przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Oddychaj w domu zdrowo dzięki oczyszczaczom powietrza

Oddychaj w domu zdrowo dzięki oczyszczaczom powietrza

Czy warto wyposażyć swój dom w oczyszczacz powietrza? Zdecydowanie tak, i to nie tylko w sytuacji, gdy jego mieszkańcy są alergikami czy astmatykami. Czyste powietrze we własnych czterech ścianach to gwarancja bardziej wydajnego snu i lepszego samopoczucia w ciągu dnia. To także mniejsze ryzyko rozwoju chorób płuc związanych z ekspozycją na smog. Podpowiadamy, jak wybrać oczyszczacz powietrza, by służył nam jak najlepiej.  

Oczyszczanie powietrza w domu – dlaczego to tak ważne?

Domowe oczyszczacze powietrza to proste w obsłudze urządzenia, które pozwalają efektywnie pozbyć się alergenów i innych szkodliwych drobin w postaci wirusów, grzybów, pleśni, pyłów, kurzu, smogu, a nawet nieprzyjemnych zapachów. Działanie oczyszczacza polega na zasysaniu powietrza z otoczenia i poddawaniu go wielostopniowej filtracji. 

Dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniach jest szczególnie istotne, kiedy mieszkańcy zmagają się z alergiami oraz przewlekłymi chorobami układu oddechowego, np. astmą. Korzystanie z profesjonalnych oczyszczaczy powietrza pomaga złagodzić takie objawy, jak duszności, kaszel, łzawienie czy przewlekły katar. 

Niezależnie od tego, oczyszczanie powietrza pozytywnie wpływa na codzienny komfort życia – zmniejsza częstotliwość bólów głowy, poprawia ogólne samopoczucie i sprzyja wzmacnianiu odporności. 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Najważniejsze parametry 

W pierwszej kolejności należy określić zapotrzebowanie na wydajność. W tym względzie decydująca jest wielkość pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracowało. Większość producentów zamieszcza takie informacje na opakowaniu produktu – wskazuje maksymalny rozmiar powierzchni, na której sprzęt może pracować z pełną skutecznością. Przyjmuje się, że na każde 10 m² powierzchni o standardowej wysokości (2,5 m) powinno przypadać minimum 80 m³/h wydajności wyrażonej w CADR. Wartość ta może być określana także przy użyciu maksymalnego przepływu, który zwykle jest niższy niż CADR o około jedną trzecią. 

Warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowego filtra HEPA i węglowego. HEPA jest niezbędny w przypadku oczyszczacza powietrza dla alergika, ponieważ usuwa cząstki organiczne, takie jak pyłki, zarodniki pleśni czy sierść. Filtr węglowy pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, gwarantując stałą świeżość powietrza. Jego obecność będzie szczególnie przydatna astmatykom, u których ekspozycja na drażniące gazy zwiększa częstotliwość ataków kaszlu.

Cenną funkcją jest automatyzacja sterowaniem dopasowania pracy urządzenia do aktualnej jakości powietrza w pomieszczeniu. Dzięki trybowi automatycznemu oczyszczacz zmienia swoje ustawienia zależnie od poziomu zanieczyszczenia – obroty wentylatora zwiększają się przy napływie niepożądanych cząstek lub ulegają zmniejszeniu, gdy te zostaną usunięte. Odbywa się to bez konieczności ingerencji manualnej.   

Istotnym parametrem jest również głośność pracy oczyszczacza. Im w wyższym trybie pracuje urządzenie tym natężenie dźwięków jest wyższe, jednak nowoczesne sprzęty projektowane są w taki sposób, by generowany hałas był jak najmniej dokuczliwy. Jeżeli oczyszczacz jest prawidłowo dobrany do kubatury pomieszczenia, nie ma konieczności stosowania wyższych i bardziej hałaśliwych trybów. 

Najlepszy oczyszczacz powietrza – na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Dobre oczyszczacze powietrza posiadają szereg przydatnych funkcji dodatkowych, np.: 

  • wskaźnik wymiany filtra, 
  • automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa, 
  • oświetlony panel obsługi, 
  • przyciemniany panel w trybie nocnym, 
  • mobilne sterowanie. 

Takie rozwiązania zdecydowanie ułatwiają efektywną obsługę oczyszczacza. 

Jeśli chodzi o koszty – pod uwagę należy wziąć nie tylko cenę oczyszczacza powietrza (ta waha się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych; dobrej jakości oczyszczacz możemy kupić za mniej niż 1 500 zł). Warto uwzględnić także opłaty eksploatacyjne, na które składa się regularna wymiana filtrów oraz wartość pobieranego prądu.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk