Organizm ludzki w większości składa się z wody. Jest ona niezbędna z wielu powodów. Niedobór wody w organizmie, czyli utratę jej nadmiernej ilości, określa się jako odwodnienie. Jest to groźny stan, który prowadzi do dezorganizacji pracy wielu układów. Jak się okazuje, ma wpływ również na układ moczowy.
Konsekwencje odwodnienia
Warto zaznaczyć, że woda bierze udział w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Usuwa zanieczyszczenia z krwi i układu pokarmowego. Odpowiada też za utrzymanie właściwego PH oraz chłodzenie organizmu. Kiedy brakuje nam wody, powstaje niewiele moczu oraz przestajemy się pocić. Ponadto czujemy zmęczenie i senność. Najgorsze jest jednak to, że w organizmie gromadzą się rozmaite zanieczyszczenia. Mogą one upośledzać pracę wielu układów, w tym również układu moczowego, z czym z pewnością zgodzi się każdy urolog.
Konsekwencją niedoboru wody w organizmie jest gromadzenie się zanieczyszczeń w układzie moczowym. Występują one w różnych miejscach. Tym samym odwodnienie szkodzi organizmowi poprzez uniemożliwienie odprowadzenia zanieczyszczeń wraz z moczem oraz bezpośrednio wpływa na upośledzenie pracy układu moczowego, poprzez gromadzenie się w nim zanieczyszczeń.
Odwodnienie a niewydolna praca układu moczowego
Wskutek zjawisk opisanych powyżej może dojść do wielu przykrych konsekwencji związanych z pracą układu moczowego. Długotrwałe odwodnienie może doprowadzić do uszkodzenia nerek. Jednym z zagrożeń jest ostra niewydolność nerek. Ponadto wskutek zahamowania odprowadzania zanieczyszczeń z układu moczowego powstają dogodne warunki dla rozwoju kamicy nerkowej. Może także dojść do zapalenia całego układu moczowego, a także do rozwoju kwasicy moczanowej.
W przypadku wystąpienia odwodnienia konieczne jest podjęcie działań w celu wyregulowania gospodarki wodnej. Natomiast jeśli pojawią się zdrowotne konsekwencje dotyczące układu moczowego, niezbędny będzie urolog. Specjalista zaleci odpowiednie działania, które umożliwią przywrócenie układu moczowego do odpowiedniego stanu.