przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Okulista dziecięcy z dobrym podejściem do dzieci – jak go znaleźć?

Okulista dziecięcy z dobrym podejściem do dzieci – jak go znaleźć?


Oko ludzkie jest bardzo czułym receptorowym narządem zmysłu wzroku odbierającym barwę i natężenie światła. Oko składa się z gałki ocznej, aparatu ruchowego i aparatu ochronnego składającego się z powieki górna i dolna, gruczołu łzowego, spojówki, brwi i rzęsy. Para oczu mieści się z przodu głowy w oczodołach. Zadaniem aparatu ochronnego jest zminimalizowanie wpływu czynników mechanicznych, drobnoustrojów, nawilżanie i oczyszczanie przedniej powierzchni oka. Delikatny narząd wzroku dostarcza aż 70% informacji z otoczenia. Codziennie oddziaływanie wielu czynników zewnętrznych na oczy, sprawia, że wymagają one szczególnej ochrony i dbałości umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie. Z tego powodu utworzona została specjalizacja okulistyczna. Szczególne predyspozycje powinien posiadać okulista dziecięcy.

Czym zajmuje się okulista dziecięcy?

Okulistyka dziecięca stanowi osobny obszar okulistyki. Okulista dziecięcy zajmuje się rozpoznaniem, różnicowaniem schorzeń i wad wzroku. Do jego obowiązków należy zapobieganie, leczenie, korekcja wad wzroku u małych dzieci i młodzieży. Pierwszy kontakt z okulistą ma już noworodek. Zadaniem lekarza jest wykrywanie wrodzonych wad wzroku i ślepoty u niemowląt i noworodków. O prawidłowy rozwój wzroku należy zadbać od urodzenia dziecka. Pierwsza wizyta u okulisty powinna się odbyć po ukończeniu 3 miesiąca życia, a następne podczas regularnych kontroli wzroku dziecka. Okulista dziecięcy wykrywa wady wzroku, które koryguje poprzez wybór odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych, leczy również schorzenia narządu wzroku stosując farmakoterapię oraz w razie potrzeby metody inwazyjne. Do okulisty dziecięcego bezwzględnie należy się udać w razie, gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia wady wzroku lub choroby oczu u dziecka. Badania profilaktyczne powalają odpowiednio wcześnie zdiagnozować i wyleczyć schorzenie u dziecka.

Kiedy udać się do okulisty dziecięcego?

 

Choroby oczu u dzieci zdarzają się coraz częściej. Problemy ze wzrokiem ma ok. 20% dzieci w wieku od 0-14 lat a u młodzieży po 16. roku życia problemy ze wzrokiem ma połowa populacji. Wczesna profilaktyka pozwala znacznie zmniejszyć ilość zaburzeń wzroku w późniejszym okresie życia. Bardzo ważna są regularne badania kontrolne wzroku młodych ludzi. Pierwsze badanie po urodzeniu, badanie profilaktyczne po ukończeniu 3 miesiąca życia, badanie kontrolne u 2-3 latków i badania bilansowe wzroku u przedszkolaków umożliwiają wczesne wykrycie wad wzroku małych dzieci i odpowiednie korekcje wzroku. W wieku szkolnym nawet jeśli nie ma zastrzeżeń do stanu narządu wzroku badania kontrolne powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Bezwzględnie należy zabrać dziecko do okulisty, gdy skarży się na ból, swędzenie, łzawienie oczu, źle widzi, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie koncentruje wzroku na przedmiotach, mruży oczy podczas czytania, błądzi wzrokiem.

Okulista dziecięcy, jakie cechy powinien posiadać?

Wizyta u okulisty nie musi być dla dziecka stresującym przeżyciem.   Dobry okulista dziecięcy powinien mieć odpowiednie podejście do młodego pacjenta. Podczas badania powinien obchodzić się z dzieckiem w sposób subtelny i z empatią. Mały pacjent nie zawsze jest skory do współpracy w trakcie badania i przeważnie ma trudności z określeniem co mu dolega. Okulista dziecięcy powinien być cierpliwy, wyrozumiały, a nawet łączyć badanie z elementami zabawy. Poszukując odpowiedniego lekarza można sprawdzić opinie o specjaliście na stronach internetowych oraz zasięgnąć informacji wśród znajomych.

undefined

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk