przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Probiotyki jako wsparcie mikroflory jelit w trakcie i po antybiotykoterapii

Probiotyki jako wsparcie mikroflory jelit w trakcie i po antybiotykoterapii

Stosowanie antybiotyków w trakcie infekcji bakteryjnych, choć ma swoje uzasadnienie, to warto pamiętać o ich wpływie na cały ludzki organizm. Jednym z ubocznych efektów stosowania antybiotyków jest ryzyko wystąpienia dysbiozy, czyli zaburzenia równowagi flory bakteryjnej jelit. Dysbioza może natomiast objawiać się uciążliwymi biegunkami. Rozwiązaniem w tej kwestii jest zastosowanie odpowiedniego probiotyku.

Jak działają antybiotyki?

W zależności od wybranego rodzaju antybiotyku lek ten ma inne zadania, których celem jest wyeliminowanie bakterii chorobotwórczych. Najczęściej odbywa się poprzez hamowanie syntezy białek, RNA, DNA, do czego służą między innymi antybiotyki z grup takich jak aminoglikozydy, makrolidy, tetracykliny, amfenikole i fluorochinolony.

Antybiotyki sprawdzają się w walce z infekcją bakteryjną, wpływa również na układ pokarmowy osoby, która zażywa antybiotyki. W trakcie leczenia dochodzi do niezamierzonego wyeliminowania bakterii kwasu mlekowego z układu pokarmowego. Efektem tego może być wystąpienie tzw. biegunki poantybiotykowej. Na jej występowanie wpływają drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak Escherichia coli, Campylobacter,czy Salmonella. Powodują one trudności z wchłanianiem substancji odżywczych i zaburzają proces trawienia. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po probiotyk.

Jak dobrać probiotyk w trakcie antybiotykoterapii?

Przez probiotyki rozumie się szczepy bakterii kwasu mlekowego (najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium), które mają korzystny wpływ na ludzki organizm. Jednocześnie są to preparaty, które zawierają tego typu bakterie. Warto wspomnieć również, że probiotyki mogą występować w niektórych pokarmach i preparatach stosowanych doustnie. Jaki produkt zatem wybrać? Ważne, aby wybrany preparat miał w składzie dokładnie opisany rodzaj i gatunek bakterii wraz z symbolem informującym, z jakiej kolekcji dany szczep pochodzi. Do kluczowych cech bakterii probiotycznych zalicza się:

  1. Konkurencyjność względem mikroflory już obecnej w jelicie.
  2. Aktywność antagonistyczną wobec bakterii chorobotwórczych takich jak Helicobacter pylori, Salmonella spp., Clostridium difficile czy Listeria monocytogenes.
  3. Odporność na sole żółci, soki żołądkowe oraz bakteriocyny.
  4. Zdolność do przeżycia i wzrostu w jelicie ludzkim.
  5. Zdolność adhezji (przylegania) do nabłonka układu pokarmowego.

Jednocześnie istotne, aby preparat posiadał bakterie probiotyczne przebadane pod kątem skuteczności w kontekście interesujących nas okoliczności, czyli np. do stosowania w trakcie antybiotykoterapii.

trilac®

W przypadku leku OTC (czyli wydawanego bez recepty) trilac® mówimy o 3 szczepach bakterii kwasu mlekowego przebadanych pod kątem skuteczności. Jedna kapsułka zawiera 1,6 x 109 CFU bakterii kwasu mlekowego:

  • Lactobacillus acidophilus (La-5),
  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27),
  • Bifidobacterium lactis (Bb-12).

Jednym ze wskazań stosowania trilac® jest skrócenie czasu trwania ostrej biegunki u dzieci poniżej czwartego roku życia, którą mogą wywołać rotawirusy. Dodatkowo podanie preparatu może przyczynić się do redukcji ryzyka pojawienia się biegunki w trakcie trwania antybiotykoterapii, skrócenia czasu trwania biegunki wynikającej ze stosowania antybiotyku, a także redukcji objawów tzw. biegunki podróżnych.

Wymienione wyżej bakterie probiotyczne mają zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego) oraz wykazują działania antagonistyczne i konkurencyjne względem drobnoustrojów patogennych. Lek OTC trilac® zaleca się spożywać 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca. Potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę. Kapsułki najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem.

Dotyczy leku trilac®

trilac® • Kapsułki, 20 sztuk • Produkt leczniczy • Substancja czynna: 1 kapsułka zawiera 1,6 x 109 CFU bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus (La-5) 37,5%, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 25%, Bifidobacterium lactis (Bb-12) 37,5% • Dawkowanie: 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca, potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę, najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem • Wskazania: poantybiotykowe zapalenie jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, głównie przy nawracającym rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, zapobieganie biegunce podróżnych, leczenie wspomagające po antybiotykoterapii • Przeciwwskazania: nie należy stosować leku trilac®, jeśli: występuje nadwrażliwość (uczulenie) na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, występuje nadwrażliwość (uczulenie) na białko mleka krowiego • Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny AMARA Sp. z o.o., ul. Stacyjna 5, 30-851 Kraków • Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: R/7019, wydane przez Prezesa UPRL, WM i PB.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Nr medyczny: TRI03093

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk