przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Problem z alkoholem – jak się zaczyna?

Problem z alkoholem – jak się zaczyna?

Alkoholizm jest groźną chorobą, na którą zapada się niemal niezauważalnie. W przeciwieństwie do grypy czy anginy, uzależnienie działa dyskretnie, a kiedy się nasila, trudno z nim zerwać. Jak rozpoznać problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu i co robić dalej?

Uzależnienie powoli i niepostrzeżenie atakuje osoby, które zaczynają mieć problem z alkoholem. Bardzo często, kiedy alkoholik orientuje się, że wpadł w sidła nałogu, ten trzyma go zbyt mocno, żeby wyjść z niego bez pomocy profesjonalistów. Dlatego warto znać już pierwsze symptomy uzależnienia od alkoholu.

Czym objawiają się problemy z alkoholem?

Nałóg nie ma jednoznacznego objawu, po którym można stwierdzić, że mamy do czynienia z osobą uzależnioną czy nie. Dlatego lekarze opracowali szereg symptomów, które mogą świadczyć o problemach z alkoholem. U osoby chorej można w dłuższym odstępie czasu zaobserwować m.in.:

  • głód alkoholowy – wewnętrzny przymus sięgnięcia po alkohol z początku często brany jest za zwykłą chęć napicia się. Dopiero kiedy dochodzi do sytuacji, w której chory nie może od razu sięgnąć po alkohol, głód narasta. Pojawia się silne pragnienie i wewnętrzny imperatyw sięgnięcia po alkohol.
  • utrata kontroli – wiąże się przede wszystkim z tym, że alkoholik przestaje decydować o tym, kiedy sięga po alkohol, ale też nie potrafi przerwać spożywania alkoholu kiedy przychodzi na to odpowiedni moment. Wtedy mogą pojawiać się pierwsze problemy z pracą czy życiem prywatnym.
  • objawy fizjologiczne – u alkoholika można zaobserwować kilka fizjologicznych symptomów uzależnienia. Należą do nich m.in.: drżenie mięśni, nadciśnienie, bezsenność, biegunka, wysuszenie śluzówek, powiększenie źrenic.
  • zwiększona tolerancja na alkohol – oznacza to, że chory potrzebuje wypić więcej, żeby wprowadzić się w określony stan upojenia alkoholowego.
  • picie mimo konsekwencji – kiedy chory sięga po alkohol mimo problemów w pracy czy w domu, oznacza to poważny problem. Niestety nawet świadomość konsekwencji nie zmienia postępowania alkoholika.

Jak wyjść z alkoholizmu?

Pierwszym krokiem długiej drogi do trzeźwości jest uświadomienie sobie problemu, z jakim boryka się osoba uzależniona. Ogromną wagę ma w takich sytuacjach chęć zmiany i wyjścia z nałogu. Bezcenne jest też wsparcie bliskich osób. Następnym krokiem jest zwrócenie się do specjalistów, którzy przeprowadzą odtrucie alkoholowe. Warszawa jest jednym z miast, gdzie odnotowuje się najwięcej przypadków alkoholizmu. Jednym z głównych narzędzi do wyjścia z nałogu jest detoks alkoholowy. Warszawa posiada wiele ośrodków, gdzie można szukać pomocy. Podobne instytucje znajdziemy w całej Polsce. Wystarczy krótki kontakt, żeby znaleźć pomoc.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk