przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Perły Epsteina — czym są i czy są groźne dla dziecka?

Perły Epsteina — czym są i czy są groźne dla dziecka?

Ząbkowanie jest dosyć bolesne dla malucha i uciążliwe dla jego rodziców. Jednak nie tylko wychodzące ząbki mogą być powodem niepokoju opiekunów. Warto systematycznie sprawdzać stan jamy ustnej malucha i zwrócić uwagę, czy nie występują w nich inne zmiany, np. perły Epsteina. Czym jest to schorzenie i jakie zagrożenie ze sobą niesie?

Perły Epsteina — czym są?

Perłami Epsteina nazywamy rodzaj torbieli dziąsłowych, które występują w postaci cyst, wypełnionych keratyną. Jest to przypadłość charakterystyczna dla niemowląt. Torbiele te zlokalizowane są na podniebieniu i nie powodują żadnych dolegliwości.

Perły Epsteina są małe, osiągają ok. 1-3 mm i nie mają tendencji do powiększania się wraz z rozwojem dziecka. Mogą występować w różnych ilościach, średnio jest to 2-6 zmian. Nie towarzyszą im problemy z jedzeniem i nie powodują bólu, jednak łatwo jest je pomylić z pleśniawkami lub aftami.

Perły Epsteina — przyczyny

Główną przyczyną tworzenia się pereł Epsteina jest gromadzenie się przetrwałej tkanki nabłonkowej  w obszarze błony śluzowej. Cysty mogą wytwarzać się także w okresie płodowym podczas tworzenia podniebienia. Jedno z badań wykazało, iż perły Epsteina częściej występują u dzieci wieloródek, mających większą masę urodzeniową, a rzadziej u noworodków urodzonych po terminie.

Czy perły Epsteina są groźne?

Choć perły Epsteina mogą wzbudzić niepokój u rodziców, nie są one groźne i nie powodują u malucha żadnych dolegliwości. Mimo wszystko, jeżeli zauważymy u niemowlaka biało-żółte grudki na podniebieniu, warto zgłosić się do lekarza, który oceni, czy faktycznie mamy do czynienia z perłami Epsteina, czy też nie są to afty lub pleśniawki.

Czy perły Epsteina trzeba leczyć?

Każdy rodzic noworodka powinien mieć pod ręką preparat na ząbkowanie, który łagodzi dolegliwości związane z bolesnym ząbkowaniem u malucha. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkty nie pomagają na perły Epsteina. Prawdą jest, że perły Epsteina nie wymagają żadnej specjalistycznej terapii. Po pewnym czasie same znikają, gdyż dochodzi do złuszczenia się wierzchnich warstw tkanek, co powoduje zanik torbieli. Po kilku tygodniach od postawienia diagnozy, potwierdzającej, że faktycznie mamy do czynienia z perłami Epsteina, stan podniebienia dziecka zwykle wraca do normalności.

Chcąc przyspieszyć wchłanianie pereł, można na przykład pocierać wnętrze ust malucha w trakcie karmienia piersią lub butelką. Nie należy starać się samodzielnie usuwać cyst, gdyż może to przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego i wystąpienia zakażenia.

Perły Epsteina — podsumowanie

Perły Epsteina to wypełnione keratyną cysty, które często budzą niepokój u rodziców niemowlaka. Pomimo tego, że dość groźnie wyglądają, tak naprawdę nie są niebezpieczne i nie powodują u dziecka żadnych dolegliwości. Jednak jeżeli się pojawią, zaleca się wizytę u lekarza, który zdiagnozuje, czy na pewno mamy do czynienia z tego typu zmianami, czy też nie są to pleśniawki lub afty, wymagające odpowiedniego leczenia.

Rekomendacje:

Zeman J., Zeman L., Short view on origins of paediatric health care in Prague. Cas Lek Cesk. 2018, 157(3)

Marini R., Chipaila N., Monaco A., Vitolo D., Sfasciotti GL. Unusual symptomatic inclusion cysts in a newborn: a case report. J Med Case Rep. 2014.

Bilodeau E., A., Hunter K., D,. Odontogenic and Developmental Oral Lesions in Pediatric Patients. Head Neck Pathol. 2021, 15(1).

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk