Recepta na kryzys lekowy

Umów Wizytę

Recepta na kryzys lekowy

Sierpień 7, 2019

Polska jako kraj ma ogromny potencjał, jeśli mamy na myśli rynek zbytu leków. Jednak zdaniem pani Jadwigi Emilewicz, będącej ministrem przedsiębiorczości i technologii, moglibyśmy również być bardzo atrakcyjnym miejscem ich produkcji.

 

Czy obecny kryzys lekowy i brak w dostępie do niektórych medykamentów można było przewidzieć wcześniej?

 

Otóż zdaniem pani minister niekoniecznie. Tak samo nie można z tym kryzysem wiązać prac nad programem rozwojowego trybu refundacyjnego (RTR), który w dłuższej perspektywie ma się przyczynić do zwiększenia ilości leków produkowanych w Polsce.

 

Źródła kryzysu lekowego znajdują się w głównej mierze w Azji. Tam bowiem produkowanych jest mnóstwo substancji podstawowych, z których wytwarza się leki. A europejscy, w tym i polscy producenci leków, są od tego rynku mocno uzależnieni. Nie tylko zamawiamy tam substancje podstawowe, ale też i niektóre leki generyczne. Zatem każde wahania na tamtym rynku, mają i będą miały bezpośrednie przełożenia na dostępność leków w Europie i samej Polsce.

 

Czy wprowadzenie programu RTR może zmienić tę sytuację i czy można go było wprowadzić wcześniej?

 

Polscy producenci leków wykorzystują w swych procesach technologicznych substancje czynne produkowane na rynku azjatyckim. Zatem to długi proces, by doprowadzić do odbudowania autentycznej produkcji farmaceutyków w naszym kraju. Tym samym nawet wprowadzenie programu RTR choćby 2 lata temu nie spowodowałoby, iż bylibyśmy od razu znacznie mniej zależni od chińskich producentów substancji czynnych.

 

Sam program RTR należy rozumieć jako strategię na najbliższe lata w aspekcie chęci zlokalizowania w Polsce przedsięwzięć odpowiedzialnych na nowoczesne technologie w branży farmaceutycznej. I jako taki ma obecnie „zielone światło” ze strony ekipy rządzącej. Zarówno pan premier Mateusz Morawiecki, jak i minister zdrowia Łukasz Szumowski, są za tym, by sam RTR skutecznie powiązał budżet refundacyjny z zapisami proinnowacyjnymi i proprzemysłowymi. Zatem należy się spodziewać, iż ten program właśnie w tym kierunku będzie zmierzał.

A dlaczego sam projekt jest tak długo konsultowany?

Otóż zdaniem pani minister Jadwigi Emilewicz, sama materia projektu RTR jest niezwykle skomplikowana. Kwestią poddawaną w wątpliwość jest przede wszystkim to, czy jakiekolwiek dodatkowe środki finansowe winny być wyodrębnione na ten cel w ramach budżetu refundacyjnego. Jednak być może kwestia budżetu nie jest najistotniejsza, gdyż prowadzone konsultacje z branżą farmaceutyczną skłaniają do wniosku, iż nie oczekuje ona dodatkowych środków finansowych, lecz innego rodzaju benefitów.

 

Znajdź nas

Przychodnia PRAMED Sp. z o.o.
aleja Wyzwolenia 7
70-552 Szczecin