To warto wiedzieć na temat leku Nimesil
Nimesil jest niesteroidowym lekiem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosuje się go jednak wyłącznie w przypadku wystąpienia silnych dolegliwości bólowych, wydaje się go wyłącznie na receptę. Nie jest niestety objęty żadną refundacją. Lek ma postać granulatu zapakowanego w saszetki, z którego należy przygotować zawiesinę do doustnego podania. W zależności od wybranego opakowania może znajdować się w nim dziewięć lub trzydzieści saszetek. Kluczową substancją aktywną w tym preparacie jest nimesulid – na każdą saszetkę przypada 100 mg tego związku. Zawiesina bardzo dobrze wchłania się w przewodzie pokarmowym, znosi ból i gorączkę. Po medykament ten mogą już sięgać dzieci, które ukończyły dwanaście lat, osoby dorosłe, w tym seniorzy. Nadrzędnym wskazaniem do stosowania Nimesilu jest silny ból i bolesne miesiączkowanie.
Nimesil zaleca się przyjmować dwa razy na dobę w ilości jednej saszetki zawierającej 100 mg nimesulidu – dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najlepiej przyjmować go po posiłku, rozpuszczając zawartość całej saszetki w połowie szklanki letniej wody. Nie powinno się przekraczać piętnastu dni nieprzerwanego leczenia przy użyciu tego preparatu. W przypadku przedawkowania należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż skutkiem tego może być zaburzenie pracy wątroby i nerek. Konieczne czasami jest zastosowanie odpowiedniego leczenia objawowego, wypłukanie żołądka i podanie węgla aktywnego, który zwiąże toksyny.
Kiedy nie można sięgać po Nimesil?
W niektórych przypadkach Nimesil nie może zostać podany pacjentowi – uczulenie na jakikolwiek składnik leku, przyjmowanie preparatów mających wpływ na zaburzenie czynności pracy wątroby i uzależniających. Przeciwwskazaniami są także choroby wątroby, alkoholizm, wrzód żołądka/dwunastnicy, przebyte krwawienie z układu pokarmowego, udar mózgu, problemy z krzepliwością krwi, niewydolność mięśnia sercowego, schorzenia nerek, gorączka, grypa. Leczenie tym środkiem należy przerw po pojawieniu się objawów mogących świadczyć o uszkodzeniu wątroby czy grypopodobnych. To samo dotyczy oznak wysypki skórnej i nieprawidłowych wyników testów czynności wątroby.
Co ze skutkami ubocznymi?
Stosowanie leku Nimesil wiąże się z możliwością wystąpienia mniej lub bardziej dotkliwych skutków ubocznych. Częstym działaniem niepożądanym jest refluks, nudności, wymioty, biegunka i wzdęcia. Dużo rzadziej dochodzi do krwawień żołądkowych i jelitowych, owrzodzeń, patologicznych zmian w dwunastnicy/żołądku. U niektórych pacjentów mogą wystąpić problemy gastryczne, zapalenie skóry, obrzęk, pokrzywka, wysypka, świąd, rumień. Marginalnymi symptomami są bóle i zawroty głowy, uczucie senności, zastój płynów, krwawe wymioty, wybroczyny, uszkodzenie wątroby.