przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Pulsoksymetr – co to jest, komu się przyda, działanie, rodzaje

Pulsoksymetr – co to jest, komu się przyda, działanie, rodzaje

Pulsoksymetr jest elektronicznym urządzeniem, które służy do bezinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Pomiar odbywa się za pomocą pochłaniania promieniowania przez tkanki (o dwóch różnych długościach fal promieniowania). Jak działa to urządzenie? Kto z niego korzysta? Jakie rodzaje znajdziemy na rynku i jak odczytywać pomiary z pulsoksymetrów?

Działanie pulsoksymetru

Zakup pulsoksymetrów w aptekach jest bardzo dobrym rozwiązaniem. To urządzenie służy do przezskórnego pomiaru wysycenia krwi tlenem, z użyciem metody pulsoksymetrii. W tym celu korzysta się z dwóch długości fal, jakimi są promieniowania czerwone i podczerwone. Sygnał bazuje na dwóch składowych, którymi są wartości stałe i zmienne. Składowa zmienna ma za zadanie opisać absorbancję pulsującej krwi tętniczej w organizmie. Dzięki pomiarowi dochodzi do obliczenia stopnia nasycenia hemoglobiny tlenem. Co ciekawe, ten niewielki sprzęt wykorzystamy z powodzeniem do zmierzenia tętna. Specjalny czujnik z dwoma diodami LED i fotodiodami umieszczany jest na końcu najmniejszego palca.

Rodzaje pulsoksymetrów

W aptekach i sklepach znajdziemy przede wszystkim pulsoksymetry stacjonarne i napalcowe. Te drugie opierają się na czujniku, który jest zakładany na palec danej osoby. Znajduje zastosowanie podczas użytkowania poza obszarem szpitala – przeszkolona osoba może wykonać pomiar w każdej chwili i w każdym miejscu. Stacjonarny model jest wykorzystywany głównie w domach opieki i szpitalach, jak również w placówkach medycznych. Posiada większą liczbę funkcji, co pozwala zmierzyć też oddech, ciśnienie, czy sprawdzić położenie rurki wewnątrztętniczej. Co ciekawe, jest nakładany nie tylko na palec, lecz także na płatek ucha.

Komu przyda się pulsoksymetr?

Pulsoksymetr stosuje się u wielu pacjentów, którzy cierpią na choroby i schorzenia związane z:

  • problemami sercowymi,
  • układem oddechowym,
  • nadciśnieniem,
  • cukrzycą,
  • koniecznością stałej opieki nad pacjentem.

Okazuje się, że urządzenie jest potrzebne również sportowcom wyczynowym i kobietom w ciąży. Badanie tego typu jest wykonywane u każdej osoby, która zagrożona jest niskim ciśnieniem cząstkowym tlenu we krwi. Oczywiście zdrowe osoby także z powodzeniem sięgają po pulsoksymetry, zwłaszcza jeśli pragną kontrolować puls i inne wartości.

Jak odczytywać pomiary?

Warto zauważyć, że odpowiedni poziom saturacji tlenem waha się w granicach od 95 do 99 proc. Specjaliści zalecają ustawienie alarmu, który zasygnalizuje niedotlenienie. Niestety dokładność pomiaru może być zaburzona wtedy, gdy w organizmie występuje podwyższony poziom bilirubiny, methemoglobiny i karboksyhemoglobiny. Niepokojące pomiary są dla nas potwierdzeniem tego, że powinniśmy odwiedzić lekarza. Nie zapominajmy o tym, że wraz z pulsoksymetrem postawić możemy na uzupełniające akcesoria, jakimi są np. czujnik z klipsem dla dorosłych, czujnik z klipsem dla dzieci, czujnik noworodkowy, ładowarka. Cena urządzenia zależna jest od tego, jaki rodzaj dobierzemy. Taniej zapłacimy za napalcowy pulsoksymetr.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk