Chcąc w przyszłości nieść pomoc ludziom potrzebującym, a także mieć satysfakcję ze świadczonej pracy i czuć się potrzebnym, pielęgniarstwo może być idealnym kierunkiem.
Pielęgniarstwo kierunkiem otwierającym szeroki rynek pracy
Aby zostać pielęgniarką należy ukończyć minimum studia licencjackie na uczelni medycznej na kierunku pielęgniarstwo. Kierunek ten podczas toku studiów pozwoli na uzyskanie kwalifikacji zawodowych zgodnych z wymogami Unii Europejskiej z zakresu nauk medycznych i praktyki pielęgniarskiej, dzięki czemu zatrudnienie z łatwością będzie można znaleźć także poza granicami Polski. Studia licencjackie trwają 3 lata i są połączeniem praktyki i teorii, co powoduje, że zdobytą wiedzę łatwiej będzie wykorzystać także w praktyce.
Czego można nauczyć się na studiach pielęgniarskich?
Absolwenci studiów pielęgniarskich posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności niezbędne do udzielania świadczeń zdrowotnych, przede wszystkim do podejmowania czynności mających na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia pacjenta. Studia pielęgniarskie przygotowują do samodzielnej i zespołowej opieki nad pacjentami w różnym wieku. Przygotowują także do wykonywania badań diagnostycznych, zabiegów leczniczych, pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych, a także do prowadzenia edukacji prozdrowotnej i nawiązywania współpracy w ośrodkach zdrowia. Wyłącznie studia na uczelni medycznej dają możliwość samodzielnej praktyki pielęgniarskiej i uzyskiwanie specjalizacji zawodowych.
Jak zostać pielęgniarką i gdzie znaleźć pracę w zawodzie pielęgniarki?
Aby zostać pielęgniarką lub pielęgniarzem należy wziąć udział w rekrutacji na studia pielęgniarskie na uczelni medycznej, na przykład w Mazowieckiej Uczelni Medycznej w Warszawie, która oferuje trzyletnie nauczanie w trybie stacjonarnym, po zakończeniu którego student otrzyma tytuł zawodowy licencjata i prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki / pielęgniarza, a tym samym będzie mógł podjąć pracę w oddziałach szpitalnych, sanatoriach, poradniach specjalistycznych, stacjach pogotowia ratunkowego, domach opieki społecznej i zakładach opiekuńczo-pielęgnacyjnych i leczniczych. Po ukończonych studiach pielęgniarskich można znaleźć także zatrudnienie w żłobkach, szkołach, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej, zakładach leczenia uzależnień czy zakładach psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Pracę można podjąć także w instytucjach wojskowej służby zdrowia i służby więziennej, a także rozpocząć indywidualne świadczenie opieki zdrowotnej, czy prowadzić badania naukowe.