W czasie pandemii koronawirusa, związanej z nią ogólnokrajową kwarantanną i nowym reżimu sanitarnego, dostęp do lekarzy specjalistów bywa utrudniony. Co więc zrobić w nagłych przypadkach, kiedy niezbędna jest niemal natychmiastowa wizyta u lekarza? Polecanym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług tzw. lekarza online. Jaką pomoc oferuje specjalista? W jaki sposób działa? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Recepta online na tabletkę dzień po
  2. Lekarz online jak to działa?

 Recepta online na tabletkę dzień po

Przychodnia online – jak działa i jaką pomoc oferuje?

Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza z przychodni online? Sytuacją, kiedy jego pomoc jest szczególnie przydatna, jest konieczność przyjęcia tzw. pigułki awaryjnej. Czym jest tabletka dzień po? Jest to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, zwanej również „pigułką 72 po” ze względu na maksymalny czas (liczbę godzin), w którym należy jedną z nich zastosować(escapelle), aby skutecznie zadziałała. W Polsce dostępne są dwa rodzaje owych pigułek: Escapelle oraz ellaOne. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do zajścia w ciążę. Jak dokładnie działają pigułki? Mechanizm działania ellaOne polega na hamowaniu albo opóźnieniu owulacji (czyli uwolnienia komórki jajowej) poprzez wstrzymanie wyrzutu hormonu luteinizującego. Zażycie owej pigułki bezpośrednio przed spodziewaną owulacją może opóźnić pękanie pęcherzyków nawet przez 5 dni. Podobnie działa Escapelle. Pigułka ta odpowiada za proces hamowania uwalniania komórki jajowej przez jajniki i w efekcie zapobiega zapłodnieniu już uwolnionego jajeczka. Tabletka dzień po nie przerywa więc ciąży. Obydwie tabletki zapobiegają również ciąży nawet jeżeli doszło już do owulacji, uniemożliwiając implantację ew. zarodka w jamie macicy.

Przychodnia online – jak działa i jaką pomoc oferuje?

Wspomniana pigułka jest dostępna jedynie na receptę, przepisywana przez lekarza. Bardzo istotne jest, aby zażyć ją możliwie najszybciej po stosunku. Należy przy tym wiedzieć, że pigułka ta, choć bywa nazywana „antykoncepcją awaryjną”, nie powinna być traktowana jako rodzaj „zwykłej” antykoncepcji. Jej regularne stosowanie może bowiem prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu, dlatego też zaleca się jej stosowanie wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, np. niezabezpieczonego stosunku, pęknięcia prezerwatywy itp.

Lekarz online jak to działa?

Przychodnia online – jak działa i jaką pomoc oferuje?

Jak już wspomniano wcześniej, w przypadku tabletek dzień po bardzo istotny jest czas przyjęcia pigułki. Powinien być on możliwie jak najszybszy po stosunku. Dlatego też tak ważne jest błyskawiczne i sprawne umówienie wizyty u lekarza. Niestety, z różnych przyczyn nie zawsze jest to możliwe. W mniejszych miejscowościach dostęp do specjalistów może być bardzo utrudniony, często nawet niemożliwy. Ponadto istnieje tzw. klauzula sumienia, zgodnie z którą lekarz może po prostu, zgodnie z prawem, nie przepisać pigułki, również jest czynnikiem ryzyka, wpływającym na możliwe trudności i opóźnienia w przyjęciu tabletki. Z tej przyczyny warto od razu zgłosić się do specjalisty, który – pod warunkiem pomyślnego przejścia wywiadu medycznego – wypisze receptę. A jak dokładnie działa lekarz online?

Aby skorzystać z usług lekarza online, należy wykupić konsultację na stronie ZdalnaPrzychodnia.pl oraz wypełnić formularz, odpowiadając na zadane pytania dotyczące m.in. stanu zdrowia. W ciągu 1 godziny z pacjentem kontaktuje się lekarz. W przypadku braku przeciwwskazań, wystawia receptę elektroniczną. Recepta online może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. Aby ją wykupić, należy w aptece podać czterocyfrowy kod widoczny na recepcie oraz swój PESEL. Cały proces odbywa się bardzo szybko, w ciągu maksymalnie kilku godzin. Dzięki temu pacjentka oszczędza – tak cenny w jej przypadku – czas.

 

 

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk