przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Psychoterapia po śmierci bliskiej osoby

Psychoterapia po śmierci bliskiej osoby

Utrata kogoś, na kim nam zależy to bardzo bolesne doświadczenie. Niektórzy przechodzą przez to stosunkowo sprawnie – a inni nie są w stanie całkowicie się otrząsnąć i wrócić do normalnego życia. Jest to szczególnie trudne w momencie, gdy mamy do czynienia ze śmiercią dziecka. Dlatego też najważniejsze jest tutaj zrozumienie, że potrzebna jest nam pomoc specjalisty – a potem udanie się na psychoterapię.

Psychoterapeuta wyjaśni nam cały proces żałoby, przez który przechodzimy i pomoże nam zrozumieć to, co dzieje się z naszym ciałem i z naszym umysłem. Dzięki jego wskazówkom nauczymy się żyć z odczuwanym bólem, który po jakimś czasie przestanie być tak trudny do zniesienia. Taka wiedza przyda nam się później także w wielu innych dziedzinach życia. Czasami podobne odczucia towarzyszą również zakończeniu związku z kimś, z kim spotykaliśmy się przez bardzo długi czas.

Czy zawsze po stracie konieczna będzie terapia?

Nie każde trudne doświadczenie będzie wymagało od nas wizyty u terapeuty – tak samo jak nie z każdym przeziębieniem udajemy się do gabinetu lekarskiego. Podjęcie ostatecznej decyzji należy tylko do nas i warto podjąć ją świadomie. Psychoterapeuta nie poda nam gotowego rozwiązania i magicznej pigułki, która umożliwia szybkie pozbycie się żałoby. Całkowite wyleczenie naszego umysłu może potrwać nawet kilka lat – a my musimy przez cały ten czas faktycznie chcieć tam przychodzić.

Jak poznać, że przydałaby nam się pomoc? Jeżeli śmierć bliskiej osoby wydarzyła się już jakiś czas temu, a ty w dalszym ciągu nie potrafisz powrócić do swoich obowiązków i codziennych przyzwyczajeń – to może być znak, że nie poradzisz sobie z tym samodzielnie.

 

Podobnie w sytuacji, gdy nie możesz myśleć tak naprawdę o niczym – jak tylko o tej konkretnej osobie. Na pewno z tego powodu rezygnujesz ze spotkań z bliskimi i powoli wycofujesz się z życia towarzyskiego – co będzie tylko pogłębiało wrażenie izolacji i odczuwany smutek.

Wybierz się do dobrego specjalisty

Zanim zapiszesz się na wizytę koniecznie upewnij się, że dany psychoterapeuta specjalizuje się właśnie m.in. w radzeniu sobie z utratą kogoś bliskiego. Nie każdy specjalista będzie do tego dobrze przygotowany, a Ty potrzebujesz najlepszej możliwej terapii.

Postaraj się również nie zniechęcać po pierwszej wizycie, która zwykle jest bardzo trudna. Konieczność rozmowy o zmarłym może wydać nam się niemożliwa, ale jeżeli będziemy przychodzić na terapię regularnie – po pewnym czasie stanie się to o wiele łatwiejsze. We Wrocławiu psychoterapuetą godnym polecenia jest Pani prof. dr hab. n. med. Donata Kurpas.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk