przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Paradontoza leczenie Poznań – lepiej zapobiegać niż leczyć?

Paradontoza leczenie Poznań – lepiej zapobiegać niż leczyć?

Infekcja przyzębia oznacza trwały stan zapalny dziąseł. W jamie ustnej na skutek niewłaściwej higieny lub jej braku następuje namnażanie się bakterii. Skutki dają o sobie znać po długim czasie. Nieleczona infekcja prowadzi do rozchwiania się zębów i w konsekwencji do ich utraty. WHO szacuje, że na choroby przyzębia cierpi ponad 10% populacji, w Polsce aż 70%. Najczęściej występują one u osób po 40. roku życia i częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Paradontoza – przyczyny

Paradontoza powstaje na skutek trwającego w długim okresie czasu stanu zapalnego spowodowanego drobnoustrojami chorobotwórczymi. Gromadzą się one w linii styku zębów i dziąsła. Powoli tworzy się tam płytka nazębna – osad składający się z flory bakteryjnej oraz resztek pokarmu. Bezpośrednią przyczyną procesu jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz nieumiejętne mycie zębów. Pozostałe przyczyny wpływające na tworzenie się osadu, to;

 • skład śliny
 • osłabiony układ immunologiczny
 • czynniki genetyczne

Nieusuwany osad tworzący się na zębach szybko twardnieje, mineralizując się i zamienia w kamień nazębny, coraz mocniej ingerując w tkankę miękką dziąsła, podrażnia ją, wywołuje obrzęk i w końcu ból. Dziąsło pod naporem twardego kamienia obkurcza się i cofa. Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań, z czasem ulegną degradacji wszystkie tkanki odpowiedzialne za mocowanie zębów w kościach szczęki, szyjki zębowe zostaną odsłonięte, a same zęby utracą stabilność i zaczną wypadać.

 

Pozostałe przyczyny paradontozy

Brak higieny jamy ustnej to nie jedyna przyczyna paradontozy. Sprzyjają jej też, chociaż zaledwie w 1%, tzw. choroby cywilizacyjne jak; cukrzyca czy AIDS oraz czynniki genetyczne. Z pewnością nie pomaga palenie papierosów, niedokładne dopasowywanie protez zębowych, próchnica, wady zgryzu czy nieumiejętna praca stomatologa. Paradontozę mogą też powodować zaburzenia hormonalne, ciąża i niektóre leki.

 

 

Objawy paradontozy

 

Pierwsze objawy paradontozy zaczynają się od lekkiego bólu, obrzmiałych dziąseł i ich krwawienia podczas mycia zębów. Bakterie osadzające się na zębach docierają do przestrzeni między zębowych, a potem do kieszonek dziąsłowych. Tam następują procesy gnilne i to one odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust. Objawem choroby jest też odsłanianie się szyjek zębowych, które zaczynają reagować na zimne i gorące płyny oraz wywołują ból podczas jedzenia czy mycia zębów. Ostatnim objawem paradontozy, już drastycznym, jest chwianie się zębów i ich wypadanie.

Objawy, które łatwo rozpoznać to:

 • zaczerwienione i obrzmiałe dziąsła, swędzące i bolące
 • krwawienie dziąseł występujące w trakcie szczotkowania, nitkowania czy jedzenia twardych produktów
 • odsłonięte szyjki zębowe i nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy oraz napoje
 • ruchomość zębów
 • nieprzyjemny zapach i posmak w ustach
 • wysunięcie, czy wychylenie zębów
 • powiększanie się szpar pomiędzy zębami
 • w skrajnych przypadkach ropna wydzielina

 Chirurgiczne leczenie paradontozy

 Większość z nas udaje się do dentysty dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać ból, na który każdy z nas jest też w różnym stopniu uodporniony, albo po prostu strach przed stomatologiem opóźnia reakcję. Gdy proces zapalny sięga już głęboko do dziąseł, wizyta u stomatologa może nie przynieść spodziewanej ulgi. Konieczna jest wtedy interwencja chirurga.

Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu zmienionych chorobą tkanek i wprowadzenie procesów naprawczych lub odtworzenie usuniętych fragmentów. Można to wykonać na kilka sposobów, np. : zastosować dokoronowe przemieszczanie tkanek, odtworzenie tkanek przy pomocy błon zaporowych wszczepionych pacjentowi, można użyć wszczepów kostnych lub naturalnych czy syntetycznych bioszkieł.

Regeneracja tkanek polega na ich naturalnej odbudowie z zachowaniem ich pierwotnej struktury i wszystkich funkcji. A najważniejszą z nich jest funkcja przyczepu – wiązadeł przy zębnych.

Pomimo że choroba ta jest tak rozpowszechniona to bardzo łatwo jej zapobiegać. Wystarczy dbać o higienę jamy ustnej, prawidłowo myć zęby i je nitkować. Okresowo należy odwiedzać gabinet stomatologiczny, gdzie oprócz zabiegów związanych z leczeniem ubytków zębowych można poddać się zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego. Powinno się go usuwać 1-2 razy w roku, w zależności od tempa, w jakim się on osadza na zębach. Zbyt dużo mamy do stracenia, by lekceważyć tak prozaiczną przypadłość jak kamień nazębny.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk