Stan zdrowia jamy ustnej jest w dużym stopniu zależny od tego jak dbamy o zęby i dziąsła każdego dnia. Gdy zaniedbujemy prawidłową higienę, szkodliwe bakterie bytujące w jamie ustnej zaczynają intensywnie się namnażać, doprowadzając w konsekwencji do powstania próchnicy lub chorób dziąseł. Co więcej, niektóre bakterie wywołujące paradontozę mogą przedostać się nawet do naszego krwioobiegu, co zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, choroby serca czy choroby neurodegeneracyjne. Jak zatem skutecznie dbać o jamę ustną? Czy szczoteczka i pasta do zębów wystarczą?
Płyn do płukania jamy ustnej – czy warto stosować?
Codzienne szczotkowanie zębów jest podstawą dbania o higienę jamy ustnej. Cały proces mycia zębów powinien trwać minimum 2-3 minuty, a nawet dłużej jeśli występuje taka konieczność. Tyle czasu potrzeba, aby dokładnie usunąć płytkę bakteryjną ze wszystkich obszarów jamy ustnej. Nie bez powodu stomatolodzy zalecają też, aby szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Wszystko dlatego, że płytka nazębna tworzy się na zębach przez cały czas. I tylko systematyczne jej usuwanie może zapobiec powstawaniu próchnicy i chorobom przyzębia.
Po wyszczotkowaniu zębów należy dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Do tego celu warto użyć nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej. Dlaczego to takie ważne? Między zębami gromadzi się najwięcej resztek pokarmowych oraz bakterii. Gdy zaniedbamy higienę tych obszarów, doprowadzimy do powstania tzw. próchnicy międzyzębowej, która bardzo długo może rozwijać się niezauważona. Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych jest istotne także dla utrzymania zdrowych i mocnych dziąseł. Dla osób, które mają problemy z dziąsłami polecany jest irygator do zębów. Przy pomocy wody pod ciśnieniem dokładnie wypłukuje bakterie i drobinki jedzenia spomiędzy zębów oraz z obszarów poniżej linii dziąseł. Jego regularne używanie bardzo poprawia kondycję dziąseł.
Czy po umyciu zębów trzeba używać płynu do płukania jamy ustnej? Po wyczyszczeniu i nitkowaniu zębów warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej. Wzmacnia on działanie pasty do zębów i niejako zamyka całą pielęgnację, zapewniając zębom i dziąsłom lepszą ochronę przed rozwojem szkodliwych bakterii, zwłaszcza w nocy kiedy śpimy. Formuła płynu pozwala składnikom aktywnym dotrzeć do każdego zakamarka w jamie ustnej, do których nie dosięgają włókna szczoteczki. To dlatego używanie płynu pomaga lepiej zapobiegać tworzeniu się nowej płytki nazębnej w trudno dostępnych miejscach. Co więcej, płyn do płukania ust hamuje rozwój bakterii powodujących nieświeży oddech.
Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej
Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów płynów do płukania ust. Oprócz popularnych płynów przeciwpróchniczych możemy wyróżnić płyny na nadwrażliwość zębów, które szybko łagodzą ból zębów wrażliwych oraz wspomagają reminerelizację i odbudowę uszkodzonego szkliwa zębów. Do wyboru mamy także specjalistyczne płyny na krwawiące dziąsła, które nie tylko zmniejszają krwawienie, ale pomagają też zwalczyć przyczynę problemu. Dla osób z aparatem ortodontycznym także powstały specjalne płukanki, które ograniczają tworzenie się płytki nazębnej oraz wspierają zdrowie dziąseł. Warto też wspomnieć o płynach na kserostomię, czyli na suchość jamy ustnej. Odpowiednio dobrane składniki nawilżają śluzówkę jamy ustnej oraz pobudzają ślinianki do wydzielania większej ilości śliny. Decydując się na zakup płynu, warto sprawdzić czy zawiera on alkohol. Składnik ten może u niektórych osób powodować podrażnienie i wysuszenie błony śluzowej jamy ustnej. Dlatego lepszym wyborem będą płyny do płukania ust bez alkoholu.