przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak wygląda i kiedy powinno się na nią umówić?

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak wygląda i kiedy powinno się na nią umówić?

Często zdarza się, że od pierwszej wizyty u ginekologa zależy jak młoda kobieta, będzie podchodzić do badań profilaktycznych, czy nie zniechęci się do nich lub nie będzie odczuwać strachu, czy skrępowania. Dlatego tak ważne jest, aby do pierwszej wizyty odpowiednio się przygotować i udać się do lekarza, który dokładnie wyjaśni, co bada ginekolog na pierwszej wizycie, czy badania będą bolesne, a także porozmawia z młodą kobietą na temat cyklu menstruacyjnego i sposobów antykoncepcji.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Nie ma jednego określonego wieku, w którym kobieta powinna po raz pierwszy odwiedzić gabinet ginekologiczny. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby po raz pierwszy odwiedzić ginekologa pomiędzy 12 a 15 rokiem życia, gdy dziewczyna rozpoczęła już menstruację. Z reguły jednak taka pierwsza wizyta przypada na późniejsze lata, przed lub po rozpoczęciem współżycia. W tym czasie lekarz zleca wykonanie badania cytologicznego. W przypadku, gdy wizyta dotyczy osoby niepełnoletniej, obowiązkowo musi towarzyszyć jej prawny opiekun, lecz nie musi uczestniczyć w samej rozmowie i w badaniach.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Ważne, aby dokładnie wiedzieć, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka, a wizyta nie przypadała w trakcie jej trwania. Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, lekarz będzie zadawał pytania o to jak przebiega u młodej pacjentki menstruacja, czy występuje regularnie, czy bywa bolesna. Padną także pytania o współżycie i stosowaną antykoncepcję – nie warto obawiać się tego typu rozmów. Obowiązkiem lekarza jest zachowanie pełnej tajemnicy, dlatego przed pierwszą rozmową warto przygotować sobie listę pytań do ginekologa.

Mamy także kilka praktycznych porad, które sprawią, że pierwsza wizyta u ginekologa będzie łatwiejsza, a badania wykonywane bardziej precyzyjnie:

  • – przed wizytą warto opróżnić pęcherz – to znacznie ułatwi wykonanie badań,
  • – wygodniej na wizytę założyć spódnicę, sukienkę lub dłuższy t-shirt, tak, aby nie czuć skrępowania przed samym badaniem,
  • – przed wizytą należy zadbać o higienę, nie ma jednak potrzeby wykonywania dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Przebieg wizyty u ginekologa może się różnić w zależności od wieku pacjentki, jej doświadczeń seksualnych oraz ewentualnych dolegliwości. Zawsze jednak wizyta u ginekologa rozpoczyna się od rozmowy i sporządzenia tzw. wywiadu medycznego. Lekarz powinien wytłumaczyć, co bada ginekolog na pierwszej wizycie i w jakim celu wykonywane są badania. Zazwyczaj badania rozpoczynają się od sprawdzenia wielkości, ułożenia oraz budowy narządów płciowych kobiety, w trakcie badania może pobrać materiał do cytologii. U dziewcząt, które rozpoczęły już współżycie, lekarz zakłada wziernik do pochwy, sprawdzając narządy, a przy okazji pobierając próbkę śluzu z szyjki macicy oraz jej kanałów. W przypadku pacjentek niewspółżyjących badanie wewnętrzne wykonuje się przez odbyt lub USG. Podczas pierwszej wizyty, lekarz powinien także zbadać piersi kobiety, ucząc, w jaki sposób wykonywać samobadanie w domu.

Gdzie udać się na pierwszą wizytę u ginekologa?

W przypadku osób nieletnich można skorzystać z opieki ginekologa dziecięcego, o ile w waszym mieście lekarze z taką profesją świadczą swoje usługi. Jeśli nie, zachęcamy, aby na pierwszą wizytę udać się do ginekolożki. Obecność kobiety przy badaniu i rozmowie może zmniejszyć skrępowanie młodej dziewczyny, szczególnie jeśli pacjentka jest młoda i niechętnie chce poddać się badaniom. Taka osoba lepiej będzie czuła się w obecności młodej kadry medycznej w nowoczesnym gabinecie. Takim miejscem na mapie Lublina jest renomowane Centrum Medyczne Północna 5 – https://cm5.pl/ , w której młode osoby mogą znaleźć lekarzy, którzy emfatycznie podchodzą do pacjentek, oferując im swoje wsparcie i służąc odpowiedzią na każde pytanie.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk