przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Opryszczka – przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka – przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka to bolesna, swędząca i trudno gojąca się zmiana, która pojawia się najczęściej w okolicach ust. Do zarażenia opryszczką najczęściej dochodzi w dzieciństwie, odpowiedzialny za to jest wirus HSV. Jakie są przyczyny oraz objawy opryszczki? Czy można ją w skuteczny sposób leczyć? Zachęcamy do lektury.

Opryszczka – co warto wiedzieć? 

Opryszczka jest dosyć popularną chorobą zakaźną, którą wywołują dwa gatunki wirusów z rodziny HSV1 i HSV2.  Pierwszy z nich powoduje tak zwaną opryszczkę wargową oraz błony śluzowej, natomiast drugi opryszczkę, pojawiającą się w okolicach intymnych. Niestety, każdy, kto został zarażony wirusem opryszczki, jest jego nosicielem do końca życia. 

Opryszczka – przyczyny

Do zakażenia się wirusem opryszczki dochodzi wskutek kontaktu z osobą zakażoną, która jest nosicielem tego wirusa. Jest on przenoszony przede wszystkim przez wydzieliny, na przykład ślinę czy łzy. Co więcej, zakażeniu sprzyja również osłabiona odporność, częste infekcje dróg oddechowych, palenie tytoniu, niewłaściwa dieta, w której brakuje witamin, na przykład tych z grupy B. 

Objawy opryszczki

Podstawowym objawem, świadczącym o opryszczce, jest zazwyczaj mrowienie, swędzenie i pieczenie w okolicy ust. Po pewnym czasie pojawia się niewielkich rozmiarów grudka, która następnie przekształca się w pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą oraz ropną. Opryszczka umiejscowiona jest na pograniczu skóry oraz obrysu ust. Po kilku dniach przekształca się w nadżerkę pokrytą strupem, by następnie zasklepić się i odpaść. 

Podobnie jest w przypadku opryszczki, rozwijającej się w okolicach narządów płciowych. Początkowo chory może odczuwać ból i pieczenie, a po kilkunastu godzinach pojawiają się charakterystyczne pęcherze w okolicach intymnych. 

Objawy zakażenia wirusem opryszczki 

Nieco inaczej wyglądają objawy w przypadku pierwotnej infekcji. Może pojawić się gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie, czyli typowe symptomy grypopodobne. W przypadku dzieci pęcherzyki mogą zlokalizować się również w okolicy gardła i migdałków.

Warto także pamiętać, że u niektórych osób zakażenie wirusem HSV przebiega bezobjawowo, mimo że nadal są oni jego nosicielami. 

Leczenie opryszczki – leki na opryszczkę 

Leczenie opryszczki polega na podaniu leków o działaniu przeciwwirusowym, które zmniejszają nasilenie się objawów, mimo że nie eliminują wirusa z organizmu. Leki na opryszczkę można zakupić w preparatach w kremie, płynie, w plastrach, w syropie czy też w tabletkach. Szukając sprawdzonych preparatów na opryszczkę, warto zdecydować się na zakupy w polecanej aptece internetowej WAWA . Znajdziesz tam szeroki wybór medykamentów, dzięki którym złagodzisz objawy uciążliwej opryszczki.

Opryszczka jest zmianą skórną, pojawiającą się między innymi w okolicach ust, wywołaną przez wirus HSV. Do podstawowych symptomów jej występowania można zaliczyć się swędzenie, ból oraz wypełnienie nadżerki treścią ropną. Niestety, opryszczki nie da się całkowicie wyleczyć, ma ona charakter nawracający. Stosując jednak odpowiednie leki na opryszczkę, można przyspieszyć proces gojenia się rany. Osobom, szukającym stosownych preparatów, polecamy zakupy w aptece WAWA.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk