przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – kiedy i do kogo zgłosić się po pomoc?

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – kiedy i do kogo zgłosić się po pomoc?

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – kiedy i do kogo zgłosić się po pomoc?

Coraz więcej osób mierzy się z różnego rodzaju problemami natury psychicznej. Do naszej dyspozycji pozostają psychologowie, psychoterapeuci, jak również psychiatrzy. Kiedy i do kogo zgłosić się po pomoc? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Psycholog – dla kogo skierowane są tego typu usługi?

Psycholog to specjalista, do którego udajemy się najczęściej w przypadku potrzeby otrzymania porady lub opinii psychologicznej, gdy odczuwamy problemy natury psychologicznej, a nie wiemy do kogo zwrócić się po pomoc oraz z jakiego rodzaju psychoterapii skorzystać. To specjaliści, którzy swoją pracę opierają m.in. na pogłębionej diagnostyce osobowości, ocenie procesów poznawczych, funkcjonowania afektywnego, behawioralnego, jak również ocenie dyspozycji psychicznych. W tym celu bardzo często z pacjentami/tkami przeprowadzana jest rozmowa (wywiad), jak również wykonywane są testy psychologiczne. To dzięki dokładnej opinii psychologicznej, łatwiej jest uzyskać dopasowane i skuteczne, dalsze leczenie.

Na uwagę zasługuje fakt, że psycholog nie zleca farmakoterapii, jak również nie prowadzi psychoterapii. To najczęściej psycholog kieruje swojego klienta/tkę do dalszych specjalistów – psychiatrów, bądź sugeruje rozpoczęcie psychoterapii. Warto więc udać się do psychologa, gdy sami nie mamy pewności, do kogo powinniśmy się udać, by uzyskać właściwą pomoc lub gdy mamy poczucie że obecna psychoterapia lub farmakoterapia nie przynosi wymiernych rezultatów. W takim przypadku zalecane jest przeprowadzenie testów psychologicznych, aby zweryfikować poprawność diagnozy.

Psychiatra – kiedy warto wybrać się do tego specjalisty?

Udając się do psychiatry, otrzymujemy plan leczenia farmakologicznego. Do postawienia pełnej diagnozy, psychiatrzy niejednokrotnie korzystają z pracy psychologów (przeprowadzonego wywiadu, testów i opinii psychologicznej). O pomoc do psychiatry możemy zgłosić się samodzielnie, gdy widzimy u siebie znaczące objawy i cierpienie.

Psychoterapeuta 

Do psychoterapeuty najczęściej trafiamy po wizycie u psychologa, bądź u psychiatry. Zadaniem tego specjalisty jest pomoc w przepracowaniu nasilających się problemów i trudności, które są wywoływane przez zaburzenia psychiczne. W zależności od pacjenta/tki dobierana jest właściwa metoda terapeutyczna, która najczęściej wskazana jest w planie. Wyróżnić można m.in.: 

  • indywidualną, krótkoterminową psychoterapię,
  • indywidualną, długoterminową psychoterapię,
  • indywidualną psychoterapię podtrzymującą,
  • grupową psychoterapię długoterminową i krótkoterminową,
  • psychoterapię systemową (rodzinną).

Psychoterapeuta nie musi być psychologiem, czy psychiatrą, jednak musi ukończyć specjalistyczną szkołę psychoterapii, jak również odbyć właściwe praktyki, terapię własną i superwizje.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk