Każdy z nas pragnie dbać o stan swojego zdrowia. Często rutynowe badania czy wizyty u lekarza wskazują na pewne nieprawidłowości. Powiększona tarczyca jest przypadłością, na którą cierpi wiele z nas. Czym się objawia? Co oznacza? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ten artykuł wiele Ci wyjaśni – zaczynamy!
Powiększona tarczyca – podstawowe informacje
Powiększona tarczyca nazywana jest inaczej wolem tarczycowym. W celu wykonania pełnej diagnostyki nienaturalnych rozmiarów tarczycy wykonuje się badanie krwi, badanie obrazowe (USG), a w niektórych przypadkach należy wykonać także badanie inwazyjne, które nazywa się biopsją aspiracyjną cienkoigłową.
Kiedy tarczyca jest powiększona? O powiększonej tarczycy decyduje jej zwiększona objętość, która nie mieści się w ogólnie przyjętych normach, wyliczanych przy pomocy wzorów, pod które podstawiane zostają wymiary tarczycy uzyskane z obrazu USG.
Powiększona tarczyca i jej przyczyny
Od dawna wiadomo, że osoby, które borykają się z problemami z tarczycą, mają w swoim organizmie zbyt małą ilość jodu. Co więcej, powiększoną tarczycę diagnozuje się w większości przypadków u kobiet. Najczęstszymi przyczynami powiększonej tarczycy jest:
- wspomniany wcześniej niedobór jodu,
- choroba Hashimoto,
- choroba Gravesa-Basedowa,
- guz tarczycy (łagodny oraz złośliwy),
- ciąża.
Jak widać, wyróżnić możemy szeroką, różnorodną gamę przyczyn, które mają wpływ na wielkość naszej tarczycy. Endokrynolog po wykonaniu właściwych badań pomoże nam w jednoznacznym określeniu podłoża powiększonej tarczycy.
Objawy towarzyszące powiększonej tarczycy
Powiększona tarczyca jest dolegliwością, która najczęściej nie pozwala na obserwacje charakterystycznych objawów. Jedynym symptomem, który może świadczyć o powiększonej tarczycy, jest odczuwanie dyskomfortu w okolicach szyi. Jeśli nasza tarczyca jest znacząco powiększona, obserwować można ucisk na tchawicę, oraz przełyk, co będzie powodować problemy z przełykaniem, jak również z oddychaniem. W wyniku powiększonego gruczołu dojść może także do ucisku nerwu krtaniowego, w wyniku czego powstaje chrypka oraz problemy z fonacją.
Powiększona tarczyca nie powinna w żadnym przypadku zostać zlekceważona. Powiększony gruczoł wymaga precyzyjnej diagnostyki oraz włączenia odpowiednio dopasowanego leczenia, które zazwyczaj przybiera charakter zachowawczy. Zbilansowana dieta, leki przeciwtarczycowe, terapia izotopem promieniotwórczym jodu to tylko kilka możliwości skutecznego leczenia powiększonej tarczycy.