przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Osoby chętne zaszczepione, teraz czas na wahających się

Osoby chętne zaszczepione, teraz czas na wahających się

Okazuje się, iż Polska jest w europejskiej czołówce, gdy spojrzymy na poziom wyszczepienia najmłodszych obywateli przeciwko COVID-19. Jednakże im starsze roczniki, tym jako kraj wypadamy znacznie gorzej.

Jaki jest obecny stan wyszczepienia obywateli naszego kraju przeciwko COVID-19?

Z analizy danych zbieranych przez ECDC oraz dostarczonych przez Ministerstwo Zdrowia (MZ) wynika, iż według stanu na 7 czerwca bieżącego roku w grupie nastolatków (czyli osób urodzonych pomiędzy rokiem 2005, a 2009), najwięcej rejestracji na szczepienia odnotowano pośród osób urodzonych w 2006 roku – niemalże 24 tys. osób, co stanowi 6,0% ogółu osób z tego rocznika.

Kolejnym jest rocznik 2007 (niemalże 22 tys. chętnych, co stanowi ponad 5,0% ogółu) i rocznik 2008 (20 tys. zarejestrowanych, co stanowi 4,6% ogółu). Natomiast wyraźnie mniej chętnych jest z rocznika 2005 (niemalże 18 tys. osób, co stanowi 4,8% ogółu) i 2009 (tylko 8 tys. chętnych, co stanowi 2,0% ogółu).

Generalnie szczepienia dzieci i młodzieży są w Polsce w fazie wstępnej. Rejestracja na szczepienia dla 16- i 17-latków ruszyła 17 maja bieżącego roku, natomiast od 7 czerwca mogą rejestrować się nastolatki w wieku 12-15 lat. W tym aspekcie rząd planuje ruszyć z akcją szczepień we wrześniu również w szkołach.

Poza tym koncern Pfizer zapowiedział, iż rozpoczyna drugą fazę badań klinicznych nad swą szczepionką w udziałem dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat w Hiszpanii, USA, Finlandii i Polsce.

Jak zatem Polska wypada na tle innych krajów pod kątem ilości osób zaszczepionych?

Z uwagi na początkową fazę szczepień nastolatków, porównywanie z innymi krajami warto robić w grupie osób dorosłych, gdzie z pomocą przychodzą dane pochodzące z ECDC. Otóż wynika z nich, iż Polska bardzo dobrze wypada pod kątem liczby osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką preparatu pośród osób w grupie 18-24 lata. Osiągnęliśmy poziom 27,4% wyszczepienia w tej grupie co dało nam 4 miejsce pośród grupy 26 państw (dane ECDC nie uwzględniają Niemiec, Niderlandów, Słowacji i Liechtensteinu). W tym zakresie przed Polską są:

  • Węgry – 48,9%
  • Malta – 40,8%
  • Islandia – 27,0%

Jednakże jak spojrzymy na roczniki starsze jako kraj wypadamy już gorzej, mianowicie:

  • w grupie wiekowej 25-49 lat osiągamy miejsce 6-te, osiągając wynik 36,5%
  • w grupie wiekowej 50-59 lat osiągamy miejsce 16-te, osiągając wynik 51,0%
  • w grupie wiekowej 60-69 lat osiągamy miejsce 20-te, osiągając wynik 63,3%
  • w grupie wiekowej 70-79 lat osiągamy miejsce 17-te, osiągając wynik 77,6%
  • w grupie wiekowej 80 lat i więcej osiągamy miejsce 21-e, osiągając wynik 60,0%

Co wynika z takiego miejsca Polski w rankingu?

Generalnie przyczyną takiego stanu rzeczy, czyli wysokiego poziomu wyszczepienia pośród osób młodych, a słabszego wyniku wśród starszych, jest to, iż polski system szczepień z rejestracją internetową czy telefoniczną i różnymi kanałami szczepień sprawia, iż stosunkowo szybko szczepią się osoby chętne, natomiast gorzej sytuacja wygląda w przypadku osób niezdecydowanych i wahających się.

Jak zauważają lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego (PZ), pośród osób starszych minęła już fala entuzjazmu do szczepień przeciwko COVID-19 i obecnie chętnych jest bardzo mało. Argumenty za nieprzyjmowaniem szczepionki bywają bardzo różne, jak chociażby:

  • stwierdzenie, iż dzieci im na to nie pozwalają
  • stwierdzenie, iż nie wychodzą z domu, więc nie muszą obawiać się zakażenia

Małe i spadające zainteresowanie szczepieniem pośród osób starszych zostało również dostrzeżone przez rządzących. Planują oni przekonywać seniorów do szczepień, dzięki rozbudowie systemu, działaniom lekarzy rodzinnych i akcji zachęcającej do szczepień.

Jak zauważa Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, obecnie przechodzimy od systemu szczepień, w którym szczepiliśmy chętnych i zdeterminowanych, do przekonywania tych, którzy deklarują się jako zainteresowani szczeoieniem, ale się jeszcze nie zarejestrowali. Zaszczepionych lub zgłoszonych do szczepień jest 50,0% dorosłych Polaków, tymczasem chęć zaszczepienia deklaruje 60,0 – 70,0 % dorosłych Polaków.

By zatem przekonać te osoby do podjęcia działań w tym kierunku, planowane jest mobilizowanie lekarzy rodzinnych i samorządów oraz takie pomysły, jak loteria z nagrodami.

Co jeszcze wynika z takiego przebiegu szczepień w Polsce?

Profesor Barbara Pabjan, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, wskazuje, iż w Polsce uwidacznia się dysproporcja w poziomie wykształcenia młodszego i starszego pokolenia. Młodsi mieszkają głównie w miastach i mają wyższe wykształcenie, będąc grupą, która chętniej się szczepi.

Poza tym sam system szczepień jest tak skonstruowany, iż jest bardziej przyjazny dla osób biegłych w nowoczesnych technologiach. Z analizy danych wynika, iż w Polsce istnieją białe plamy w zakresie zaszczepienia, szczególnie na terenach wschodniej Polski i wsiach.

Stąd też pomysłem rządu jest docieranie z akcją informacyjną poprzez mobilne punkty szczepień, karetki dojeżdżające do domów czy też akcję wydzwaniania do osób starszych przy wykorzystaniu urzędników samorządowych. W tym zakresie domniemywać można, iż zdecydowanie lepsze wyniki pod kątem wyszczepienia seniorów w innych krajach mogą być spowodowane tym, że mieliśmy tam do czynienia z lepszą organizacją systemu i przepływu informacji.

A jak wygląda zainteresowanie Polaków szczepieniami dzieci i młodzieży?

Zgodnie z najnowszymi badaniami sondażowymi ponad 62,0% Polaków zaszczepiłoby dzieci. To spadek liczby chętnych w porównaniu z podobnymi badaniami sprzed miesiąca, gdy taką chęć deklarowało 67,0% Polaków. Należy jednak pamiętać, iż są to badania dla ogółu Polaków, zatem także i tych, którzy dzieci nie posiadają.

Z kolei jeszcze mniejszą chęć do szczepień wykazują rodzice dzieci pobierających zasiłek 500+, gdzie chęć zaszczepienia jedynaków wyraziło zaledwie 30,0% rodziców. Nieco lepiej wygląda to w przypadku rodziców co najmniej dwójki dzieci, gdzie 48,0% rodziców podałoby preparat swym pociechom.

Takie dane pokazują, iż jeśli rządzący planują szeroką akcję zaszczepienia dzieci i młodzieży, powinni również tutaj zaplanować szeroką kampanię informacyjną, zachęcającą do szczepień przeciwko COVID-19.

Podsumowując, akcja szczepień przeciwko COVID-19 prowadzona w Polsce znalazła się dziś w takim momencie, gdzie praktycznie osoby chętne i zdeterminowane do otrzymania szczepionki, praktycznie zostały już albo zaszczepione bądź są zarejestrowane. Zatem obecnie należy podjąć działania w zakresie szerokiej kampanii informacyjnej, by dotrzeć do osób niezdecydowanych i wahających się, celem zachęcenia ich do udziału w szczepieniu. Od skuteczności tej kampanii i podjętych działań zależy bowiem, kiedy będzie można mówić o osiągnięciu w naszym kraju odporności stadnej.

Zobacz także: https://pramed.pl/aktualnosci/strona-na-instagramie/

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk