przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Różnica między cukrzycą typu 1 a typu 2: objawy cukrzycy

Różnica między cukrzycą typu 1 a typu 2: objawy cukrzycy

Różnica między cukrzycą typu 1 a typu 2: objawy cukrzycy

Cukrzyca często jest mylnie postrzegana jako jedna choroba, podczas gdy w rzeczywistości jest to grupa zaburzeń. Najpopularniejszymi są cukrzyca typu 2 i typu 1, jednak występują też inne, np. cukrzyca ciążowa. Warto znać różnicę między pierwszym a drugim typem – nawet jeśli nie znasz nikogo, kto na cukrzycę choruje.

  1. Cukrzyca w liczbach

  2. Przyczyny powstawania cukrzycy

  3. Objawy cukrzycy

  4. O czym należy pamiętać?

Cukrzyca w liczbach

W Polsce, ze wszystkich chorych na cukrzycę, około 90% przypadków to cukrzyca typu drugiego, około 9% to typ 1, natomiast w pozostałym procencie mieszczą się inne rodzaje, np. cukrzyca ciążowa czy wtórna. W przełożeniu na realne liczby, na cukrzycę typu 1 choruje około 180 tysięcy osób, natomiast typu 2 – już około 2 milionów. Warto podkreślić, że są to osoby zdiagnozowane, ponieważ szacuje się, że nawet milion osób może chorować na cukrzycę i nie zdawać sobie z tego sprawy. Dlatego właśnie tak ważne jest profilaktyczne badanie poziomu cukru.

Przyczyny powstawania cukrzycy

Zarówno cukrzyca typu 1, jak i 2 to choroby nieuleczalne, a terapia polega między innymi na kontrolowaniu poziomu cukru. Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, gdzie organizm osoby chorej niszczy komórki, odpowiadające za produkcję insuliny. Przyczyny nie są jasne, jednak często upatruje się ich w przewlekłym stresie czy infekcjach wirusowych. Natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 przyczyną jest niezdrowy styl życia, np. otyłość, zła dieta czy brak aktywności fizycznej. Wpływ mają też wiek, choroby serca czy zła tolerancja glukozy.

Objawy cukrzycy

Zarówno w przypadku typu 1, jak i 2, objawy cukrzycy są takie same. Należy do nich ogromne pragnienie, częste oddawanie moczu, chudnięcie, ospałość (zwłaszcza po posiłku) oraz skurcze mięśni. Różnica występuje jednak w ujawnianiu się tych objawów. W przypadku cukrzycy typu 1 jest ono gwałtowne i silne. Takie osoby w krótkim czasie trafiają do szpitala, gdzie mogą zostać zdiagnozowane. Natomiast objawy cukrzycy typu 2 są dużo bardziej łagodne i często bywają niezauważone nawet przez wiele lat, dlatego tak ważne są okresowe badania poziomu cukru.

O czym należy pamiętać?

Cukrzycę typu 1 i 2 leczy się w odmienny sposób. Typ 1 wymaga stałej kontroli poziomu cukru i dostarczania insuliny z zewnątrz za pomocą pompy lub penów. W przypadku typu 2 często wystarczy odpowiednio dobrana dieta, czasem jednak potrzebne jest też wsparcie farmakologiczne. Prowadzenie zdrowego stylu życia pomaga zarówno osobom z cukrzycą typu 1 jak i 2. W obu przypadkach choroba utrudnia życie, jednak dzięki odpowiedniej terapii chorzy mogą funkcjonować normalnie.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk