przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Przyczyny wysokiego pulsu i jego objawy – czy wysoki puls jest groźny?

Przyczyny wysokiego pulsu i jego objawy – czy wysoki puls jest groźny?

Tętno (puls) można mierzyć w warunkach domowych manualnie lub wykorzystując specjalistyczne urządzenia medyczne. Regularnie wykonywane pomiary pulsu są podstawą kontrolowania swojego stanu zdrowia nie tylko w chorobie, ale i w zdrowiu. Puls odbiegający od przyjętej normy jest stanem nieprawidłowym, który wymaga sprawdzenia.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na wysoki puls, który określa się mianem tachykardii. Przyczyn wysokiego pulsu może być wiele, w tym zarówno te związane z trybem życia danej osoby, jak i te związane z poważnymi schorzeniami. Co może odpowiadać za wysoki puls i jakie są objawy tachykardii? Czy wysoki puls może być niebezpieczny? Więcej informacji na ten temat zebraliśmy poniżej.

Czym jest puls i jaka jest jego norma?

Mianem pulsu, inaczej tętna, określa się ilość uderzeń serca na minutę. Jest to zatem parametr określający funkcjonowanie serca i na podstawie jego śledzenia można określić, w jaki sposób serce pracuje w spoczynku i w okresie aktywności. Puls powinien być mierzony regularnie – stanowi jeden z najważniejszych parametrów kontroli zdrowia pacjenta. Do mierzenia pulsu w warunkach domowych można wykorzystać ciśnieniomierz lub pulsoksymetr. Z powodzeniem można zmierzyć również puls bez specjalistycznych urządzeń, umieszczając palec na tętnicy promieniowej, szyjnej czy ramiennej, a następnie licząc ilość odczuwanych uderzeń w ciągu 15 sekund i mnożąc otrzymany wynik przez 4, by otrzymać ostatecznie ilość uderzeń serca na minutę.

Prawidłowe tętno człowieka jest nieco inne w różnych grupach wiekowych – będzie też naturalnie inne w spoczynku i w czasie aktywności. W czasie aktywności serce bije szybciej, co jest niezbędne, by zaopatrzyć w tlen pracujące mięśnie. Za prawidłowy puls w stanie spoczynku uważa się ten, który mieści się w granicach 60-100 uderzeń na minutę. Puls powyżej 100 uderzeń na minutę określany jest jako tachykardia, inaczej częstoskurcz. Puls poniżej 60 uderzeń na minutę to natomiast bradykardia.

Wysoki puls – możliwe przyczyny i objawy

Puls zbyt wysoki, czyli powyżej wartości uznawanych za prawidłowe, może mieć wiele przyczyn. Puls podwyższa się między innymi w związku ze spożyciem alkoholu lub kawy, poza tym jego podwyższenie może mieć związek z paleniem papierosów czy zażyciem narkotyków. Do podwyższenia pulsu mogą przyczynić się też intensywne emocje, wysiłek fizyczny, a nawet stres i zaburzenia lękowe. Również wiele zaburzeń i chorób może odpowiadać za to, że puls u pacjenta jest za wysoki. Do przyczyn wysokiego pulsu można zaliczyć między innymi anemię, nerwicę i odwodnienie, a także niewydolność serca oraz niewydolność krążenia. Za wysoki puls u pacjenta może też odpowiadać niedotlenienie, a nawet infekcje i towarzysząca im gorączka. Do podwyższenia pulsu mogą przyczyniać się też takie zaburzenia jak nadczynność tarczycy czy hipoglikemia, poza tym nie bez znaczenia są w tym przypadku wady serca. Problem mogą stanowić też niektóre choroby płuc, nadciśnienie tętnicze, a nawet zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Objawy wysokiego tętna nie zawsze są przez pacjentów zauważalne. Często jednak podwyższonemu tętnu towarzyszą objawy w postaci kołatania serca. Pacjent może też odczuwać zawroty głowy, może mieć duszności, a niekiedy pojawia się też uczucie niepokoju, spłycony oddech i ucisk w okolicy mostka – nie można lekceważyć takich symptomów.

Czy wysoki puls jest niebezpieczny?

Wysoki puls w spoczynku nie jest stanem prawidłowym, zatem wymaga poszerzonej diagnostyki. Wysoki puls może być niebezpieczny, prowadząc między innymi do zawału serca lub udaru, co w poważnych przypadkach może skończyć się nawet zgonem.

Sposób walki z wysokim pulsem dobiera się indywidualnie do zdiagnozowanej przyczyny. Jeśli np. pacjent ma wysoki puls na tle nerwowym, może pomóc wizyta u psychologa, a także wdrożenie ćwiczeń oddechowych, technik relaksacyjnych itd. Jeżeli natomiast wysoki puls jest związany ze stanami patologicznymi organizmu, należy leczyć zaburzenie, które się do niego przyczynia. Pacjent może między innymi wymagać stosowania leków regulujących pracę serca i normalizujących ciśnienie krwi.

Czytaj dalej: https://tendoktor.pl/wysoki-puls-przyczyny-objawy-i-czy-jest-niebezpieczny/

Artykuł sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
0
Twój Koszyk