przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Protetyka stomatologiczna – co powinieneś wiedzieć decydując się na protezę?

Protetyka stomatologiczna – co powinieneś wiedzieć decydując się na protezę?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która skupia się na przywracaniu funkcji oraz estetyki jamy ustnej pacjentów, którym z różnych powodów brakuje jednego, kilku lub wszystkich zębów. Protezy dentystyczne mogą poprawić jakość życia pacjentów, oferując im komfort, pewność siebie i funkcjonalność, której wcześniej brakowało. Jeśli zastanawiasz się nad protezą, oto kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Różne rodzaje protez stomatologicznych

Protetyka stomatologiczna oferuje wiele różnych opcji dla pacjentów. Protezy mogą być stałe lub ruchome. Stałe protezy, takie jak mosty czy korony, są mocowane na stałe i zazwyczaj służą zastąpieniu jednego lub kilku brakujących zębów. Z kolei protezy ruchome, takie jak protezy pełne czy częściowe, mogą być wyjmowane z ust i stosowane w przypadku braku większej liczby zębów.

Wybór odpowiedniego rodzaju protezy zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, stanu jamy ustnej oraz oczekiwań estetycznych. Konsultacja z doświadczonym protetykiem pomoże dokładnie określić, który rodzaj protezy będzie najlepszy dla danego pacjenta.

Korzyści płynące z protez stomatologicznych

Decyzja o zaopatrzeniu się w protezę stomatologiczną to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Brakujące zęby mogą prowadzić do problemów z żuciem, mówieniem, a nawet mogą wpłynąć na ogólny kształt twarzy. Dzięki protezom pacjenci mogą wrócić do normalnego funkcjonowania, cieszyć się ulubionym jedzeniem, mówić bez trudności i cieszyć się pełnym, naturalnym uśmiechem.

Ponadto, protezy mogą pomóc w zachowaniu struktury twarzy, zapobiegając jej zapadaniu się w miejscach, gdzie brakuje zębów. Pomagają również w rozłożeniu sił żucia, co przeciwdziała przeciążeniom i problemom z sąsiednimi zębami.

Proces adaptacji do nowej protezy

Kiedy pacjent decyduje się na protezę, początkowy okres adaptacji jest nieunikniony. Może on obejmować uczucie niekomfortu, drobne otarcia czy uczucie obcości w ustach. Jest to jednak proces przejściowy i z czasem większość pacjentów przyzwyczaja się do swojej nowej protezy, traktując ją jak naturalną część swojego ustroju.

Ważne jest, by w pierwszych dniach po założeniu protezy unikać twardych i ostrych pokarmów oraz by regularnie odwiedzać dentystę, by dostosować protezę, jeśli jest to konieczne. Dobrze dobrana i dopasowana proteza stomatologiczna powinna oferować komfort i funkcjonalność na co dzień.

Podsumowanie

Protetyka stomatologiczna to dziedzina, która daje pacjentom szansę na poprawę jakości życia. Wybór odpowiedniego rodzaju protezy, zrozumienie korzyści płynących z jej noszenia oraz cierpliwość w procesie adaptacji to klucz do sukcesu. Jeśli myślisz o protezie, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojego zdrowia i komfortu.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk