Pierwsze symptomy u niemowląt
W przypadku noworodków normalne jest, że początkowo widzą one bardzo nieostro. Najpierw widzą tylko ostre światło, później kontrasty, a następnie zaczynają rozpoznawać konkretne kształty w odległości 20-25 cm od twarzy. Uwagę każdego rodzica powinien zwrócić brak kontaktu wzrokowego u około 2-miesięcznego dziecka, niepodążanie wzrokiem za zabawkami lub palcem. Jeśli zaobserwujemy brak wykonywania tych czynności, brak reakcji na światło lub zmiany w oku, należy jak najszybciej udać się na badanie wzroku do okulisty dziecięcego.
Symptomy u dzieci w wieku szkolnym
Z dziećmi w wieku szkolnym na badanie wzroku warto udać się kiedy z niewyjaśnionych przyczyn pojawiają się u nich trudności w nauce lub kiedy dziecko zaczyna skarżyć się na to, że nie widzi treści znajdujących się na tablicy. Uwagę powinny również zwrócić problemy z pisaniem, czytaniem, częste potykanie się i słaba koordynacja. Również mrużenie oczu, częste przecieranie ich rękami, łzawienie i zbyt szybkie męczenie się wzroku powinny skłonić nas do wizyty z dzieckiem u okulisty.
Kiedy dorosły powinien udać się na badanie wzroku?
Również dorośli często mają problemy ze zdiagnozowaniem u siebie nieostrego widzenia lub innych wad wzroku. Jeśli jednak dorosły ma trudność z dokładnym dojrzeniem znaków drogowych w czasie jazdy samochodem, nie widzi twarzy przechodzących ludzi lub ma problem z odczytaniem numeru nadjeżdżającego autobusu, zdecydowanie jest to moment na przeprowadzenie badania wzroku. Wśród symptomów potrzeby noszenia okularów można wymienić zmęczenie wzroku w ciągu dnia, trudności w ocenie odległości, zamglone widzenie, łzawienie, pieczenie, napięcie lub ból oczu.
Sprawdź także pościel młodzieżowa
Jak wygląda rutynowe badanie wzroku?
Chociaż jest wiele różnych rodzajów badań wzroku, praktycznie żadnego z nich nie należy się bać. W czasie rutynowej wizyty u okulisty lub optometrysty specjalista prosi nas o odczytywanie liter z odległości i wykonuje badanie komputerowe. Może także zakroplić oczy specjalnymi kroplami porażającymi akomodację oka. Zastosowanie kropli nie jest bolesne, ani nie powoduje dyskomfortu, oprócz tego, że na czas badania i parę godzin po nim, możemy widzieć lekko zamazany obraz. W czasie wizyt u okulisty nie ma się czego obawiać, ponieważ większość badań nie powoduje u Pacjentów żadnego bólu, ani dyskomfortu. Nie ma również powodu, by z taką wizytą zwlekać, ponieważ wygoda, jaką niesie za sobą korekcja wzroku okularami lub soczewkami, w przypadku występowania poważnej wady wzroku, jest ogromna.