Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej. Jego ogromne zalety to bezinwazyjność, a także brak konieczności użycia szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. Jakie są dzieje tego wspaniałego wynalazku? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej. Jego ogromne zalety to bezinwazyjność, a także brak konieczności użycia szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. Rezonans magnetyczny znajduje zastosowanie głównie do wykrywania zmian chorobowych w mózgu, sercu i innych mięśniach, niemniej jednak z jego pomocą można badać niemalże całe ciało. Wszystko to ma swój początek w latach 80. XX wieku, gdy młody patolog – Robert Kagan spopularyzował to urządzenie w całych Stanach Zjednoczonych. Niestety ale na początku nie wszystko szło zgodnie z założeniem Kagana, ponieważ pierwszy szpital w którym pracował odmówił zakupu skanera do badań rezonansu magnetycznego. Niemniej jednak lekarze z innej placówki zauważyli potencjał w tym urządzeniu, w związku z czym aż w czterdziestu lekarzy złożyli się po 25 tysięcy dolarów i dzięki temu udało im się kupić rezonans magnetyczny od firmy Diasonics.
Oferta badań za pomocą rezonansu, która dostępna jest w dzisiejszych czasach jest na tyle rozbudowana, że pomaga rozpoznać i zdiagnozować schorzenia które wcześniej były niezbadane. Rezonans magnetyczny w Gdańsku, Warszawie czy innych większych miastach z pewnością wykonasz od ręki w licznych placówkach prywatnych lub posiadających kontrakt z nfz.
Jak wyglądał rozwój rezonansu magnetycznego w Polsce?
Szpital Kolejowy w Warszawie był pierwszym miejscem w Polsce, które zdecydowało się zainwestować w rezonans magnetyczny. W 1991 roku, gdy sprzęt był już fizycznie w warszawskim szpitalu, ośmioosobowy zespół lekarzy radiologów pracował, aby poznać możliwości sprzętu. Pierwszy aparat był zakupiony w USA od marki Toshiba, miał on moc 0,5 Tesla, jako ciekawostkę możemy wspomnieć, że sprzęty produkowane w dzisiejszych czasach dysponuje mocą od 1,5 T do 3 T. Pierwszy rezonans magnetyczny w Polsce miał także znacznie ograniczone możliwości między innymi nie można było nim wykonywać badań dyfuzyjnych oraz perfuzyjnych, co obecnie jest jedną z głównych funkcji tego urządzenia.
Polscy naukowcy a rezonans magnetyczny
To właśnie Jacek Hennel oraz Andrzej Jasiński byli pierwszymi polskimi naukowcami, którzy rozpoczęli pracę nad stworzeniem rezonansu magnetycznego. Profesor Jasiński, aby dokształcić się w tym temacie udał się na Uniwersytet w Wielkiej Brytanii gdzie pod okiem uznanego profesora Petera Mansfielda uczył się obrazowania rezonansem. Jako ciekawostkę dodamy, że profesor Mansfield w 2003 roku otrzymał uznaną na całym świecie nagrodę Nobla za odkrycie dotyczące obrazowania rezonansu magnetycznego. 1986 rok był przełomowy dla polskich naukowców, ponieważ uzyskali oni pierwszy obraz na skonstruowanym w Instytucie aparacie. Następnie w latach 90. rodzimy rezonans magnetyczny użyty został do badania zwierząt i z powodzeniem sprawdził się przy diagnostyce pszczół oraz przy diagnostyce uszkodzenia rdzenia u szczurów.
Rezonans magnetyczny a diagnostyka sportowców
Profesor Jerzy Żołądź w połowie lat 90. zainteresował się stosunkowo nową technologią, jaką był rezonans magnetyczny. Niemniej jednak sprzęt ten zaintrygował go głównie pod kątem diagnostyki sportowców. W taki właśnie sposób zaczęły się badania nad procesami, które zachodzą w mięśniach u sportowców. Do badań zostali włączenie wolontariusze, którymi z reguły były osoby aktywne fizycznie oraz studenci, jednym z nich był późniejszy olimpijczyk Robert Korzeniowski. W XXI wieku rezonans magnetyczny to jeden z podstawowych elementów diagnostyki sportowców. Słowem podsumowania, rezonans magnetyczny z pewnością zrewolucjonizował świat medycyny, ponieważ pozwolił zobaczyć medykom wszystko to co dotychczas było nieosiągalne.