przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa – jak się przygotować?

„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. To znane i stare powiedzenie, które doskonale sprawdza się w przypadku dbania o zdrowe zęby. Jeśli rodzice nie nauczą dziecka prawidłowego czyszczenia zębów i okresowej kontroli, to jako dorosły nie będzie o nie odpowiednio dbało.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Większość rodziców pojawia się w gabinecie stomatologicznym w momencie, kiedy dziecko zaczyna boleć ząb. Oczywiście jest to błędem, ponieważ już sam ból powoduje u dziecka stres i strach, które dodatkowo potęgowane są przez wizytę w nieznanym gabinecie. 

Stomatolodzy zalecają, by pierwsza wizyta dziecka u dentysty miała miejsce między 6 a 12 miesiącem życia. Niektórzy się dziwią, bo przecież dziecko zaczyna dopiero ząbkować. To prawda, ale asystentka stomatologiczna podczas takiej wizyty poinstruuje rodziców, jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka, jak usuwać bakterie gromadzące się na dziąsłach i jak czyścić pierwsze ząbki. Lekarz uświadomi rodziców, jaki wpływ na zęby ma prawidłowa dieta (ograniczenie cukrów), jak smoczek i ssanie palca wpływają na prawidłowy zgryz. 

Czy warto zdecydować się na wizytę adaptacyjną?

Jeśli poszukiwana jest stomatologia dziecięca Kraków i inne większe miasta oferują wizyty adaptacyjne, których celem jest zapoznanie dziecka z gabinetem stomatologicznym. Taka wizyta powinna odbyć się ok. 3 roku życia, kiedy dziecko wykazuje naturalną ciekawość otaczającego je świata

Podczas wizyty dziecko poznaje gabinet stomatologiczny i znajdujące się w nim urządzenia. Lekarz opowiada, na czym polega jego praca, demonstruje działanie urządzeń i narzędzi. Pozwala dziecku na wypróbowanie niektórych z nich np. na misiu. Dodatkowo tłumaczy, jak prawidłowo dbać o zęby i pokazuje, jak powinno się je dobrze szczotkować. Dzieci uwielbiają takie demonstracje i chętnie powielają je w domu, bo „pan doktor tak kazał”.

Celem wizyty adaptacyjnej jest zbudowanie zaufania między dzieckiem a stomatologiem, dzięki temu dziecko nie będzie odczuwało strachu przed kolejnymi wizytami. Dobrze przeprowadzona wizyta adaptacyjna powinna zakończyć się przeglądem stanu uzębienia dziecka, ale jeżeli nie chce otworzyć buzi, to nie należy go do tego zmuszać. 

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Już dzieci w wieku przedszkolnym powinny chodzić regularnie do dentysty co 6 miesięcy. Po pierwsze przyzwyczajają się do systematycznych wizyt kontrolnych, po drugie wizyty pozwalają wykryć lekarzowi wszelkie niekorzystne zmiany w uzębieniu. Najczęściej są to próchnica lub wady zgryzu. Diagnoza na wczesnym etapie pozwala na podjęcie leczenia i zahamowanie niekorzystnych zmian.

Pierwsza wizyta u dentysty może budzić w dziecku niepokój i strach, zwłaszcza jeśli nie odbyło wizyty adaptacyjnej. Rolą rodziców jest takie przygotowanie dziecka, by wizyta przebiegła bezstresowo. Najczęściej popełnianym błędem jest mimowolne przekazywanie mu swoich lęków. Stwierdzenia typu „nic się nie bój”, „nic nie będzie bolało”. Takie stwierdzenia budzą w dziecku mimowolne obawy i strach. 

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyjaśnianie dziecku, dlaczego należy dbać o ząbki, na czym polega praca stomatologa i jak może mu pomóc. Bardzo dobrym sposobem oswojenia dziecka jest zabawa w dentystę. Pomocny może być zestaw „Mały dentysta”. Dzięki niemu dziecko będzie mogło zapoznać się z podstawowymi narzędziami, zaglądnąć do buzi mamy i taty, ale także pozwoli oglądnąć własne ząbki. To sprawi, że nie będzie czuło obaw przed prawdziwą wizytą w gabinecie stomatologicznym. 

Więcej informacji na temat stomatologii dziecięcej można znaleźć na stronie https://3gdentist.eu/stomatologia-dziecieca/ 

Dlaczego mleczaki trzeba leczyć?

Podstawowym błędem popełnianym przez niektórych rodziców jest zaniechanie leczenia zębów mlecznych. Wychodzą z założenia, że mleczaki i tak wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi. To prawda, ale także prawdą jest, że próchnica z zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe. To sprawia, że są one słabsze i wymagają leczenia już od początku. Zabiegami profilaktycznymi chroniącymi mleczaki przed chorobami są lakierowanie oraz lakowanie, które wzmacniają szkliwo

Zbyt wczesne wypadnięcie mleczaków osłabionych próchnicą powoduje, że szczęka i żuchwa nie rozwiną się do odpowiednich rozmiarów. To powoduje, że zęby stałe nie będą miały wystarczająco dużo miejsca na prawidłowe wyrośnięcie. W rezultacie zęby rosną krzywo i zachodzą na siebie, a to oznacza długie leczenie ortodontyczne. 

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i środków znieczulenia miejscowego, w takim zakresie jak stomatologia dziecięca Kraków i inne miasta oferują najmłodszym pacjentom leczenie i usuwanie mleczaków bez odczuwania bólu. To bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na dalsze relacje dziecka i dentysty.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk