Rezonans magnetyczny serca – wysoka dokładność badania

Diagnostyka kardiologiczna pozwalająca wykryć, a potem leczyć, choroby serca, musi być niezwykle dokładna. Dlatego też, gdy wcześniejsze badania mające zdiagnozować choroby tego typu dają niejasne wyniki, zazwyczaj zleca się badania rezonansu magnetycznego serca.

Dziś wachlarz badań oferowanych do diagnozy różnych chorób jest bardzo szeroki. Tak samo jest w diagnostyce kardiologicznej. Tylko odpowiednio wykonane badania z jasnymi wynikami są podstawą skutecznego leczenia, a nie błądzenia po omacku. Dlatego też, gdy występują zaburzenia rytmu serca, czy inne niepokojące objawy, lekarz często zleca jedno z bardziej precyzyjnych badań, którym jest rezonans magnetyczny serca. Możemy wykonać rezonans magnetyczny serca prywatnie lub korzystając z opcji: rezonans magnetyczny serca na NFZ.

Rezonans magnetyczny serca – kiedy się go wykonuje i na czym polega

Badanie serca, którym jest rezonans magnetyczny, zazwyczaj wykonuje się przy wystąpieniu szmerów w sercu, zaburzeniach rytmu serca, u osób po przebytych zawałach. Wskazaniem do przeprowadzenia rezonansu serca są także bóle w klatce piersiowej czy duszności. Rezonans serca jest wykonywany zazwyczaj wtedy, gdy RTG klatki piersiowej i echo serca nie dają jasnego obrazu choroby. Rezonans magnetyczny serca prywatnie czy rezonans magnetyczny serca na NFZ przeprowadza się przy użyciu skanera MRI. Taki skaner emituje fale radiowe, one po wniknięciu do ciała, wracają do skanera, który przetwarza je na informację. Sama maszyna przypomina dużą tubę, do której pacjent wjeżdża na ruchomym stole. Ponieważ rezonans należy do najdokładniejszych badań obrazowych wykorzystywanych w badaniu serca, pozwala stwierdzić: wady zastawkowe, zawał serca, wady serca (nabyte lub wrodzone), chorobę wieńcową, guzy etc.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego serca

Jeśli wybieramy się na rezonans magnetyczny serca, istotne jest, by w tym dniu nie pić kawy, nie palić papierosów czy nie męczyć się fizycznie. Słowem, należy unikać wszystkiego, co mogłoby zakłócić obraz pracy serca. Badanie wykonuje się na czczo. Jeśli chodzi o przeciwwskazana do MRI serca, to przeszkodą jest np. rozrusznik serca czy pompa insulinowa. 

Dobrze w razie zdrowotnych wątpliwości i nierozwiązanych problemów ze strony pracy serca korzystać z pewnych metod diagnostycznych. Warto w tym zakresie wybrać miejsce, gdzie badanie jest wykonywane w pełnym dla pacjenta komforcie. Fachowość badania gwarantuje rezonans magnetyczny serca w MR Diagnostic

Zadzwoń Teraz
8
Twój Koszyk