al. Wyzwolenia 7, pon - pt: 07:30 - 19:00

ul. Wyszyńskiego 42, pon - pt: 10:00 - 19:00
sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-203 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Rodzaje prądów wykorzystywanych w elektroterapii

Rodzaje prądów wykorzystywanych w elektroterapii

Elektroterapia, nazywana także elektrolecznictwem, to jedna z metod terapeutycznych, stosowana w fizjoterapii, zaliczana do działu fizykoterapii. Fizykoterapia obejmuje wszystkie rodzaje zabiegów, w których wykorzystywane jest działanie bodźców fizykalnych na organizm. W przypadku elektroterapii jest to oddziaływanie prądu na tkanki w celu wywołania efektów terapeutycznych. Zabiegi z wykorzystaniem impulsów elektrycznych uznawane są przez terapeutów i lekarzy za wysoce skuteczne. W celach leczniczych wykorzystywane są różne rodzaje i modulacje prądów, a ich zastosowanie uwarunkowane jest rodzajem schorzenia, wrażliwością pacjenta oraz jego ogólnym stanem.

Rodzaje prądów wykorzystywanych w elektroterapii

W zależności od rodzaju schorzenia, a także planowych efektów leczenia, dokonuje się wyboru odpowiedniego rodzaju prądu stałego, zmiennego lub impulsowego. Na podstawie odczuć pacjenta dostosowana zostaje częstotliwość prądu, a także jego natężenie i czas zabiegu. Najczęściej wykorzystywane w fizjoterapii rodzaje prądów to: prąd galwaniczny, TENS, prądy interferencyjne, prąd Traberta, prądy diadynamiczne. Prąd stały (galwaniczny) wykorzystuje się także w zabiegach jonoforezy w celu podania leku w głąb tkanek.

Efekty elektrolecznictwa

Do efektów zabiegów z wykorzystaniem prądu zalicza się działanie: przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, poprawiające ukrwienie i odżywienie tkanek, zmniejszające napięcie mięśniowe lub stymulujące mięśnie (elektrostymulacja). Uzyskane efekty zależą od zastosowanych parametrów zabiegu. Specjalistyczne aparaty do elektroterapii posiadają wbudowane kanały zabiegowe oraz możliwość ręcznego ustawienia wartości natężenia i częstotliwości wykorzystywanego prądu. Wiele dostępnych na rynku aparatów pozwala na wykorzystanie różnych rodzajów prądu. Przykładem aparatu, który umożliwia terapię z wykorzystaniem aż 10 rodzajów prądów terapeutycznych jest Multitronic –MT3, który jednocześnie posiada dwa kanały zabiegowe, co umożliwia jednoczesną stymulację dwóch obszarów.

Wskazania i przeciwwskazania do elektroterapii

Lista wskazań do elektroterapii jest bardzo długa. Obejmuje zarówno urazy i choroby ortopedyczne, jak również schorzenia reumatologiczne. Wśród najczęstszych wskazań wymienia się: dyskopatię kręgosłupa, chorobę zwyrodnieniową stawów, stany zapalne tkanek, nerwobóle, bóle głowy, stany pourazowe narządu ruchu, dystrofie mięśniowe. Przy odpowiednim doborze parametrów zabiegowych elektroterapia jest metodą skuteczną i bezpieczną. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do jej stosowania. Przeciwwskazania bezwzględne obejmują: wszczepione implanty elektroniczne (np. rozrusznik serca) lub metalowe w obszarze zabiegowym, chorobę nowotworową, ostre stany zapalne i zmiany skórne obszaru zabiegowego, zaburzenia czucia, nietolerancję prądu, ciążę.

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia Przychodnia Wyzwolenia 7

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte

Godziny otwarcia Przychodnia Wyszyńskiego 42

Poniedziałek: 10.00 - 19.00
Wtorek: 10.00 - 19.00
Środa: 10.00 - 19.00
Czwartek: 10.00 - 19.00
Piątek: 10.00 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
0
Twój Koszyk
📞