania tego typu dolegliwości. Przykładem jest łagodny przerost prostaty, który prowadzi do różnych problemów z oddawaniem moczu, w tym wywołuje jego nietrzymanie. W tych przypadkach to leczenie podstawowego schorzenia może pozwolić na pozbycie się dolegliwości.

Rekomendacje:

Chung E., Katz D., J., Love C., Adult male stress and urge urinary incontinence – A review of pathophysiology and treatment strategies for voiding dysfunction in men. Aust Fam Physician. 2017; 46(9). 

Hester A., G., Kretschmer A., Badlani G., Male Incontinence: The Etiology or Basis of Treatment. Eur Urol Focus. 2017; 3(4-5).

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk