przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Przewlekła rwa kulszowa – objawy, przyczyny i metody leczenia

Przewlekła rwa kulszowa – objawy, przyczyny i metody leczenia

Przewlekła rwa kulszowa – objawy, przyczyny i metody leczenia

Przewlekła rwa kulszowa jest jednym z najczęstszych schorzeń neurologicznych, które dotyczy milionów ludzi na całym świecie. To stan, który może znacząco ograniczyć codzienne funkcjonowanie i jakość życia osób dotkniętych. Pomimo postępów w medycynie, diagnostyce i terapii, przewlekła rwa kulszowa nadal stanowi wyzwanie dla pacjentów i specjalistów medycznych. W artykule omówimy objawy, przyczyny oraz metody leczenia tego schorzenia, przybliżając najnowsze doniesienia naukowe i praktyczne wskazówki dla osób borykających się z tym problemem.

  1. Przewlekła rwa kulszowa – co to?
  2. Dolegliwości bólowe a leczenie przewlekłej rwy kulszowej 
  3. Przyczyny rwy kulszowej

Przewlekła rwa kulszowa – co to?

Przewlekła rwa kulszowa, zwana również zapaleniem nerwu kulszowego, to schorzenie neurologiczne charakteryzujące się bólem promieniującym wzdłuż nerwu kulszowego, który biegnie od dolnego odcinka kręgosłupa, przez pośladki, udo, aż do stopy. Jest to stan wynikający z ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego, który może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak przepuklina dysku międzykręgowego, zwyrodnienie stawów kręgosłupa czy stenoza kanału kręgowego. Choroba ta często objawia się silnym bólem w plecach, pośladkach i nodze, utrudniając codzienne czynności oraz prowadząc do znacznego pogorszenia jakości życia pacjentów. Zaburzenia czucia to również jeden z objawów. Dolegliwości bólowe utrudniają codzienne funkcjonowanie. Atak rwy kulszowej to nic przyjemnego, dlatego dowiedz się, jak leczyć rwę kulszową. 

Przyczyny rwy kulszowej 

Przyczyny przewlekłej rwy kulszowej mogą być różnorodne i często wynikają z ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego lub jego korzeni. M.in.:

  • przepuklina dysku międzykręgowego,
  • zwyrodnienie stawów kręgosłupa,
  • stenoza kanału kręgowego.

Dolegliwości bólowe a leczenie przewlekłej rwy kulszowej 

Skuteczne leczenie przewlekłej rwy kulszowej obejmuje zwykle kombinację różnych metod terapeutycznych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. W pierwszej kolejności stosuje się terapię farmakologiczną, która ma na celu łagodzenie bólu i redukcję stanu zapalnego. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwbólowe oraz czasem leki przeciwdepresyjne mogą być stosowane w celu złagodzenia objawów.

Terapia fizyczna, obejmująca ćwiczenia wzmacniające, rozciągające oraz techniki masażu, odgrywa istotną rolę w poprawie siły mięśniowej, elastyczności i stabilności kręgosłupa, co przyczynia się do zmniejszenia nacisku na nerw kulszowy. Dodatkowo, iniekcje przeciwbólowe, takie jak blokady nerwu kulszowego czy zastrzyki kortykosteroidowe, mogą być stosowane w celu bezpośredniego złagodzenia bólu.

 

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk