Uzależnienie od alkoholu łatwo przeoczyć – osoby, które go nadużywają zazwyczaj ukrywają swój nałóg a przyparte do muru, często wypierają się, nawet reagując agresją. Pomoc alkoholikom wymaga nie tylko cierpliwości i dużo siły, ale także profesjonalnego wsparcia placówki, która wskażę co zrobić z alkoholikiem, który nie chce się leczyć.
Jak rozpoznać czy osoba jest uzależniona od alkoholu?
Istnieje wiele syndromów, które pomogą dostrzec, że osoba nam bliska ma problem z alkoholem. Zazwyczaj w jej zachowaniu widzimy, że alkohol staje się najważniejszym celem – nagrodą za udany dzień lub sposobem na smutki. Taka osoba pije bez umiaru, często się upija, nawet jeśli nie ma ku temu specjalnej okazji. Rozmowa z alkoholikiem to powód do kłótni, sprawia, że jest on rozdrażniony i bagatelizuje problem. Następstwem nadmiernego spożywania alkoholu są problemy ze snem, zmiany nastroju czy zaburzenia koncentracji.
Jak dotrzeć do alkoholika? Jak rozpocząć rozmowę?
Najtrudniejsze w drodze ku trzeźwości jest podjęcie decyzji o leczeniu. Rzadko zdarza się tak, że osoba uzależniona sama do niej dojrzewa – zazwyczaj to rodzina i bliscy zastanawiają się jak pomóc alkoholikowi i szukają sposobów jak skłonić alkoholika do leczenia. Jedną z polecanych metod jest tzw. interwencja, która zorganizowana jest z udziałem osoby postronnej, czyli psychologa oraz najbliższych. Jej warunkiem jest przeprowadzenie rozmowy z alkoholikiem bez zbędnych emocji czy oskarżeń na neutralnym terenie bez ówczesnego poinformowania osoby uzależnionej o interwencji. Działanie z zaskoczenia to swojego rodzaju terapia wstrząsowa dla alkoholika, który nie zdąży przygotować wymówek, więc interwencja to szansa na szczerą i otwartą rozmowę, która ma na celu uświadomić alkoholikowi o skali jego problemu. Ważne, aby w rozmowie unikać krzywdzących słów i przygotować się do niej wcześniej.
Jak namówić alkoholika na leczenie?
Warto przed interwencją wyszukać placówek oraz sposobów leczenia, aby w czasie rozmowy móc przedstawić to jak można pomóc alkoholikowi. Ważne, aby podkreślać, że przez wszystkie etapy leczenia będziemy obecni w jego życiu. Być może dodatkową zachętą będzie chęć przebycia terapii wraz z alkoholikiem, gdyż nie od dziś wiadomo, że rodziny osób pijących także potrzebują wsparcia psychologa. Ważne, aby nie winić nikogo za uzależnienie i traktować je w kategorii choroby, którą można i trzeba leczyć. Co więcej, istnieją skuteczne metody leczenia alkoholizmu za pomocą leków, co może pomóc szybciej i łagodniej wyjść z nałogu. W czasie interwencji, warto znać przebieg leczenia, a być może wskazać nawet przykłady osób, którym udało się pokonać uzależnienie. Rozmowa z alkoholikiem może też być okazją do ustalenia nowych zasad panujących w naszym domu, do których może należeć m.in. unikanie towarzystwa osób, które piją zbyt wiele czy zakaz kupowania napojów wysokoalkoholowych. W obecności psychologa można je spisać, aby zwiększyć ich ważność.
Co zrobić z alkoholikiem, kiedy pierwsza próba pomocy okazała się nieskuteczna?
W idealnym scenariuszu, przykładowa rozmowa z alkoholikiem na zasadach interwencji owocuje chęcią rozpoczęcia leczenia. Nie zawsze jednak tak się dzieje…
Zdarza się, że alkoholik reaguje gniewem, czuje się oszukany, że jego rodzina rozmawiała o jego problemach z obcą osobą. Ważne w takiej sytuacji nie stawiać się w roli ofiary i nie ulegać osobie uzależnionej. Ponieważ zmuszenie do podjęcia leczenia jest bardzo trudne i rzadko skuteczne, można na jakiś czas odpuścić starania i pozwolić „przepracować” przebytą interwencję. Ważne, aby nigdy nie stosować kar bez pokrycia, tj. nie grozić rozwodem, gdy jesteśmy pewni, że nie jesteśmy w stanie odejść od alkoholika. Ważne, aby zgłosić się do odpowiedniej placówki, która wie jak pomóc alkoholikowi który nie chce się leczyć.
Koszty leczenia alkoholizmu w Warszawie.
Często rezygnujemy z takiej pomocy w obawie o koszty leczenia oraz samej porady. Specjaliści leczenia uzależnień z Insertmed nie ukrywają ile kosztuje farmakologiczna kuracja lekami antyalkoholowymi. Występują one w postaci wszywki z lekiem, którą umieszcza się podskórnie w ciele pacjenta.
Choć taka forma implementacji leku brzmi skomplikowanie, zabieg jest bardzo prosty i bezbolesny. Wszywki alkoholowe Esperal w warszawskiej Klinice Insertmed są legalne i polecane przez lekarzy jako skuteczna pomoc w walce z alkoholizmem. Aby poznać więcej szczegółów lub umówić się na niezobowiązującą wizytę zapraszamy do kontaktu z placówką.
Problem z uzależenienim? Sprawdź także https://pramed.pl/aktualnosci/jak-sobie-radzic-z-uzaleznieniem/