Kiedy skorzystać z pomocy psychologa online?
Terapia internetowa, poza formą, nie różni się wiele od tradycyjnej terapii – w obu przypadkach konsultacje prowadzone są przez licencjonowanych psychologów, którzy zapewniają wirtualne wsparcie. Psychologowie online mogą pomóc każdemu, kto wymaga rozwiązania problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, jak np.:
- problemy z gniewem
- poczucie wypalenia zawodowego
- natłok stresujących sytuacji
- przełamywanie barier emocjonalnych
- depresja
- trudne sytuacje życiowe.
Wizyta internetowa jest szczególnym ułatwieniem dla osób, które zmagają się z obawami przed bezpośrednim spotkaniem. Z internetowych konsultacji powinny również korzystać osoby, których dostęp do pomocy specjalisty jest utrudniony.
Jak wygląda terapia z psychologiem online?
Istnieje kilka opcji dostępnych terapii: rozmowa wideo, rozmowa audio lub rozmowa tekstowa za pomocą czatu czy maili. To pacjent wybiera, która forma jest dla niego najbardziej komfortowa. Wizyty nie mają ustalonego schematu, a o ich przebiegu decyduje pierwsza wizyta u psychologa online, polegająca na zebraniu wstępnego wywiadu. To wtedy psycholog powinien dowiedzieć się o wszystkich trudnościach, z jakimi zmaga się pacjent, dlatego warto szczerze odpowiadać na pytania, by jak najlepiej dopasować dalszy plan działania. Po pierwszym spotkaniu terapeuta ustala częstotliwość wizyt w ramach terapii online oraz dalsze leczenie i ewentualne konsultacje z innymi specjalistami.
Jakie są korzyści z terapii online?
Większość korzyści z terapii online wiąże się oczywiście z wygodą, ale nie tylko. Poniżej przedstawiamy kilka z największych zalet tej opcji.
Pomoc dla osób z terenów oddalonych
Osoby, które zamieszkują małe miejscowości muszą pokonywać długie dystanse, by móc zasięgnąć porady psychologa lub w ogóle nie mają do niego dostępu. Połączenie z Internetem zapewnia stosunkowo szybką i łatwą możliwość leczenia, które w innym przypadku mogłoby okazać się nieosiągalne.
Dostępność dla osób z ograniczeniami fizycznymi
Terapia online to także szansa dla osób z niepełnosprawnościami. Mobilność może być dużym problem, gdy należy dotrzeć do gabinetu z dala od domu. Ludzie, którzy nie są w stanie opuścić domu z różnych powodów, mogą uznać terapię za jedyną alternatywę dla tradycyjnych wizyt u psychologa.
Oszczędność czasu
Terapeuci online są dostępni szybko i bez konieczności podróżowania, możemy odbyć konsultację w każdym miejscu, które uznamy za stosowne. Taka forma spotkań to również elastyczność podczas ich ustalania, ale też wygoda, dzięki której może udać się odwoływać mniej wizyt niż w przypadku spotkań twarzą w twarz.
Większa dyskrecja
Psycholog jest zobowiązany do utrzymania tajemnicy lekarskiej, jednak wiele osób obawia się spotkania osób znajomych np. w poczekalni gabinetu. Psycholog online eliminuje to ryzyko. Dodatkowo, będąc w znanym dla siebie otoczeniu, czujemy się bardziej komfortowo. To zwiększa naszą wrażliwość i potęguje otwartość, dlatego dla wielu osób taka forma będzie bardziej przystępna.
Czy terapia online jest skuteczna?
Psycholog online nie różni się niczym od tradycyjnego psychologa, czyli tego, który odbywa spotkania z pacjentami we własnym gabinecie. Osoby te są wykwalifikowane, a poprzez takie spotkania można leczyć swoich pacjentów z dowolnego miejsca. Kluczowe jest, by znaleźć najlepszego dla siebie psychologa – osobę, która pomoże w radzeniu sobie z wyzwaniami życiowymi. Jeśli czujesz, że psycholog online jest dla Ciebie najlepszą możliwą opcją, nie zwlekaj – zadbaj o własne zdrowie jak najszybciej.