przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Po czym można poznać dobrą dietę online?

Po czym można poznać dobrą dietę online?

Internet aż huczy od porad typu “kapuściana dieta online”, “szybka dieta z niskim IG online, na której schudniesz 10 kg w tydzień”, “cytrynowa dieta cud”. Tymczasem dobra dieta online jest prosta, a na dodatek skuteczna!  Po czym ją poznasz?

 

Kiepskiej jakości jadłospisy wirtualne

 

Dlaczego niełatwo jest znaleźć dobrą dietę online? Dietetyk kliniczny Michał Wrzosek, tworzący dla swoich podopiecznych diety online zauważa:

 

– dieta odchudzająca zazwyczaj budzi złe skojarzenia – jest utożsamiana z niedojadaniem, ciągłym odczuwaniem głodu, ogromną ilością czasu spędzonego w kuchni, a ostatecznie i tak spożywaniem niesmacznych posiłków. Do błędnego rozumienia procesu odchudzania przyczyniają się bardzo modne obecnie strony z dietami online, gdzie porad udzielają osoby niekompetentne, układające kiepskiej jakości jadłospisy. Powoduje to spory chaos informacyjny i zagubienie osób pragnących zmienić swoje nawyki żywieniowe. Nie pomagają również kolorowe czasopisma, promujące niezbilansowane i niedoborowe jadłospisy pod hasłami: dieta owocowa, dieta warzywna, dieta tłuszczowa, szybka dieta wegańska online czy dieta białkowa. Tego typu diety nie są dla nas dobre, ponieważ nie jesteśmy w stanie utrzymać ich przez dłuższy czas. Skuteczna, indywidualnie dopasowana dieta online wymaga przeprowadzenia bardzo dokładnego wywiadu.

 

5 kg w tydzień?

 

Dobra dieta online to nie sztuka dla sztuki. Wręcz przeciwnie: jest “dla ludzi: nie zakazuje jedzenia, a wręcz opiera się na założeniu, aby jeść jak najwięcej. Bo im więcej jesz, tym bardziej stymulujesz metabolizm i  jednocześnie minimalizujesz swoje psychiczne postrzeganie reżimu. Tym dłużej zatem utrzymujesz dietę i nie wpadasz w tzw. efekt jojo. Dobrą dietę poznasz po tym, że nie ogranicza radykalnie kalorii i nie “krzyczy” na cały internet “schudnij 5 kg w tydzień, jedząc 800 kcal”.

 

Dobry wirtualny plan żywieniowy bierze pod uwagę Twoje finanse

 

Dobra dieta jest spersonalizowana, a zatem idealnie dopasowana do Ciebie i Twojego trybu życia. Jeśli uprawiasz sport, tworzysz w swoim organizmie większe zapotrzebowanie energetyczne, czyli możesz zjeść więcej kalorii. Ile? Własny deficyt kaloryczny obliczysz, odejmując od całkowitej przemiany materii 15%. Do jej obliczenia potrzebujesz również swoich danych, takich jak waga, wzrost, wiek. Spersonalizowana dieta bierze pod uwagę to, ile czasu możesz poświęcić na przygotowanie posiłków, jakie masz możliwości finansowe i jakie potrawy lubisz.

 

Tania dieta online, ale kompleksowa

 

Dobra dieta jest też… holistyczna. Bierze pod uwagę ogólny stan Twojego organizmu. Pewnie nie raz zdenerwowało Cię to, że pierwsza z brzegu dieta wirtualna mówiła Ci “jedz pieczywo razowe, bo jest zdrowe i schudniesz”, ale nie brała pod uwagę istotnych schorzeń. Dla przykładu przy refluksie nie możesz przecież jeść pieczywa na zakwasie! W przypadku jajek, które z jednej strony zawierają sporo białka (wspomagającego odchudzanie!), to jednak przy kamicy pęcherzyka żółciowego są niezalecane. Dlatego dobrze jest wybrać dietę online opartą na indywidualnych konsultacjach z dyplomowanym dietetykiem – który spojrzy na Twój plan dietetyczny całościowo.

Dobry jadłospis jest zbilansowany

 

Zbilansowany, czyli nie opiera się na jednym składniku, bo nawet najbardziej odchudzający składnik (jak na przykład wspomniane białko) w wersji monotematycznej jest zły. Owszem, białko generuje termogenezę poposiłkową, czyli Twój organizm, aby je strawić traci aż 25% energii dostarczanej przez nie, lecz jedzenie samych jajek w każdym posiłku i przez 7 dni w tygodniu nie tylko nudzi, ale może mieć katastrofalne skutki na Twój organizm.  Słabo zbilansowany jadłospis, czyli taki, który nie uwzględnia protein, węglowodanów, tłuszczów czy warzyw, generuje mniejsze wchłanianie witamin i składników odżywczych. Witaminy z kolei rozpuszczają się w tłuszczach, a warzywa obniżają indeks glikemiczny posiłku. Im niższy IG, tym lepsze spalanie tłuszczu i sprawniejszy metabolizm.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk