przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Otwarcie gabinetu lekarskiego – jakie są wymagania?

Otwarcie gabinetu lekarskiego – jakie są wymagania?

Jak założyć gabinet lekarski? Otwarcie gabinetu lekarskiego nakłada na specjalistę multum wymogów i formalności, których niespełnienie jest równoznaczne z brakiem uzyskania zgody na rozpoczęcie własnej działalności. Na tym aspekcie pragniemy skupić się w dzisiejszym artykule. Podpowiadamy, kto może założyć gabinet lekarski oraz jakie są wstępne wymagania z tym związane. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek!

Kto może otworzyć gabinet lekarski? Wstępne wymagania

Prywatny gabinet lekarski zdaje się być bardzo dochodowym pomysłem na biznes. Doświadczeni specjaliści nie bez powodu coraz częściej decydują się na tak odważny krok, czemu nie sposób się dziwić. Jest to sprawdzona alternatywa dla publicznej opieki medycznej. Wówczas świadczenia lekarskie wykonywane są odpłatnie lub częściowo odpłatnie, jeśli właściciel nowo powstałego gabinetu podpisał umowę z NFZ dotyczącą finansowania. Jako że branża medyczna to nasza specjalność, postanowiliśmy ułatwić Ci to zadanie.

Jak założyć indywidualną praktykę lekarską? Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej gabinet lekarski może otworzyć specjalista, który:

  • posiada prawo do wykonywania zawodu,
  • nie został zawieszony lub częściowo ograniczony w zakresie świadczenia usług medycznych.

Aby otworzyć indywidualną praktykę lekarską, należy dodatkowo dysponować pomieszczeniem dostosowanym pod charakter prowadzonej działalności, a także wybrać formę opodatkowania i uzyskać wpis do CEIDG. Otwierając specjalistyczny gabinet prywatny, lekarz prowadzący musi posiadać specjalizację w dziedzinie, która odpowiada rodzajowi podejmowanych świadczeń. Gabinet lekarski w charakterze grupowej praktyki lekarskiej nakłada natomiast obowiązek powołania spółki.

Wbrew powszechnemu przekonaniu gabinet lekarski może zostać założony przez osobę bez wykształcenia medycznego. Niemniej w tym wypadku sprawa zaczyna poniekąd się komplikować. Wówczas rozpoczynamy od otwarcia tzw. NZOZ – niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, na podstawie którego istnieje możliwość powołania gabinetu.

Otwarcie gabinetu lekarskiego a wymagania sanitarne

Prywatny gabinet lekarski musi bezwzględnie zostać dostosowany do aktualnie obowiązujących wymogów sanitarno-higienicznych. Pominięcie ich lub niedokładne wypełnienie opóźni cały proces albo całkowicie uniemożliwi rozpoczęcie nowej działalności. 

Jakie są wymagania lokalowe dla gabinetu lekarskiego? 

Nowo powstały gabinet prywatny powinien znajdować się w osobnym budynku lub w zespole budynków. Istnieje możliwość otwarcia go w budynku mieszkalnym, o ile zostanie odizolowany od pozostałych pomieszczeń. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami specjalista musi koniecznie przedłożyć w sanepidzie projekt technologiczny, na podstawie którego zostaną przeprowadzone dalsze prace remontowe. W dokumencie należy umieścić kluczowe informacje dotyczące procesów zachodzących w gabinecie specjalisty.

Nie bez znaczenia pozostaje również wyposażenie gabinetu lekarskiego. Otóż musi znaleźć się tam specjalistyczny sprzęt medyczny adekwatny do charakteru świadczonych usług lekarskich, a także meble medyczne łatwe w utrzymaniu czystości i kozetka dla pacjentów. Wskazane jest, aby umieścić w gabinecie narzędzia oraz akcesoria medyczne jednorazowe i wielorazowe, które umożliwią prowadzenie działalności przy zachowaniu najwyższych standardów higieny. Wybrana aparatura medyczna musi posiadać niezbędne certyfikaty. Specjalistyczny gabinet lekarski należy też wyposażyć w jednorazowe podkłady medycznepreparaty do dezynfekcji rąk i powierzchni, dozownik z mydłem w płynie, a także umywalkę z dostępem do ciepłej i zimnej wody. Lista narzędzi i akcesoriów medycznych może ulec wydłużeniu w zależności od specjalizacji gabinetu.

Sprawdź: https://mercant.pl/stetoskopy,c168,pl.html

Regulamin organizacyjny w gabinecie lekarskim – to warto wiedzieć

Otwarcie specjalistycznego gabinetu lekarskiego to twardy orzech do zgryzienia. Czekać na Ciebie będzie multum decyzji do podjęcia, bez których wejście na rynek nie będzie możliwe. I choć o wymogach moglibyśmy pisać w nieskończoność, naszym zdaniem warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Otóż specjalista decydujący się na założenie indywidualnej praktyki lekarskiej powinien stworzyć regulamin organizacyjny, w którym zostaną wyszczególnione podstawowe zasady funkcjonowania gabinetu.

Jak stworzyć regulamin organizacyjny gabinetu lekarskiego? Przede wszystkim należy umieścić w nim nazwę podmiotu, cel i zadania podmiotu oraz miejsce świadczenia wskazanych usług. Regulamin musi być aktualny, tym samym znaleźć się w miejscu widocznym dla pacjentów.

Prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej zostało ściśle uregulowane. Brak spełnienia poszczególnych wymogów grozi natomiast uzyskaniem kary.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk