przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Palenie, a układ krążenia

Palenie tytoniu to jeden z najważniejszych czynników rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Podkreśla to każdy lekarz. Czy mamy świadomość, jakie choroby może powodować palenie tytoniu? Dowiedzmy się więcej na ten ważny dla każdego temat.

Palenie tytoniu, a rozwój miażdżycy naczyń

Miażdżyca naczyń tętniczych zaliczana jest do chorób przewlekłych. Jej istotą jest tworzenie się (odkładanie) w ścianach tętnic blaszek miażdżycowych. Pojawienie się blaszki miażdżycowej w ścianie tętnicy prowadzi do zwężenia jej światła, a co za tym idzie — do niedokrwienia narządów i tkanek unaczynionych przez to naczynie. Jaki jest wpływ nikotyny na naczynia krwionośne? Trzeba podkreślić, że jednym ze znanych czynników, które przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, jest palenie tytoniu. Miażdżyca w początkowym stadium jest stanem zupełnie bezobjawowym, jednak z jej rozwojem może dojść do pojawienia się pewnych symptomów klinicznych. Należy do nich między innymi:

  • ból łydek, pojawiającym się w czasie chodzenia — ten objaw nazywamy chromaniem przestankowym,
  • zaburzenia krążenia mózgowego, objawiające się zawrotami głowy, zaburzeniami ruchowymi, zaburzeniami widzenia czy też zaburzeniami mowy,
  • bólami w klatce piersiowej, pogorszoną wydolnością — wynika to przede wszystkim z ograniczonego dostarczania krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze do mięśnia sercowego.

Palenie papierosów, a zawał mięśnia sercowego

Jak pokazują doniesienia naukowe, nawet wypalanie jednego papierosa dziennie może zwiększać ryzyko zawału mięśnia sercowego. Nie każdy z nas wie, że wypalenie już jednego papierosa prowadzi niemal od razu do podwyższenia ciśnienia tętniczego, to zaś istotnie obciąża mięsień sercowy. Stale podniesione ciśnienie sprzyja powiększeniu jam serca, a to zaś zwiększa ryzyko zaburzeń rytmu serca oraz niedokrwienia komórek mięśnia sercowego. Warto mieć tego świadomość, zapalając kolejnego papierosa.

Palenie tytoniu, a udar mózgu

Palenie papierosów zwiększa również ryzyko udaru mózgu. Jest to jeden z najważniejszych czynników sprzyjających udarowi niedokrwiennemu. Papierosy sprzyjają rozwoju miażdżycy w naczyniach mózgowych, co ogranicza dopływ krwi do neuronów mózgu. Pogarsza to nie tylko funkcje poznawcze, ale również grozi poważnym incydentem naczyniowym, jakim jest udar mózgu. Stan ten może zakończyć się dla chorego trwałą niepełnosprawnością, a nawet zgonem pacjenta. Podsumowując, palenie tytoniu grozi trwałą utratą zdrowia i życia, dlatego trzeba jak najszybciej zerwać z nałogiem.

Bibliografia

  1. Magdalena Wiercińska, Miażdżyca: objawy, przyczyny i leczenie. Medycyna Praktyczna. [https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca],
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika — Podręcznik Chorób Wewnętrznych, wydanie 2020/2021, Medycyna Praktyczna, Kraków.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk