przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Otyłość – jakie są najskuteczniejsze metody jej leczenia?

Otyłość – jakie są najskuteczniejsze metody jej leczenia?

Otyłość – jakie są najskuteczniejsze metody jej leczenia?

Według danych Światowej Organizacji zdrowia, w 2025 roku 1/4 populacji będzie chorować z powodu nadwagi lub otyłości. Obecnie otyłość jest jedną z najczęstszych powodów występowania wielu chorób serca, a nawet niektórych nowotworów. Przyczynia się do znacznego skrócenia długości życia i obniża jakość życia coraz młodszych osób. Jakie są najlepsze metody leczenia otyłości?

Walka z nadwagą: jakie czynniki wpływają na otyłość?

Otyłość powodowana jest wieloma czynnikami, dlatego jest to choroba o złożonym podłożu. Pierwszą grupą istotnych czynników jest niezdrowe odżywianie i brak aktywności fizycznej. Źle zbilansowana dieta, o nadmiernej podaży kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego ciała, skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Co więcej, spożywanie dużej ilości produktów z cukrami prostymi, tłuszczami nasyconymi i bez odpowiedniej dawki składników odżywczych prowadzi do jednoczesnego tycia i niedożywienia.

Osoby otyłe i z nadwagą nierzadko cierpią z powodu niedoborów podstawowych pierwiastków, witamin i minerałów, a jednocześnie ich BMI jest o kilkadziesiąt procent wyższe niż norma.

Oprócz czynników środowiskowych, na otyłość wpływają również predyspozycje genetyczne, takie jak skłonność do przybierania na wadze, zaburzenia metaboliczne czy zaburzenia hormonalne. Przyjmowanie leków, takich jak leki przeciwdepresyjne czy sterydy również zwiększa ryzyko rozwijania się otyłości.

Z powyższych powodów, leczenie otyłości zawsze wymaga odpowiedniej diagnostyki i dobrania metod do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jak przebiega proces leczenia otyłości?

Plan leczenia otyłości powinien być indywidualnie dopasowany do konkretnego pacjenta i uwzględniać jego kondycję organizmu, tryb życia, wiek, choroby współtowarzyszące. W przygotowaniu takiego planu pomogą profesjonaliści z poradni leczenia otyłości. Stanowią oni interdyscyplinarne grono specjalistów, które wspólnie działając wraz z pacjentem opracuje najlepszą dla danej osoby metodę powrotu do zdrowia.

Pierwszym krokiem jest dokładna diagnostyka pacjenta i sprawdzenie, jakie aktualnie problemy zdrowotne stanowią dla jego organizmu największe wyzwanie. Na tym etapie konieczne jest wykonanie wielu badań podstawowych, takich jak morfologia czy badanie moczu i kału, ale również niekiedy EKG, oznaczenie prób wątrobowych i wielu innych wskaźników monitorujących pracę podstawowych organów.

W następnej kolejności wdrażane jest leczenie poszczególnych schorzeń: np. w przypadku niedoczynności tarczycy konieczne jest uregulowanie hormonu TSH, a przy chorobach serca wprowadzenie leków kardiologicznych.

Bliższej uwadze poddaje się jadłospis osoby z otyłością. Po sprawdzeniu tzw. dziennika żywienia, dietetyk w oparciu o wywiad z pacjentem jest w stanie przygotować indywidualny plan dietetyczny dopasowany do jego potrzeb. W nowym jadłospisie uwzględnione zostaną wszystkie produkty, które będą miały pozytywny wpływ na zdrowie pacjenta, a jednocześnie zostaną wykluczone z niego wysokoprzetworzone produkty.

Przy leczeniu otyłości wskazane jest regularne ćwiczenie, najlepiej pod okiem doświadczonego trenera, który opracuje treningi dopasowane do kondycji i oczekiwań danej osoby.

Regularne monitowanie postępów oraz otrzymywanie wsparcia psychologicznego jest kluczem do stopniowego, bezpiecznego i co najważniejsze, skutecznego leczenia, którego efekty będą się utrzymywać do końca życia.

Leczenie operacyjne otyłości: co warto wiedzieć?

Endoskopowe leczenie otyłości i operacja zmniejszania żołądka to sposoby na skuteczne zmniejszenie łaknienia i pozwalają stosunkowo szybko osiągnąć upragnione rezultaty. Jednak nie są to metody leczenia otyłości, które powinny być brane pod uwagę jako pierwsze. Bez zbudowania nowych nawyków żywieniowych i wprowadzenia trwałych zmian dotyczących codzienności, operacyjne metody będą jedynie stresem dla organizmu, przynosząc krótkochwilową poprawę.

Leczenie operacyjne otyłości zawsze powinno być uznawane za ostateczność, gdy pozostałe metody nie działają lub choroba jest na tyle zaawansowana, że aby osiągnąć pierwszy przełom w leczeniu konieczne jest podjęcie chirurgicznych kroków.

Farmakologiczne metody leczenia otyłości

Metody leczenia otyłości obejmują także stosowanie odpowiednio dobranych leków, których zadaniem jest stymulacja metabolizmu, a także zmniejszanie łaknienia. Leczenie nadwagi metodami farmakologicznymi zawsze powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza. Leki zmniejszające łaknienie mogą mieć szereg skutków ubocznych i wymagają stałej kontroli lekarskiej. Stosuje się je wyłącznie jako wsparcie innych metod leczenia, takich jak dieta, aktywność fizyczna i pracowanie nad psychologicznymi aspektami choroby.

Podsumowując, leczenie otyłości to proces złożony, w którym pacjentowi powinni towarzyszyć specjaliści z różnych dziedzin. Sama terapia trwa od kilkunastu miesięcy do kilku lat, ale jej skuteczność zależy w znacznej mierze od motywacji pacjenta do zmian i jego zrozumienia całego procesu. Pracowanie z doświadczonymi dietetykami i specjalistami od otyłości może znacznie skrócić czas niezbędny do zrzucenia wszystkich nadmiarowych kilogramów.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk